Йогата предлага един много приятен комплекс, който е за разтягане и за раздвижване на децата, не само за ваканционния период, но и целогодишно. Ако изберете детето да ходи на йога – хубаво е, разбира се, това да бъде постоянно – както и за всяка друга дейност. Поне за една година минимум е хубаво детето да бъде оставено да посещава конкретен курс, клас или спорт. Има йога за деца и е хубаво да се подбере инструктор, подходящ за конкретната възраст на детето и който да предполага, че детето може да учи от него, а не да се чувства много възрастно за конкретната дейност или пък се чувства много малко, и трудно да насмогва на самото темпо на инструктора. Това важи и за всички други извънкласни дейности и изобщо летните дейности. Така че, ако се избира йога – нека тя да е подходяща за конкретната възраст. Има множество такива центрове и йога-студия, които предлагат такъв формат йога, особено за летния период.
Когато говорим за йога за малко по-големи деца, е добре да се провери инструктора и да се види доколко той учи децата да дишат, тъй като дишането е основен метод в йогата. Той доста подпомага процесите не само на физическо ниво, но когато детето се учи да диша правилно, то реагира много по-добре на стрес. И това е всъщност един от позитивите, които дава йогата. Тя учи децата да дишат правилно. И дишането като дейност в самата йога се обяснява от инструктора доста подробно. Посещавайки редовно тези класове, децата придобиват рутина да дишат правилно. Какво ще рече това? Да дишат с долната част на торса или с корема, а не с горната гръдна част, защото, когато диша така, при тях се увеличава чувството на стрес и напрежение. И особено в кризисни ситуации деца, които могат да дишат правилно, реагират просто по-добре. Случвало ни се е и знаем. Наблюдава се този ефект, при който те самите, влизайки в стресова ситуация, започват да дишат дълбоко и да се успокояват.
Така че йогата, освен, че дава възможност на детето да се разтегне, за да подобри физическия си тонус, му дава и една доста голям ментална стабилност. Децата, които участват в такива дейности като йога, което е вид медитативна практика, могат да се концентрират по добре. Умеят да владеят емоциите си по-добре. Усещат се по-спокойни, по-леки, по-комфортни със самите себе си. Разбира се, това е процес, и за да има някакъв ефект, той трябва да бъде постоянен.
В моята практика съм срещала предразсъдъци спрямо йогата на религиозна основа. Едно съмнение към самата йога като дейност. Аз лично смятам, че тук религията няма нищо общо. Да, това е медитативна практика, идва от древната индийска култура, идва от ведите – едни от най-старите книги в света. ОК. Добре. Но ако нещо е полезно и е съчетано с приятно чувство, и ползите от него са големи, никой не би трябвало да лишава детето си от възможността то да придобие подобни умения, каквито се дават в самата йога, стига това да е приятно на детето и то да има интерес. Защото има деца, които се интересуват от по-активни спортни дейности. Но ако детето ви е по-обърнато към себе си и е по-медитативно настроено или има нужда такива практики, разбира се, добре е да посещава йога. Йогата е полезна при всички случаи, но може да е за друг период от развитието на детето. Но в конкретния период тя да не е приложима, а в следващия период то да има нужда от нея. Така че, независимо от вероизповеданието и философските възгледи на всеки родител, йогата си остава едно основно средство за владеене на ума и тялото .
Песимистично съм настроена към подобни занимания за деца. Йога е техника на дишане, гъвкавост и философия. Трябва да имаме много добър инструктор, който да „преведе“ на детски език всичко това.
Много по-лесно детето се увлича от колективни спортове, където се състезава с връстници, има състезание и емоции. Там игра, спорт и състезание се сливат в една емоция.
Естествено децата са различни и родителите избират как да ги възпитават. Сигурно има и йога-специалисти, които работят добре с деца.
Не виждам начин как да възбудя интерес към детето. Първо това е индивидуално занимание. Второ, това е духовна практика, трето има техники за дишане, разтягане и гъвкавост. Всичко това не са много свойствени неща за битието на едно дете.
Физическата активност, която се изисква в йога със сигурност е полезна, вероятно в дългосрочен план води и до душевен баланс. Всичко това обаче е трудно разбираемо за едно дете. Още по-трудно е да го мотивираме, за да се занимава постоянно.
По какъв начин едно дете ще предпочете йога пред футбол или някой друг колективен спорт?