Д-р Мариян Иванов

Фитотерапия – как да повишим имунитета на детето с билки и пчелни продукти? от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 2656
Видео Текст
мед и билки (custom)

Можем ли с билки, с лечебни растения и с пчелни продукти да повлияем на имунната защита на детето – много често задаван въпрос от родители. Определено можем. България е на едно от първите места в света по разнообразие на лечебни растения и много от тях имат изключително добро имуностимулиращо действие. 

Други пък имат противовъзпалителен ефект, трети спомагат за втечняване на жилави бронхиални секрети, за по-лесно отхрачване и съответно облекчаване на кашлицата. Четвърти имат въздействие върху температурата. Така че имаме редица лечебни растения, с които бихме могли да подпомогнем имунната защита на детето. 

Бихме могли да ги използваме под формата на чайове, под формата на хранителни добавки. Най-често използваме цветовете на лайката, на липата, на черния бъз. 

Използваме листата на градинския чай, на ментата, на маточината. Използваме стръкове от мащерка, риган, жълт кантарион. Корени – от сладък корен, от ружа, от лечебна медуница, от иглика. 

Разбира се, със сигурност не споменавам много от лечебните растения, тъй като времето е ограничено, но така или иначе – наистина разполагаме с един богат набор от лечебни растения, с които бихме могли да подпомагаме както имунната защита, така и директно да влияем по време на възпалителни процеси върху възпалението. Бихме могли по-бързо да унищожаваме с помощта на лечебните растения съответните вируси и бактерии. 

А има и лечебни растения, които не виреят в България, но също са с доказан ефект като ехинацеята, саментото, котешкият нокът, женшенът и други. 

Когато използваме лечебните растения под формата на таблетки като хранителни добавки много често добавяме витамин C, витамин D, цинк, селен – тях можем да ги прибавим и към чайовете. Защото това са витамините и микроелементите, които имат най-мощното имуностимулиращо действие.

По отношение на пчелния мед да спомена че до към тригодишна възраст се препоръчва да не се прекалява с класическия пчелен мед, защото цветният прашец, от който се добива пчелния мед, би могъл до известна степен да предразположи към алергии, въпреки че много се дискутира по този въпрос и има специалисти, които казват, че това е пренебрежимо. 

Но така или иначе за деца до тригодишна възраст би могъл да се използва манов мед – него пчеличките го приготвят от съответни смоли, който растенията и дърветата отделят и той не съдържа пчелен прашец, така че той е абсолютно безопасен дори за деца, които имат склонност към алергични реакции. Иначе и класическият пчелен мед, и мановият мед са изключително богати на вещества, които имат имуностимулиращ, противовъзпалителен и директен противомикробен ефект.

Много добре се комбинира пчелния мед с чайове от лечебни растения, за които споменах, като много важно е да изтъкна, че трябва да изчакаме, а не веднага, когато сме приготвили запарка и когато водата е изключително гореща да прибавим меда към нея, защото по-добре ще се разтвори, а да изчакаме поне 10-15 минути да се поохлади водата. Иначе високата температура унищожава много от полезните вещества в пчелния мед. 

Друг пчелен продукт, който е много популярен за повлияване на чести инфекции и за повишаване на имунната защита е прополиса. Най-често го използваме под формата на клеева тинктура. 

Профилактично на дете се дава една капка на година живот. Което означава, че ако става въпрос за петгодишно дете, профилактичната доза е пет капки клеева тинктура. 

Бихме могли да ги разделим на два-три приема, а бихме могли и еднократно да дадем пет капки – не са кой знае колко богати на алкохол, така че спокойно – едно петгодишно дете не би имало никакъв проблем. 

Хубаво е клеевата тинктура да се дава на гладно, защото тогава усвояемостта от организма е по-голяма. В моменти на започваща или на вече разгърната инфекция профилактичната доза може да се удвои и дори да се утрои. Така че ако пет капки за едно петгодишно дете е профилактичната доза, когато то е болно можем да увеличим капките на 10-15 на ден. 

Клеевата тинктура е много популярна, но освен в клеева тинктура прополисът можем да го намерим и в различни форми в аптеката – прополисов мехлем за хрема например, който е за втриване в нослето. Препоръчвам го не само по време на хрема, но и профилактично, особено за децата, които ходят на градина, на училище. 

Добре е майките преди градина и след градина да втриват прополисов мехлем за хрема в нослето, което ще доведе до унищожаването на много от вирусите и бактериите, с които детето се сблъсква в ежедневието си. Имаме също така прополис и под формата на таблетки за смучене, под формата на спрей за гърло. Така че който се интересува съвсем спокойно може да намери много форми на прополис за стимулиране на имунната защита, включително и при детето. 

Не са за пренебрегване, разбира се, пчелното млечице и пчелния прашец, които също до голяма степен могат да повлияят положително на здравето на детето. Можем да говорим тук и за меда от зелени борови шишарки и борови връхчета. 

Всъщност това не е класически мед, но така е добил популярност съответния продукт. И боровите връхчета и зелените борови шишарки също са изключително богати на вещества, които влияят добре на имунната защита и унищожават директно много от вирусите и бактериите, както и спомагат за бързо облекчаване на възпаление и болка. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Никога няма да забравя, като бях малка баба как ми береше мента и ми правеше домашен чай с мед. Имахме си цяла домашна лаборатория с някакви извлеци, тинктури, сиропи и какво ли не, с билки от гората… Еми, здрави бяхме. Жалко е, че за толкова кратко време са се забравили толкова важни неща, с които бабите и дядовците ни са се лекували векове назад, да не кажа хилядолетия.

Вашият коментар