С днешна дата, децата се развиват и общуват по начини, които са качествено непознати дори на най-новото поколение родители. Това не е непременно лошо, но във всички случаи е различно: от досегашния ни опит, а често и от компетенциите ни.
Според скорошно проучване на неправителствената организация Internet Matters, 8 от 10 деца на възраст от 5 до 15 години редовно използват YouTube, за да гледат кратки клипове и анимационни програми. Тенденцията е долната граница на този възрастов диапазон да става все по-ниска, а процента на “дигиталните” деца – все по-голям.
Ето защо, днес екипът на Kidso.bg и Мамапедия отваря една изключително важна и наболяла тема: безопасността на детето в интернет пространството. Какво трябва да знаем, как следва да подходим, как да подготвим детето си и как да го предпазим от неприятни изживявания онлайн?
Тези наглед прости въпроси са обект на буквално стотици съвременни проучвания и препоръки. Най-достоверните експертни отговори ще откриете в следващите редове.
Има ли правилна възраст за навлизане в онлайн пространството?
Преди всичко, нека да обуздаем страстите. Интернет не е място на мрак и поквара и всъщност може да бъде един ползотворен инструмент в развитието на детето, стига да се използва правилно и отговорно.
Дали да се даде или да не се даде достъп на детето до интернет отдавна не е въпросът. Важният въпрос всъщност е: кога да се даде? Отговорът, разбира се, не е прост и еднозначен, но може да се базира на няколко основни принципа:
Препоръчително време за прекарване пред екрана
Според Американска академия за детска и юношеска психиатрия, времето, прекарано от децата пред какъвто и да е вид екран, трябва да бъде разпределено по следния начин:
- До 18-месечна възраст, екранът следва да се използва единствено в специални случаи: например за видео чат с близък възрастен, който в момента не е у дома.
- Между 18 и 24 месеца, времето пред екрана трябва да бъде ограничено до спорадично гледане на образователни програми с максимална дължина между 10 и 20 минути.
- За деца от 2 до 5 години, времето пред екрана може да достигне до около 1 час през делничните дни или до около 3 часа през уикенда.
- За деца на възраст над 6 години, използването на екрана може да бъде и по-продължително, стига едновременно с това да се насърчават здравословните навици и активното движение на открито.
Във всички случаи, дигитални устройства не бива да се използват от децата между 30 и 60 минути преди лягане, защото могат да значително влошат качеството на съня във всички възрасти.
Контролиран и неконтролиран достъп до онлайн съдържание
Има огромна разлика между това детето да сърфира в интернет под надзора на родител и това да сърфира в интернет без никакъв контрол или наблюдение от възрастен.
И докато първият вариант е допустим още от сравнително ранна детска възраст, то препоръките на специалистите са да оставяте детето само със свързаното устройство не по-рано от 8-годишна възраст, и то при определени условия, които ще обсъдим в подробности по-надолу.
Степен на информираност
В края на деня, възрастта не е нито единствения, нито най-важния определящ фактор за безопасното онлайн изживяване. В действителност, образованието и степента на информираност са много по-решаващи.
Всички познаваме достатъчно възрастни, които не умеят да разпознаят онлайн измами, фалшиви новини, или злонамерени интеракции, когато се сблъскат с тях в интернет. Ето защо, родителите следва да бъдат преди всичко учители за децата си: да ги образоват, информират и напътстват, докато в един момент те се научат да отсяват онлайн съдържанието си без нужда от външна намеса.
Опасностите в интернет: какви са и как да ги обясните на детето си?
Комуникацията с детето относно рисковете, с които може да се сблъска онлайн и начините да се избегнат е една от най-важните стъпки, които можете да предприемете, за да осигурите неговата безопасност в интернет.
За целта, самите вие трябва да разбирате и осмисляте тези рискове достатъчно добре. Това означава да бъдете в час с най-новите технологии, приложения и динамични тенденции в социалните медии. Това може да бъде истинско предизвикателство, но ще ви подготви да говорите с детето и да формирате неговите реалистични очаквания за онлайн средата.
Част от най-разпространените опасности за децата в интернет включват например:
Контакт с недоброжелатели
- Фишинг измами, при които детето е провокирано да предостави чувствителна лична информация за себе си или членове на семейството си.
- Сексуален тормоз, включително изпращане и опити за получаване на снимкови и видео материали с непристойно съдържание.
- Кибертормоз, обиди и психически атаки, които могат да са извършени както от непознати, така и от възрастни или деца, с които детето ви общува в реалния живот.
Неподходящо съдържание
- Порнографски сайтове със снимково и/или видео съдържание.
- Сайтове с насилие, включително тормоз, побои, кървави сцени и т.н.
- Сайтове и/или клипове с неподходящо за възрастта съдържание – нецензурен език, употреба на наркотици или алкохол и т.н.
- Сайтове за сваляне на пиратско съдържание, включително аудио, видео или снимкови материали.
Зловреден софтуер
- Изтегляне на файлове, отварянето на които води до автоматично инсталиране на зловредни програми на устройството.
- Програми, даващи достъп на трети лица до устройството на детето ви. Тези програми могат да генерират автоматично споделяне на файлове, връзки, пароли и т.н.
- Софтуер за нежелани реклами под формата на изскачащи прозорци. Тяхното съдържание често промотира сайтове за възрастни, сайтове за залози и т.н.
Изключително важно е детето да използва интернет самостоятелно във възраст, в която всеки един от тези рискове може да му бъде обяснен еднозначно и директно. Ако изпитвате неудобство да съобщите проблема или сте сигурни, че няма да бъдете разбрани, то изводът идва естествено: детето ви просто не е готово да използва интернет безопасно без намесата на възрастен.
Правила за прекарване на време онлайн: поставете добри основи
Преди всичко е важно да обясните на детето си някои основни правила за безопасно поведение в интернет. Онлайн пространството за потребителско здраве и безопасност ConsumerNotice.org препоръчва няколко прости и еднозначни съвета, с които можете да започнете, а именно:
- Да създава сигурни, силни и уникални пароли, които да не споделя с никого, освен с родителите си.
- Да не предоставя никакви лични данни за себе си и своите родители, включително адрес, телефонен номер, банкови данни, ЕГН и т.н.
- Да не публикува свои снимки в публично достъпни сайтове по какъвто и да било повод.
- Да не разговаря и да не си пише с хора, които не познава в реалния живот.
- Да не отваря имейли, съобщения, файлове или покани от непознати.
- Да не отговаря на обидни, заплашителни или притеснителни съобщения.
- Да не уговаря разговори, срещи или комуникация на живо с хора, с които е общувало само онлайн.
- Да не се притеснява да споделя въпросите и притесненията си с родител, учител или друг близък и доверен възрастен.
Акцентирайте върху задължителния характер на тези правила и ги представете като необходимо условие за използване на персонално дигитално устройство в отсъствие на родител.
Колкото по-малко е детето, толкова по-подробни трябва да са инструкциите и толкова по-стриктен – родителският контрол. С правилната подкрепа и насърчаване, детето ще изгради устойчиви навици, които ще му бъдат полезни в тийнейджърските години, когато контролът на родителя придобива по-скоро затихващи функции.
Какво да предприемете, за да минимизирате възможните рискове?
Според проучване на Центъра за киберсигурност и безопасност, 30% от децата са използвали интернет по начини, по които родителите им не биха одобрили. Други 21% са посещавали сайтове, в които могат да си чатят с непознати, а цели 4% волно или неволно са попадали в сайтове за онлайн залагания.
Добрата новина е, че вие можете да изиграете доста активна роля в защитата на детето ви онлайн. Голяма част от тази роля е именно контролът върху достъпа и начина на използване на интернет и мобилните приложения. Като за начало, можете да следвате следните прости стъпки:
- Определете правила за времето, начина и мястото на сърфиране в интернет. Поставете дневен времеви лимит, определете чие е решението за сваляне на нови приложения и как се взема, и по възможност дръжте по-малките деца под око, докато са онлайн.
- Проверявайте историята на браузъра достатъчно често, за да се уверите, че там няма нищо обезпокояващо.
- Активирайте подходящите функции за поверителност, предлагани от вашия браузър или доставчик на интернет услуги. Направете го за всички устройства, които използва детето.
- Инсталирайте софтуер за родителски контрол, с който можете да задавате параметрите на съдържанието, достъпно за детето.
- Използвайте приложения, разработени специално за деца или активирайте опцията за детска безопасност в популярни платформи като YouTube, Google и др.
- Инсталирайте надеждна антивирусна програма, която да индикира потенциален проблем при сваляне на заразен файл.
- Следете за промени в поведението на детето, които могат да сочат за наличие на кибертормоз или контакт с различни недоброжелатели онлайн.
- Отложете максимално дълго използването на популярни социални мрежи като Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, Reddit и т.н. Децата в предпубертетна възраст рядко могат да навигират изживяването си и да отсяват информацията така, че да не се натъкнат на тонове неподходящо съдържание.
Не на последно място – не пазете нищо от това в тайна. Напротив – обяснете защо е необходимо и какъв е неговият смисъл. Старайте се да поддържате комуникация, базирана на доверие и взаимно уважение – така вашият контрол няма да бъде нежелано бреме, а полезен инструмент за изграждане на интелигентна онлайн култура в дългосрочен план.
Инструменти и приложения за контрол на достъпа до съдържание
Ранната интеракция на децата с дигиталната и онлайн среда предполага създаването на десетки решения, които да улеснят задачата на родителя. Сред най-надеждните инструменти и приложения, подобряващи сигурността на децата онлайн, можем да изтъкнем например:
- Онлайн търсачки за деца, показващи единствено резултати, съобразени с възрастта. Такива са Kiddle, KidRex и Wacky Safe, разработени съответно от Google и Microsoft.
- Приложения за деца с контролирано и филтрирано съдържание, подходящо за най-малките. Примерите са стотици, като измежду тях можем да споменем HiPP приложение за деца, Noggin, Coco-melon, YouTube Kids и др.
- Приложения за родителски контрол с различни функционалности – GPS проследяване, мониторинг на съобщенията и обажданията, преглед на онлайн хронологията и т.н. Някои от водещите приложения от подобен тип са Kaspersky Safe Kids, FamilyTime Premium, Net Nanny, Bark, Qustodio, mSpy и др.
- Филтри за съдържанието, част от които идват като вградена опция на операционни системи като Windows, Mac, Android и iOS. По-прецизни и персонализирани настройки за филтриране на съдържание и блокиране на определени сайтове могат да бъдат направени през DSL рутери, DNS и прокси сървъри и VPN настройки с помощта на специалист.
- Детски режим, или т. нар. “Kid Mode” е опция, налична на повечето марки дигитални устройства, повечето операционни системи и някои от големите платформи за споделяне на съдържание. Активирането на този режим гарантира безопасно потребление, подходящо за най-малките.
- Настройки за поверителност, които са задължителен инструмент на онлайн профилите. Ако сте решили да създадете на детето си профил в която и да е онлайн платформа, задължително отидете в настройките и отбележете профила като личен или поверителен. По този начин съдържанието му няма да бъде публично достъпно, а детето ви ще е в относително по-голяма безопасност.
Изборът и комбинацията от инструменти зависят от възрастта на детето и преценката на родителя. С течение на времето, тези опции ще започнат да отпадат една по една, като в най-добрия случай са помогнали за формирането на доверие, добри практики и отговорно поведение онлайн.
И все пак – нито едно мобилно приложение не може да ви каже толкова, колкото пълноценната комуникация в семейството. Окуражавайте детето си да споделя, учете се заедно с него и превърнете интернет от място на вещици и караконджули в място за забавление, образование и приятно прекарано свободно време.
Как да реагирате в случай на възникнал проблем?
Колкото и старателно да сте подходили към процеса, описан дотук, никой никога не е застрахован. При възникване на неочаквана ситуация или проблем, родителите трябва да бъдат подготвени да реагират своевременно и адекватно в полза на детето.
Преди всичко – съберете от детето цялата възможна информация за казуса без да го притискате или стресирате излишно. Разговаряйте с него за случилото се – било то кибертормоз, натъкване на неподходящо съдържание или повреда на устройството вследствие на негова грешка от незнание.
След като уточните обстоятелствата, опитайте да минимизирате вредите. Обяснете на детето с какво е провокирало и/или допуснало възникването на проблема, помогнете му да разбере как да се предпази за в бъдеще и не насаждайте чувство за вина. При нужда потърсете консултация с психолог, който да помогне с преодоляването на стреса, възникнал вследствие на психически или сексуален тормоз в онлайн пространството.
В случаи на регистриран онлайн тормоз, съберете наличните доказателства (история на разговорите и чатовете, профили на недоброжелателя и т.н.) и ги отнесете към Сектор Компютърни престъпления при ГДБОП-МВР като използвате бутона “Подай Сигнал”, разположен в горната дясна част на страницата.
Както родителите, така и децата винаги могат да потърсят подкрепа на специалния Телефон за помощ на деца – 0800 19 100 – където ще получат насоки за бързо и адекватно справяне с проблема.
Докладването на такива случаи е важна стъпка за осигуряване безопасността както на вашето, така и на всички останали деца. В тормоза над малолетни и непълнолетни често се наблюдава рецидив – тоест, вашето дете не е първата и вероятно няма да бъде последната жертва на недоброжелателя.
Готови или не: интернет е абсолютно неразделна част от живота ни и от развитието на нашите деца. И колкото по-хладнокръвно приемете този факт, толкова по-големи са шансовете ви да се справите със ситуацията лесно, разумно и ползотворно!
В интернет всички е достъпно. Дори и с програми за parental control детето ще намери начин да ги заобиколи. Разбира се това има и положителна страна, защото така то повишава компютърните си умения и грамотност, но не това е целта. Идеята е да го предпазим от съдържание, което не е за неговата възраст и психика – най – често става дума за порнография и насилие.
Не очаквайте защитите да са панацея. По – важно е детето да има критерий за добро и лошо и на база на него да се самоцензурира. Дори и да гледа нещо неразрешено, ако е напълно наясно, че това е лошо не е толкова страшно. Рано или късно ще се сблъска с кадри на порнография или насилие.
Има още един фактор, който влияе на детската психика – продължителността на прекараното в интернет време. Всички които публикуват съдържание в интернет (без значение игри, клипчета и подобни) искат повече кликове и гледания. Най – често това се постига с ярки образи, силни и въздействащи звуци. Всичко това влияе върху детската психика. А когато детската психика е „бомбандирана“ твърде дълго по този начин е възможно да има по – трайни последици.
По тази причина следете какво гледа детето Ви, на какви игри играе в интернет. Ограничавайте времето изкарано в нета. Обяснявайте кое е лошо, за да се избягват крайни послания.