Как да се справите с упорита задна хрема при дете от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 17124
Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Задната хрема e често срещано явление при децата. Мъниците се измъчват от кашлица през нощта, давят се, а по време на сън са неспокойни и издават необичайни звуци на хъркане като при трета сливица. Това е така, защото слузта се стича към гърлото и ги дразни. 

Особено мъчително е, когато имаме задна хрема при бебета. Затова едно навременно пресичане на хрема при дете, като се потърси консултация с лекар, може да ви спести много родителски тревоги и евентуални усложнения. 

Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Какво е задна хрема и какви са симптомите

Задната (постназална) хрема е натрупване на слуз в задната част на гърлото, което може да причини усещане за задръстване, възпалено гърло или влажна кашлица. Това е често срещано състояние при  обикновена настинка, синузит и алергии. 

Излишната слуз може да бъде причинена от възпаление или подуване на носните проходи, което може да се дължи на различни фактори като вирусни инфекции, бактерия в носа, алергии или дразнители във въздуха, предизвикващи кашлица при дете.

От лигавицата на дихателните пътища – нос, гърло, както и в стомаха и червата, се отделя слуз. Само носът ви отделя около литър слуз всеки ден. Това е гъста, мокра субстанция, която овлажнява тези области и помага за улавяне и унищожаване на чужди тела, бактерии и вируси, преди да причинят инфекция.

Обикновено не забелязваме слузта от носа си, защото тя се смесва със слюнката, капе безвредно в задната част на гърлото ни и ние я преглъщаме.

Когато слузта е в по-голямо количество и доста гъста, отколкото е нормално, вече се получава забележим проблем. Излишната слуз започва да излиза от ноздрите във вид на хрема.

Когато слузта се стича по задната част на носа към гърлото, се нарича задна или постназална хрема.

Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Най-честите симптоми за задна хрема при дете са:

  • Постоянно запушен нос;
  • Течащ нос;
  • Упорита кашлица с храчки;
  • Гъделичкане по цялата носоглътка, възпалено гърло;
  • Отхрачване на жилав секрет;
  • Позиви за непрекъснато изкашляне за прочиствате на гърлото;
  • Повишено количество слуз в гърлото;
  • Дрезгав глас и др.

Упорита задна хрема при дете може да причини и лош дъх в устата.

Възможни причини за задна хрема при децата

Излишната слуз, която предизвиква задна хрема и кашлица, има много възможни причини, включително:

  • Грип;
  • Алергии и алергична хрема; 
  • Инфекция на синусите или алергичен синузит;
  • Предмет, заседнал в носа (най-често при деца);
  • Някои лекарства, включително противозачатъчни или против високо кръвно налягане; 
  • Изкривена носна преграда или друг проблем със структурата на носа, който засяга синусите;
  • Промяна на времето, ниски температури или прекалено сух въздух;
  • Дразнене от миризмата на химикали, битова химия, парфюм и пр.

Понякога проблемът не е в това, че произвеждате твърде много слуз, а че тя не се изчиства. Ако имате проблем, когато преглъщате, тогава може да се стигне до затруднено хранене, натрупване на течности в гърлото, които да причинят гадене и повръщане. 

Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Как се лекува задна хрема при дете

Всяко лечение на задна хрема при дете трябва да започне с установяване на причината, която я е предизвикала. Преди да прибегнете до първите попаднали ви детски капки за нос в домашната аптечка, е добре да имате предвид следното:

  • Бактериалните инфекции се лекуват с антибиотици. Тези лекарства могат да осигурят само временно облекчение на упоритите случаи на хрема и кашлица при деца. При хроничен синузит може да се наложи операция за отваряне на запушените синуси.
  • Алергиите се управляват чрез избягване на причините. Антихистамини и деконгестанти, кромолин и стероиди (тип кортизон), назален спрей и други форми на стероиди могат да предложат облекчение при лекуване на задна хрема при дете. Имунотерапията чрез инжекции или с капки под езика също може да бъде полезна за подсилване на имунната система. 
  • Гастроезофагеалният рефлукс може да се лекува чрез повдигане на главата с по-висока възглавница и избягване на храни и напитки два до три часа преди лягане. Могат да бъдат предписани антиациди и лекарства, които блокират производството на стомашна киселина. Ако те не са успешни, могат да се предпишат по-силни лекарства. 

Общи мерки, които позволяват на секретите да преминават по-лесно, се препоръчват, когато не е възможно да се определи причината за задната хрема при деца. Много хора, особено по-възрастните и децата, се нуждаят от повече течности, за да разредят задната хрема, наричана още заден ринит. Лечение с шуслерови соли може да се окаже доста успешно, както и инхалации на носната кухина.

Пиенето на повече вода и промивки на носа и цялата носна кухина също облекчават сгъстените секрети. Те могат да се извършват два до четири пъти на ден с устройство за назален душ. Помагат и редовните инхалации при задна хрема. 

Ако детето ви има сенна хрема и е установено, че именно тя е причината за задната хрема, тогава антихистамините, деконгестантите и стероидните спрейове за нос могат да помогнат за облекчаване на симптомите. Капки за задна хрема при дете или спрей за нос с физиологичен разтвор също могат да помогнат. Необходимо е и да се избягват лекарства за хрема, към които детето е алергично.

Ако причината за вашата упорита хрема е синузит в резултат на бактериална инфекция, лекарят може да предпише лечение с антибиотици. Ако задната хрема е причинена от рефлукс или астма, трябва задължително да посетите специалист. 

Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Домашни средства против задна хрема

Векове наред хората са лекували хремата при малки деца с всякакви домашни средства. Може би най-известната и най-обичаната е горещата пилешка супа.

Въпреки че няма да ви излекува, горещата супа или друга гореща течност може да ви даде известно облекчение и комфорт. Действа, защото от парата от горещата течност се отварят запушеният нос и гърло. Освен това топлината разрежда слузта

Един горещ душ с пара също може да помогне за изчистване на синусите и успокояване на лигавицата, когато причината не е по-сериозна.

Как да се справите с упорита задна хрема при дете

Можете също така да опитате да повдигнете възглавницата на детето през нощта, така че слузта да не се стича и събира в задната част на гърлото му. 

А ако има алергии, ето някои други начини да се намалят тригерите му:

  • Покрийте матрака и възглавници с калъфки, устойчиви на акари.
  • Перете често всички чаршафи, калъфки за възглавници и калъфи за матраци в гореща вода.
  • Използвайте специални въздушни филтри във вашия дом. Те могат да премахнат много фини частици от въздуха.
  • Редовно почиствайте с прахосмукачка.

Важно е да се обадите на вашия лекар, ако секретите на детето миришат лошо, има температура, хрипове, затруднено дишане или симптомите продължават 10 дни или повече. В тези случаи детето ви може да има бактериална инфекция, която да предизвика остър ринит – възпаление на лигавиците на носа и носната кухина.

Незабавно уведомете вашия лекар и ако забележите кръв в храчките. Ако лекарството не облекчи симптомите, може да се наложи да посетите УНГ специалист за консултация. 

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар