Когато се касае за гнойна ангина с бактериален причинител, хомеопатията най-често е допълващ метод на лечение. Имаме прекрасни хомеопатични медикаменти, с които да ускорим оздравителния процес, като:
- Пирогениум,
- Меркуриус Солубилис, за който стана въпрос,
- Хепар Сулфур,
- Айлантус Гландулоза,
- Меркуриус Корозивус.
Между другото, Меркуриус Корозивус е един прекрасен медикамент, който обикновено в комбинация с Рус Токсикодендрон и с Беладона или с Фитолака, върши чудесна работа при така наречените херпангини, за които стана въпрос – вирусни, които провокират образуване на мехурчета и след това, когато тези мехурчета се пукват, язвички върху сливичките.
Разбира се, бихме могли с хомеопатия да провеждаме и профилактика. Това също е много ценно, когато става въпрос за чести ангини при едно дете. Бихме могли да препоръчаме някои от симптоматичните медикаменти, за които споменах да влязат в профилактичната програма. Бихме могли също така да препоръчаме медикаменти като Силицея, Ехинацея, Осцилококцинум за стимулиране на имунната защита. Ако имаме някаква алергична компонента, разбира се Апис Мелифика или поумон хистамин.
Много често ангините се провокират от влажно и студено време и в тези случаи имаме медикаменти като Дулкамара, Натрум Сулфурикум, Силицея, Туя, с които намаляваме чувствителността на детския организъм към влажен студ. А пък ако имаме системно изолиране от гърлен секрет на стафилококи или стрептококи, имаме съответно медикаменти, които стимулират специфичния имунитет спрямо тези бактерии, като
Стафилококцинум и Стрептококцинум като ги препоръчваме да се приемат по определена схема.
Разбира се, и тук можем да мислим за промяна на реактивността на организма, като потърсим подходящ хомеопатичен медикамент за т.нар. чувствителен тип или тип реакция, с който ще постигнем постепенно разреждане на болестните епизоди и евентуалното тяхно прекратяване.
Освен хомеопатия, има и много други природосъобразни методи и средства за повлияване на ангините. Да започнем с етеричните масла, които могат да се прилагат по най-различен начин. Някои от тях по специална схема биха могли да се приемат вътрешно, но това става само след преценка на лекар в зависимост от годините на детето, от състоянието.
По-често препоръчваме да се втриват етерични масла в областта на възпалението, в областта на вратленцето. Примерно 4 капки етерично масло от чаено дърво с манука и канука прибавяме към 10 мл. зехтин и няколко пъти дневно от този разтвор се втрива във вратленцето, в областта на възпалението.
Също така, ако детенцето е голямо, можем да го насърчаваме да мие зъбките, като освен пастата, която прибавя към четката, да прибавяме и по 1 капка етерично масло от Лимон или от Чаено дърво с манука и канука, и така по този начин постигаме една много добра дезинфекция на устната кухина. Тези етерични масла, които споменах, те унищожават почти всякакви вируси и бактерии, като хубавото по отношение на бактериите е, че те не могат да развият резистентност към етеричните масла.
Много добър ефект има Клеевата тинктура. Препоръчва се с профилактична цел по една капка на година възраст, т.е. ако детенцето е на 3 годинки е препоръчително да се дават по 3 капки Клеева тинктура профилактично, разтворени в малко сокче или в мляко, или в пюре. Като при настъпване на остро боледуване профилактичната доза може да се удвои, в определени случаи дори може да се утрои.
При по-големи деца имаме възможност да препоръчаме и таблетки, съдържащи Прополис. Също много добре дезинфекцират носоглътката. Разбира се, можем да препоръчваме да се пие Сребърна вода. Ако детето е по-голямо – може и да прави гаргари със сребърна вода.
Съществуват и редица билки и билкови чайове като фаринго например, фитолек. Неговият състав е такъв, че той влияе изключително благоприятно на възпаления в областта на фаринкса, на устната кухина. Имаме билки като Лайка, като Смрадлика, като Градински чай и други, които също имат много силен антисептичен ефект и бихме могли да ги прилагаме, било то под формата на чайове или под формата на растителни екстракти, като хранителни добавки.
И като говорим за хранителни добавки, добре е често боледуващите деца, включително и тези с чести ангини, да приемат хранителни добавки, които съдържат витамин С, витамин D, Селен, Цинк и екстракти от растения с мощен имуностимулиращ ефект, като Ехинацея, като Саменто или Kотешкия нокът, като Жен Шен. Така че аз често препоръчвам и това в моята практика с такива деца.
Може още много да се каже. Не искам да пропускам популярния компрес с извара. Тези родители, които имат често боледуващи деца, особено с чести ангини, включително и гнойни, много добре знаят силата на компреса с извара, който Петър Димков препоръчва и който наистина е прекрасен.
Извара можем да си направим и вкъщи, като пресечем кипнало прясно мляко с лимонов сок например. А можем и да си купим готова извара от магазина и ако детенцето е малко по-голямо и разрешава да му се сложи такова компресче с извара, ефектът е наистина невероятен. Хубаво е, за да има наистина такъв ефект, компресът да престои поне два-три часа на вратленцето.
При ангина хомеопатията е ДОПЪЛВАЩ начин на лечение. Много важно уточнение. Не пренебрегвайте традиционните методи на лечение, ако се стигне до гнойна ангина. Колкото и да не харесваме антибиотиците, те са необходими в такива случай. Нещо като необходимо зло.
Аз използвам отвара от лайка със сода и карам да се правят гаргари. Трябва да е топла, но в никакъв случай гореща. Правете гаргара на всеки 1 час. Много облекчава.
При по – малките, които не могат да се гаргарат давайте топъл чай от лайка. Помага по сходен начин. Освен това многото течности водят до по – добър метаболизъм и заедно с урината се изхвърлят всякакви токсини и други вредни неща.