Тереза Алексиева

Как се прилага първа помощ на бебе при задавяне? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 6541
2022 01 19 18h46 07

Рискът от задавяне съществува през целия живот, а бебешката възраст съвсем не прави изключение. Когато говорим за деца и кърмачета, от първостепенна важност е родителите да са подготвени да реагират бързо и адекватно на създалата се ситуация, като окажат правилна първа помощ, ако бебето се задави. 

За щастие, протоколът за действие в подобни ситуации е доста еднозначен, а техниките, които можете да приложите са лесни за изпълнение. Важно е единствено да сте запознати с тях и да запазите самообладанието, нужно, за да действате бързо и хладнокръвно.

По-долу ще откриете всичко, което е необходимо да знаете за попадането на чуждо тяло във вътрешността на дихателните пътища и оказването на първа помощ при задавяне на бебе. 

Тези теоретични знания могат да бъдат надградени в множество курсове за оказване на първа помощ на бебето, където ще се научите да регирате правилно не само при задавяне, но и при други спешни ситуации като температурни гърчове, изгаряния, фрактури, алергични реакции и т.н.

Причини за задавяне при бебетата

Най-общо казано, за задавяне говорим, когато потокът на въздух през дихателните пътища е ограничен частично или цялостно. Задавянето може да има различни причинители и различна тежест. 

Сред най-честите причини за този проблем при бебетата са:   

  • Мляко и течности. Кърмачетата могат да се задавят докато сучат или пият мляко, вода или чай от шише. Течностите са сравнително по-лесни за изкарване от дихателните пътища, стига да се реагира своевременно. 
  • Храна. Задавянето с храна също е често срещано, особено в периода на захранването и особено, ако бебето не се храни в задължителната за целта изправена поза. Противно на общоприетото схващане, пюрираната храна представлява не по-малък риск от храната на парчета, която детето вкарва в устата си.
  • Играчки и дребни предмети. Неподходящите играчки и достъпът на детето до необезопасени зони на дома е най-често срещаната причина за спешните състояния, свързани със задавяне. Това се случва, след като в устата на бебето попаднат предмети като копчета, мъниста, ядки, монети, батерии, бижута, малки частици от лего и др. 

2022 01 19 18h46 15

Според Здравните служби на щата Ню Йорк в САЩ, най-честата причина за нефатално задавяне при малки деца е храната. Най-малко едно дете умира от задавяне с храна на всеки пет дни в САЩ, а повече от 12 000 деца се озовават в спешно болнично отделение всяка година заради задавяне с храна.

Симптоми на задавяне при бебето

Най-очевидният симптом за задавяне е кашлянето – той е всъщност и най-безопасният. Ако детето може да кашля, това означава, че чуждото тяло не е блокирало дихателните пътища изцяло, а само частично. 

В тези ситуации, детето е способно да си поеме въздух, може да издава звуци и макар и да изпитва временно затруднение, то често се справя със ситуацията успешно, в съзнание и самостоятелно. 

Спешните и животозастрашаващи ситуации изглеждат по друг начин. 

Признаците за наличие на сериозно задавяне могат да включват:

  • Детето не може да диша, да плаче или да издаде звук;
  • Очите му са широко отворени и то изглежда видимо паникьосано;
  • Може да маха с ръце, да се държи за гърлото или да извършва други хаотични движения;
  • Устата му е широко отворена, слюноотделянето е обилно, а кожата на лицето променя цвета си;
  • При ненавременна реакция, устните и лицето започват да посиняват;
  • Налице е загуба на съзнание и/или неестествено отпускане на тялото. 

Когато забележите дори и само един от тези признаци, трябва незабавно да пристъпите към оказване на първа помощ.   

Какво да правим при задавяне на бебето?

Преди всичко е важно да оцените ситуацията разумно и да се уверите, че става въпрос именно за задушаване от блокирани дихателни пътища. При силен плач или кашлица, бебето може да изпитва затруднения да поеме въздух за няколко секунди, но риск от задушаване не съществува и първа помощ не е необходима.

Тогава, дихателните пътища вероятно са само частично блокирани и за бебето ще бъде по-лесно просто да изкашля дразнителя – слюнка или друг секрет.. Всичко останало по-скоро би влошило ситуацията. 

Когато сте сигурни, че става въпрос за задушаване от задавяне, следвайте следните задължителни стъпки.

Обадете се на 112

В спешни ситуации, изходът е неясен и невинаги ще можете да се справите самостоятелно. Препоръките са да наберете 112 още в първия момент, в който установите затрудненото или спряло дишане. Това ще даде на медиците времето да пристигнат и възможността да бъдат полезни, в случай, че вашите усилия се окажат недостатъчни. 

Ако е възможно, най-добре е да набирате спешния номер на високоговорител, докато бързо преминете към следващите стъпки в списъка. 

Преминете към потупвания по гърба

Сложете бебето да легне по корем в скута ви – с лице надолу и тяло, разположено по протежение на бедрото ви. Главата трябва да бъде по-ниско от тялото и трябва да се придържа с едната ръка, която е разположена под тялото на бебето. 

Така се осигурява едновременно защита срещу падане и цялата възможна помощ на гравитацията в отпушването на дихателните пътища – особено, когато детето се е задавило с течност. 

След като позиционирате детето по описания начин, използвайте дланта на свободната си ръка извършете пет остри удара в средата на гърба, между плешките. Създадените от удара вибрации често са достатъчни да стимулират изкарването на чуждото тяло. 

Ако детето е над една годинка и поставянето му в скута ви е по-скоро невъзможно, можете да го задържите в изправена и наведена напред позиция, да коленичите до него и отново да нанесете пет последователни и отсечени удара между лопатките. 

Ако потупванията подействат, изкарайте предмета от устата на детето

Ако дихателните пътища се освободят, предметът неизменно ще се озове в устата на детето. Изправете го, отворете устата и внимателно премахнете дразнителя, като внимавате да не го вкарате обратно навътре към гърлото. 

Ако не виждате предмета, не бъркайте хаотично в гърлото и устата, за да не го вкарате неволно още по-навътре. Въпреки това, ако можете ясно да видите предмет в устата на бебето и сметнете, че сте в състояние да го извадите безопасно с върха на пръстите си, можете да опитате да го направите. 

В никакъв случай не бъркайте в устата на бебето с други предмети, като пинсети или каквото и да било друго подръчно средство.

Ако потупванията не подействат, преминете към натиск върху гръдния кош

Процедурата по спешна помощ при задавяне на бебето продължава с упражняване на натиск върху гръдната кост. За целта, обърнете бебето по гръб в скута си и поставете пръстите си върху гръдната му кост – разположена централно, само няколко сантиметра под зърната на гърдите. 

След това, натиснете силно и рязко пет пъти, като целта е да компресирате на гръдния кош с около една трета. Натискането на гърдите създава налягане и изкарва въздуха от белите дробове на бебето с голяма сила. Това може да размести или изцяло да премахне запушването на дихателните пътища. 

Изключително важно е по време на порцедурата да упражнявате натиска централно върху гръдната кост, а не върху ребрата около нея, защото съществува реална опасност да ги счупите. 

Ако дишането не се възстанови, продължете да редувате потупвания по гърба с натиск върху гръдната кост

Ако бебето все още не може да поеме въздух, продължавайте да редувате точка 2 и точка 5. Ако все още не сте се обадили на 112, крайно наложително е да го направите. Докато помощта пристигне, продължавайте да редувате двете процедури без да се поддавате на паниката и без да се отказвате. 

Ако детето успее да изкара чуждото тяло през дихателните си пътища и устата си, то все пак ще има нужда от медицински преглед за установяване на наличието остатъчни частици.

Ефективно ли е държането на бебето с главата надолу?

Често можете да срещнете съвети или да чуете истории за обръщане и “разтръскване” на бебето с главата надолу. Според протокола на Червения кръст за справяне със задавянията при бебетата, тази техника не е доказана като ефективна и не се препоръчва. 

Според здравните експерти, висенето с главата надолу може да влоши запушването, както и да предизвика допълнителни усложнения при изпускане на бебето или при дислокация на тазобедрените му стави. 

За да сте сигурни, че правите най-доброто, можете да се придържате към протокола по-горе, който е многократно тестван и официално препоръчван в почти всички части на света. 

Ако изпитвате страх или несигурност, препоръчително е да посетите специализиран курс за оказване на първа помощ на бебета и малки деца. Такива курсове се организират в много болници и училища за родители в България, а за съвети и препоръки можете да се обърнете към педиатъра на бебето или проследяващия бременността акушер-гинеколог. 

 

Източници:

  1. Инструкции за първа помощ при задавяне на бебето от Червения Кръст: https://www.redcross.org.uk/first-aid/learn-first-aid-for-babies-and-children/choking-baby
  2. Инструкции за действие при задавяне на бебета и деца от Националния здравен институт на Обединеното кралство: https://www.nhs.uk/conditions/baby/first-aid-and-safety/first-aid/how-to-stop-a-child-from-choking/
  3. Признаци, че бебето се задавя, описани от образователния сайт за кардиопулмонална реанимация на бебета в САЩ: https://infantcpr.com/blog/posts/baby-choking-warning-signs/
  4. Съвети за предотвратяване на задавяне и задушаване при деца от Здравните служби на щата Ню Йорк в САЩ: https://www.health.ny.gov/prevention/injury_prevention/choking_prevention_for_children.htm  

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар