Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 3325
Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

Бременността носи положителни емоции, но тя предизвиква и стрес за тялото на жената. Едно от негативните последствия е появяването на диастаза на коремните мускули

На този проблем не се обръща достатъчно внимание, а много хора дори не са чували термина диастаза след раждане.

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

Какво е диастаза и защо се появява?

Диастаза (от гръцки diastasis – отделяне) представлява раздалечаване на двете половини на правия коремен мускул (rectus abdominis) и може да достигне над 2,5 см на ширина. 

Диастаза ректи се получава в резултат на разтягането на т. нар. бяла линия (Linea Alba ) – това е тънката бяла подкожна ивица, разделяща правия коремен мускул. Раздалечаването може да се появи по цялото му протежение или само на определени места по коремните мускули. Това се случва в областта на пъпа, а също над или под него. 

Някои жени след раждането дори не знаят, че имат диастаза, защото понякога тя е невидима и изчезва сама. Но в при други тя се проявява по-силно и би било по-добре да се разпознае в първите етапи, за да се лекува. 

Функцията на стегнатите коремни мускули не е само по отношение на визията. Добрият мускулен тонус подобрява стойката и служи за намаляване на напрежението в кръста и гърба. Затова е много важно да се знае какво е диастаза и какви мерки да се вземат.

Диастаза на правите коремни мускули най-често се проявява при бременни жени или жени в следродилен период. Може да се прояви и при всеки друг човек, независимо дали е мъж или жена. При жените по време на бременност или след нея причината за диастаза е разтягането на коремната стена, което е предизвикано от растящата матка. 

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

Рискови фактори за диастаза

Факторите, които увеличават риска от развитие на диастаза са:

  • Няколко бременности, особено ако между тях е изминала по-малко от година;
  • Възраст на майката над 35 годин
  • Бременност с близнаци;
  • Високо тегло на жената при раждане на бебето;
  • Астеничен (тънък) тип тяло.

Диастазата често се появява от 28-та седмица на бременността – през третия триместър

По време на бременността съединителната тъкан се променя поради хормонални колебания, което образува бялата линия на корема. Тя изтънява и става еластична, за да поеме нарастващата матка. Такива промени в предната коремна стена са физиологични и са нормални. Без тях бебето няма как да се побере в корема на бъдещата майка. Разтягането на всички мускули на корема се засилва и от хормоналните промени и подготовката на тялото за раждането.

След секцио също може да се получи диастаза. Появяването на отпуснат корем след секцио е неприятно последствие, но то не е непоправимо.

Друга причина за диастаза е наднорменото тегло, когато излишната мастна тъкан разтяга предната коремна стена. Следователно мъжете също могат да имат този проблем.

Симптоми на диастаза след раждане

След раждането на бебето предната коремна стена започва да възстановява структурата си. След 6 месеца диастазата може да се открие при 60% от жените, а след 12 – процентът спада на 33%. Ако след шест месеца проблемът не е изчезнал и не се вземат мерки, той ще бъде забележим и може да доведе до други здравословни проблеми.

Сама по себе си диастазата не представлява опасност за живота. Въпреки това, не трябва да се пренебрегва проблемът, защото това може да доведе до неприятни симптоми. Някои от пациентите изпитват болки в корема при бременност, а също и болки в дебелото черво и кръста

Появява се естетичен дефект след раждането, като отпуснат корем, и често той е този, който води повечето пациенти при специалиста. 

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

При умерена диастаза визуално се проявява издатина в средата на корема, а в легнало положение се появява характерна депресия. При изразената степен на диастаза предната коремна стена изпъква силно, коремът става кръгъл. Появяват се неприятни усещания като киселини и метеоризъм.

Също така понякога се нарушават функциите на тазовото дъно – стига се до инконтиненция на урина по време на физическо натоварване. По-сериозна заплаха за здравето представляват евентуални хернии на бялата линия на корема, включително пъпната. При диастаза на коремната стена рискът от образуването им се увеличава многократно.

Как се диагностицира диастазата?

При съмнение за диастаза възниква въпросът дали можем сами да разкрием проблема. Да, това можете да направите и в домашни условия.

Ето как: 

  • Легнете по гръб със свити колене, а ходилата трябва да са стъпили плътно на земята.
  • От легнало положение повдигнете леко раменете и главата си. Фиксирайте тази позиция и прокарайте пръстите си по средната линия на корема над и под пъпа.
  • Не натискайте стомаха, а правете всички движения внимателно, за да усетите мускулите възможно най-прецизно. Ако усетите разминаването на правите коремни мускули, това е диастаза. Ако няма вдлъбнатини под пъпа, тогава вероятно нямате диастаза.

Въпреки че самодиагностиката ви позволява да определите проблема, вие не можете да се справите без професионален съвет. Само лекар може да каже колко изразено е разстоянието и какво се прави за затваряне на диастаза.

Какво следва след диагнозата?

Много жени така и не разбират, че са имали диастаза, тъй като тя е била лека и е изчезнала от само себе си в рамките на 6 месеца

Ако е минал по-дълъг период от време от раждането на бебето и проблемът остава, може да се смята, че няма да се реши сам. Тогава трябва да се пристъпи към комплекс от мерки за възстановяване на правия коремен мускул. 

Специализирани упражнения

На първите етапи се изпълняват комплекси от физически упражнения за прибиране на диастаза. Те няма да направят нищо със самата бяла линия, защото тя е съединителна тъкан, която не може да се увеличи, за да се върне в предишното си състояние. 

Препоръчителните упражнения при диастаза на коремните мускули ще помогнат да се подобри формата на корема, като приведат мускулите в тонус. В крайна сметка целта е да имате отново стегнат корем.

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

За възстановяване след раждане трябва внимателно да подходите към тренировката на коремните мускули. Не се препоръчва веднага да преминете към голямо физическо натоварване, например да правите силови коремни преси и висящи повдигания на крака.

Можете да започнете от съвсем леки дихателни упражнения. Поемете дълбоко въздух, след това издишайте и свийте коремните си мускули, притискайки пъпа към гръбнака. Задръжте в това положение 5-10 секунди и след това се отпуснете. Повторете 3-4 пъти. Най-добре е това упражнение да се прави сутрин на гладно.

Упражнението “котка” ще помогне за укрепване на коремната преса и затягане на стомаха. За да го изпълните, застанете на четири крака, а дланите трябва да са на ширината на раменете. Докато вдишвате, закръглете гърба и шията, наведете главата си и издърпайте стомаха възможно най-близо до гръбначния стълб. При издишване огънете гърба в обратна посока, опънете назад главата.

Може да се прави странично разтваряне на краката (мида). Това упражнение натоварва мускулите на седалището. Легнете на едната си страна и свийте леко краката в коленете. Повдигнете коляното на горния крак, докато стъпалата остават допрени едно до друго на пода. Упражнението наподобява отваряща се мида. След като свършите с единия крак, повторете с другия.

Въпреки че е важно коремните мускули да бъдат добре тренирани, прекаляването с упражненията или правенето на преси крие риск от скъсани мускулни влакна на корема. Така че гимнастиката трябва да е съобразена с общото физическо състояние на жената.

Ако е минал значителен период след раждането, лечението на диастазата ще бъде по-трудно, затова упражненията трябва да започнат навреме.

При диастаза след секцио трябва да се изчака малко повече. Поне 6 седмици (около 40 дни) след раждането са противопоказни каквито и да било по-големи натоварвания. Това не означава, че не могат да се правят упражнения след секцио. Просто трябва да се изчака този период и да се започне с разходки. 

Начин на хранене

Скоростта, с която се възстановявате при диастаза след раждане, зависи и от начина на хранене. При по-добър метаболизъм възстановяването на съединителната тъкан става по-бързо. От съществено значение е спазването на диета при диастаза. 

Трябва да се храните разнообразно, но да избягвате храните, които водят до образуване на мастна тъкан. Не се изкушавайте от пакетирани храни, сладки и тестени изделия, които водят до трупане на излишни килограми. 

Необходимо е да се наблегне на храни, които подпомагат производството на колаген в тялото и предпазват съединителната тъкан. Добре е да се консумират продукти, богати на витамин С, който спомага заздравяването на всички меки тъкани, включително и  на съединителната. 

Полезно е в менюто ви да участват спанак и други зеленолистни зеленчуци, цитруси, киви, чушки, домати, грах, папая и др.

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

Витамин Е е естествен антиоксидант и предпазва съединителната тъкан от увреждане. Намира се в яйцата,  бадемите, слънчогледовите семки, авокадото и др. 

Полезни са също храни, богати на цинк, който има отношение към  производството на съединителна, хрущялна и костна тъкан, Съдържа се в агнешко месо, гъби леща, тиквени семки, тофу, сардини и др.

Препоръчителна е също консумацията на ядки като бадеми, лешници, соя, шам фъстък. 

Ежедневни навици

Начинът на живот много влияе върху общия тонус на организма, в т. ч. и върху състоянието на мускулите. Застоялият живот и липсата на движение само може да усложни диастазата след раждане. За да постигнете бързо възстановяване, трябва да включите в ежедневието си много различни активности. 

Не е задължително да станете маниаци на тема фитнес, а просто да извършвате различни дейности с умерено натоварване, които да спомогнат за активното ви възстановяване. 

Грижите покрай бебето не трябва да Ви пречат да отделяте време и за себе си. Започвайте деня с леки упражнения. Внимавайте за правилната си стойка и начина, по който седите. В периода след раждането е добре да носите колан за диастаза.

Можете ли да се предпазите от диастаза?

Има начини да предотвратим появата на диастаза или поне да е в по-малка степен. Ето как да кажете не на диастазата още в периода на бременността, за да нямате отпуснат корем след раждане:

  • Избягвайте прекомерното наддаване на тегло по време на бременност. Умерената физическа активност и правилното хранене също са важен фактор.
  • Друг съвет е да не вдигате тежки неща. Всяко напрежение и повишаване на вътреабдоминалното налягане увеличава вероятността от развитие на диастаза.
  • Опитайте се да не ставате от леглото рязко. По-добре е да се обърнете първо настрани и като се подпрете на ръцете си да седнете леко, а след това да се изправите.

Диастаза след раждане: причини, симптоми и лечение

Избягвайте динамичното натоварване на корема от 12-та седмица на бременността и в периода след раждането. Упражнения като коремни преси, повдигане на краката и торса могат да влошат положението.

Снимки: Pixabay.com

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар