Мис Йони

Какво родителят ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да знае за играта Пейнтбол! от Мис Йони

icon Преглеждания: 2263
Видео Текст
Paintball Thumb (custom)

Пейнтболът е едно изключително забавление за деца на възраст от седем до шейсет и пет години. Особено за момченца. 

Много е важно, когато се играе пейнтбол, ако вашето дете иска да се включи или пък съответно иска да направи такова парти, да се прецени самата нагласа на детето доколко може да го издържи, защото все пак пейнтболът е агресивна игра, игра в която трябва да уцелиш другарчето. То дали е склонно и дали има желание да го прави това нещо. Тъй като не всички  деца имат желанието да участват в подобен род игри. При всички случаи за пейнтбола са важни няколко неща и те трябва да се отбележат, когато се предлага на детето подобно забавление. 

Първо: изключително важно нещо е, че когато играем пейнтбол, ние не се „убиваме“, а се „маркираме“. Не използваме „оръжия“, а използваме „маркери“. И това е основен инструктаж на всички качествени инструктори по пейнтбол. Нямаме нагласата да вкарваме децата в агресивна игра, която може да породи съответно  някакви чувства, пориви и така нататък , които впоследствие да бъдат приложени някъде другаде. Това е изключително важно да се знае при играта на пейнтбол. 

Също така, друго много важно нещо е, тъй като пейнтболът има среден риск и средна опасност от нараняване, особено в горната част на тялото, е изключително важно да се знае, че екипировката е задължителна и тя не бива при никакви обстоятелства да бъде сваляна на терен. Това е защитната каска, която е маска, която се слага пред лицето, както и защитната жилетка. Разбира се, има инструктори, които предлагат камуфлажни дрехи или гащеризони, с които се обличат децата, но в повечето случаи това е, за да се запазят дрехите чисти. Най-важните неща са съответно защитната жилетка и каската-тип маска, която се слага пред лицето на детето и то може да я свали единствено и само когато излезе от терена, но не и преди това. Често инструкторите, поне тези, които са изключително отговорни и които ние познаваме, изваждат от игра деца, които си позволяват да нарушават правилата за свалянето на маската и не ги допускат повече на терен. Защото това е изключително опасно – да влезеш без маска на терен. 

Разбира се, пейнтболът е спортна игра, игра на отбори. Там се учи работа в екип. Стратегическа игра е, тъй като в тази възраст, освен че трябва да се учиш да работиш в екип, е хубаво да се учиш и на  разпределяне на роли. И ако някой има ролята да покрива тези деца, които тръгват напред в атака, за да вземат флага на противниковия отбор, в такъв случай тези, които отзад ги покриват, трябва да стоят на едно място, а не да тичат и те за флага. Съответно е много важна тук стратегията, която изграждат отборите и дали самите отбори проявяват екипност. И това се учи в процеса на самата игра, така че аз лично я препоръчвам, особено за деца, които така или иначе трябва да работят в екип. Това са класове, групи, обединени по интереси – за тях този вид игра е изключително полезна. 

Много е важно да се знае, че деца под седем години не могат да участват в такава игра. Самите маркери са доста тежки. Дори най-олекотените маркери, които се ползват за маркиране в пейнтбола, са доста тежки. Те не могат да ги носят и самите деца са доста малки и все още на чисто психологическа основа нямат изградена в главата си представа за работа в екип и за екипност, и те предпочитат индивидуалните предизвикателства и индивидуалните победи. Затова за деца до 7-годишна възраст ние препоръчваме те да участват в стрелба по мишени, където всеки работи индивидуално, стреля сам. Ако улучи по-близичко до центъра чудесно – победител е и това нещо подпомага процеса за израстване, без да наврежда, разбира се, като самото дете може да бъде мотивирано, че след определена възраст ще може да влезе и да участва в самата отборна игра.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Happy_bird
    Happy_bird

    Това е изключително забавление за по-големи деца и възрастни. Много е приятно, увлича и забавлява. Всички момчета обичат да играят на войници и харесват оръжия.
    Има и два основни странични, но много важни ефекта:
    А. Отговорност – тъй като тук става дума за сериозни мерки за безопасност, боравене с маркери (оръжия), това когато е представено сериозно и са показани всички изисквания за безопасност, показани са и потенциалните рискове, децата се научават да боравят с повишено внимание. Така се възпитава у тях отговорност спрямо себе си и околните.
    Б. Работа в екип – това е игра на отбори. Състезаваш се заедно с други хора и успявате заедно. Учиш се как да побеждаваш или губиш, или да се стремиш да побеждаваш заедно. Когато в един отбор са родители и деца това укрепва тяхната духовна връзка.
    Обаче пейнтболът най-вече е физическа активност, емоции и забавление. Изкарайте си чудесно!

Вашият коментар