Докато се подготвя за посрещане на новия член на семейството, младите двойки си представят една идеалистична картина, продиктувана най-често от рекламите. В тях мама, тати и бебока спят спокойно и през цялата нощ на двойното легло тип спалня, а сутрин се будят с усмивка. Щастливо гукане оглася цялата къща и така нататък.
Но след раждането реалността понякога се оказва съвсем различна и идва прозрението, че онези смешни картинки “за родителството” и “за майчинството” отразяват истината далеч по-добре от телевизионния екран.
Един от най-важните фактори за едно бебе и неговите родители е сънят. Здравият и продължителен сън.
Защо здравият сън е важен за бебето?
Новороденото прекарва цялото денонощие в сън, а бодърстването му е предимно с цел хранене. С течение на времето, периодите на будно състояние се увеличават за сметка на продължителността на съня.
Здравият сън на бебето е от изключително значение за правилния растеж. Благодарение на него нервната система, която вече е затрупана от информация и дразнители, се възстановява.
Ето и няколко интересни факти, които си струва да се отбележат :
- Според Aмериканската академия по педиатрия, проблемите със съня засягат между 25 и 50% от бебета и деца и 40% от подрастващите.
- Медицински изследвания от последните 30-4- години показват, че сънят има пряк ефект върху щастието, бдителността, вниманието, когнитивното представяне, настроението, устойчивостта, ученето, паметта, изпълнителното внимание и развитието на уменията.
- Лошото качество на съня е свързано с появата не алергични ринити, проблеми с имунната система, депресия, диабет, повишено кръвно налягане и други нарушения в развитието.
- При подрастващи, недостатъчното количество и качество на съня могат да имат дългосрочни ефекти върху академичното представяне и психичното здраве.
Съветите за здрав сън на бебетата включват изграждане на режим и осигуряване на достатъчно време за пълноценен сън, използване на ритуали преди лягане и др.
Количество сън спрямо възрастта
Новородените спят до 18 часа от денонощието. като се будят на няколко часа за хранене.
Също така :
- Бебета между 1 и 2-месечна възраст могат да спят по 4-5 часа наведнъж.
- Бебета между 3 и 6 месеца вече могат да спят цяла нощ – между 8 и 9 часа, а през деня да имат няколко дремки.
- Бебета на възраст между 6 и 12 месеца спят около 14 часа в денонощието като през деня имат 2-3 дремки.
Това са само ориентири – всяко бебе е различно. Докато някои могат да имат голяма нужда от продължителен сън, други биха могли да прекарват повече време в бодърстване.
И все пак – един от най-разпространените способи за повишаване качеството и продължителността на съня е именно използването на бял шум.
Какво е бял шум?
Белият шум е вид шум, който се получава чрез комбиниране на звуци от всички различни честоти заедно. Това са всички честоти между 20 и 20 000 херца, звучащи едновременно.
Поради факта, че белият шум съдържа всички честоти, той се използва за “заглушаване” на други звуци – звуци, които дразнят или смущават.
Така например, ако сте в шумен хотел, можете да пуснете вентилатора, за да ги заглушите и те да не са толкова натрапливи.
Познавате белият шум от живота – така звучи радиото, когато е на неизползвана честота.
Защо бебета обичат бял шум?
Малките бебета обожават белия шум. Той е част от техния живот, защото 9 месеца са били … сред него.
Преди да се роди, вашето бебе е прекарвало съществуването си в обятията на успокояващия шум на човешкия живот в тялото ви. Биещото сърце, звука на кръвта, която тече в кръвоносните съдове, ритъма на вдишване и издишване…. Всичко това създава една атмосфера на ритмична какафония.
Тази ритмична какафония бива нарушена след раждането. Бебето изведнъж се озовава в студен и смущаваш свят, в който тоновете са ту тихи и отмерени, а пазената от възрастните тишина ги кара да се чувстват откъснати и отдалечени, което добавя чувство на тревожност.
Шумът в утробата на майката варира между 70 и 91 децибела, а шумът, който вдига Вашата прахосмукачка е в порядъка на 70-80 децибела. Нищо чудно, че след прекаран живот на такъв монотонен шум, след раждането и настъпващата тишина, бебето се чувства не на място и това води до проблеми със съня.
Това е и причината белия шум да е толкова обичан от бебета и да се препоръчва използването му в случаи на проблеми със съня.
Защо да използваме бял шум за подобряване на съня на бебето?
Машините за бял шум създават удобна, подобна на утробата среда, която успокоява бебета, насърчавайки ги да спрат да плачат и да заспят по-бързо. Сънят им е по-дълъг и по-качествен.
Ритъмът на сън на бебета е разделен на двадесетминутни интервали. На всеки двадесет минути, при тях се наблюдава кратък период, наречен “възбуда от съня” и в него те по-лесно се будят и стават тревожни, което води до прекъсване на съня.
Белия шум спомага да бъде заглушен този 20-минутен будилник, а комфорта от белия шум им помага да потънат обратно в дълбок сън.
Представени в систематизиран вид, предимствата на белия шум за бебето звучат така:
- Белият шум редуцира стреса за бебетата от непознатата среда, от преумора, от смяната на външни дразнители като лица, светлини, екзалтиране и т.н.
- Той повишава качество на съня на бебето като го прави по-дълбок, по-комфортен и заглушава излизането в “дрямка” на всеки двадесет минути.
- Спомага за по-малко плач и успокоява разтроеното бебе, като за целта нивото на бял шум трябва да е по-силно от плач. Неслучайно инстинктивно майките люлеят своите бебета и издават успокояващ шъшкащ звук с уста.
- Редуцира т.нар. “риск от внезапна бебешка смърт”. Учените все още спорят на какво точно се дължи това, но е известно, че с помощта на бял шум се редуцира нивото на активен сън, в което според изследванията се среща по-често този синдром.
- Белият шум спомага за сън и спокойствие и при родителите. Той заглушава околните звуци и спомага родителите да се абстрахират от разсейващи фактори.
Не на последно място – белият шум е лесен за въвеждане в ежедневния режим на детето и е лесен за премахване. Когато след първата година нуждата намалее, е нужно само да се намалява постепенно всяка вечер, докато бъде премахнат.
Как да използваме бял шум за здрав сън на бебето?
Използването на бял шум в ежедневието на бебето е лесно и безопасно. Има специални машини за бял шум, които можете да използвате, но можете и да настроите радиото в стаята, където спи бебето между станциите, така че да излъчва постоянния и монотонен бял шум.
Не е подходящо да използвате дискове, защото те прекъсват на определен интервал, което може да събуди бебето и да наруши съня му.
Абсолютно противопоказно и дори опасно е да пускате сешоар в близост до детето, да оставите прахосмукачката да работи цяла нощ или да поставите мобилния си телефон за дълго в близост до главата на детето.
Силата е достатъчно да бъде между 40 и 50 децибела, така че в никакъв случай не увеличавайте прекомерно източника на бял шум.
Нужно е двадесет минути преди желаното време за заспиване да пуснете източника на бял шум и да оставите магията му да свърши работа.
Плюсове и минуси от използването на бял шум
След всичко казано до момента, можем да направим лесно разделение на плюсове и минуси, което да вземете предвид преди да решите да използвате тази техника за успокояване и приспиване.
Плюсове от използването на бял шум
Това са:
- Белият шум блокира страничните шумове от домакинството, създавайки защитена звукова среда на комфорт и усамотение.
- Много родители се научават да използват белия шум като начин за изграждане на режим на съня на бебето.
- Белият шум е под пълен контрол на родителите. Може да бъде включен, изключен, намален, увеличен, в зависимост от средата и желанията.
- Лесно е да се пробва и не изисква кой знае каква инвестиция или подготовка.
- Някои машини за бял шум разполагат и с функция, която се включва допълнително и наподобява сърдечния ритъм, който бебетата са чували в утробата.
- Белият шум помага на тези от бебета, които се разбуждат или стават неспокойни от тишината, да се отпуснат и спят дълбоко и спокойно.
Минуси от използването на бял шум
Тук можем да отбележим:
- Понякога бебето толкова свиква с белия шум, че не може да заспи без него, което би могло да е смущаващо, ако се наложи да отидете някъде за няколко дни.
- Много родители решават, че наличието на бял шум ги освобождава от задължението и отговорността да участват активно в процеса на заспиване и се дистанцират, което бебето може да приеме като липса на достатъчно обич и подкрепа с времето.
- Не всяко бебе обича бял шум. Това не е универсално решение, което работи в 100% от случаите. Не предполагайте, че с пускането на белия шум, бебето ще заспи, а го наблюдавайте. В някои случаи е възможно този шум да разконцентрира бебето и да не му помага в изграждането на обстановка за сън.
- Регулирането и подходящото ниво на шум са изключително важни, за да не довете в по-късно време проблеми със слуха.
Решение за здравословен сън
Белият шум е удобно и достъпно решение за проблеми със съня и за формиране на дневен режим и хигиена на съня, но не е метод, който е валиден във всеки един случай.
Понякога проблемите със съня са заради дискомфорт, който бебето чувства, затова е важно родителят да наблюдава и следи кои са тези фактори, които пречат на бебето да спи.
При по-сериозни притеснения и продължително бодърстване при най-малките, можете да се консултирате с педиатъра си, за да сте уверени, че развитието на бебето е правилно и в нормата.
Ресурси:
- Въведение във значението на съня при децата и как да им помогнем да спят по-добре: https://www.sleepfoundation.org/children-and-sleep
- Какво е бял шум: https://science.howstuffworks.com/what-is-white-noise.htm
- Чудото на белия шум и защо помага на вашето бебе да спи по-добре: https://www.verywellfamily.com/the-wonders-of-white-noise-2504713
- Бял шум и индукция на съня: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1792397/
- Плюсовете и минусите на използването на бял шум за приспиване на бебета: https://www.healthline.com/health/parenting/white-noise-for-babies
Коментари на читатели