Бременността за бъдещата майка е време на вълнения.
През първите месеци се тревожите да не се случи нещо с крехката частица живот, която носите в утробата си и да получите спонтанен аборт.
Като наближи деветият месец пък най-големият ви страх е да не родите преждевременно. А когато определеният термин на раждане изтече и бебето още го няма, очакането също е не по-малко стресиращо.
Колко време след термина можем да говорим за преносване на бебето?
Когато бременността продължи около 40 седмици, тя се нарича доносена бременност. Ако бебето се роди преди 37 навършени седмици, това се счита за преждевременно раждане.
Прекалено ранното раждане е свързано с различни рискове за бебето. Бременност, която продължава повече от 42 седмици, се нарича преносена бременност.
Около 60 от 100 жени раждат на или преди термин. При други 35 от 100 жени контракциите започват сами в рамките на две седмици след термина. Закъснение на раждането над 2 седмици се среща при около 5 от 100 жени.
Причината, поради която бебето закъснява, обикновено не е известна. Понякога това е наследствено и се дължи на генетично предразположение. Жените, които вече са имали закъсняло раждане, е по-вероятно това да им се случи и при бъдещи бременности.
Раждането след 40-та седмица рядко вреди на детето. За по-сигурно обаче бременността след определения термин за раждане трябва да се следи по-често и по-внимателно.
През първата седмица след термина бебето и майката не са изложени на по-висок риск от усложнения, ако и двамата се чувстват добре.
Все пак, ако бебето продължава да закъснява, основните рискове, свързани с тази ситуация, са:
- Плацентата може постепенно да спре да изпълнява функцията си правилно.
- Възможно е развитие на вътрешноматочна инфекция.
- Не за изключени неочаквани проблеми по време на родилния процес.
Почти всички бебета се раждат в рамките на три или четири седмици след термина. Ако не е родено дотогава, рискът бебето да се роди мъртво се увеличава. Бебетата обаче много рядко се раждат толкова късно, тъй като най-много две седмици след термина се пристъпва към предизвикване на раждане.
Дали и кога да се предизвиква раждане е лично решение, което бъдещите родители вземат заедно със своите лекари. Това зависи най-вече от това дали има висок риск от усложнения по време на раждането. Същото важи и за предизвикване на раждане в домашни условия.
Критичните фактори включват:
- Колко закъснява бебето;
- На колко години е жената;
- Дали вече е раждала друго дете;
- Дали пуши;
- Колко тежи;
- Колко голямо е детето;
- Дали има признаци, че детето е в опасност.
Лекарите обикновено предлагат предизвикване на раждане, ако има признаци на възможни усложнения, но те не са достатъчно сериозни, за да се предприеме раждане чрез вакуум екстракция или спешно секцио.
Ако е изминала една седмица от термина, предизвикването на раждане може да намали риска от смърт на бебето, макар този риск обикновено да е много нисък. Той се случва при около 3 от 1000 раждания, когато раждането не е предизвикано.
Естествени начини за предизвикване на раждане
Въпреки че няма сигурни техники, които да принудят вашето бебе да излезе на бял свят (освен с методите на медицината), някои изследвания подкрепят естествените начини и пози за предизвикване на раждане.
По-долу ще откриете някой от най-разпространените трикове за предизвикване на раждане.
Продължително ходене
Разходките по време на бременност и правенето на упражнения може да помогнат на бебето да слезе надолу в таза (благодарение на гравитацията и люлеенето на бедрата). След това натискът на бебето върху таза подготвя шийката на матката за лесно нормално раждане.
Ако ходенето не свърши работа, то поне ще ви приведе във форма за деня на раждането.
Секс
Според някои схващания сексът в последните седмици е сред най-добрите упражнения за по-бързо разкритие. Причината е, че спермата на мъжа съдържа простагландини – хормони, които помогнат за разширяване на маточната шийка и да я подготвят за раждането.
Точно обратното обаче – някои изследвания показват, че ако правите секс до последните седмици, бременността ви може да продължи по-дълго.
Масло от вечерна иглика
Много акушерки препоръчват да се приемат капсули с масло от вечерна иглика през последните седмици от бременността. Билката помага за разширяване на шийката на матката, подготвяйки я за скорошно раждане.
Но не забравяйте да говорите с вашия лекар, преди да опитате тази билка, защото тя е противопоказна за жени, които имат предлежание на плацентата.
Смята се, че и други билки – като червени малинови листа и черен кохош – също могат да предизвикат вагинално раждане по естествен път, но не са правени проучвания за установяване на тяхната безопасност. Предполага се, че някои дори могат да причинят увреждане на плода – така че не използвайте никакви билки, без първо да получите зелена светлина от вашия акушер гинеколог.
Рициново масло
Рициновото масло действа слабително. От древността е известно, че дори само една капсула от това лекарство може да причини спазми на червата, да раздразни матката и да я накара да започне да се свива и разпуска. Някои бегли проучвания подкрепят това твърдение.
Но най-добре е да избягвате изобщо да опитвате рициново масло, когато сте бременна. То може само да ви причини тежка диария, която не е желателна преди раждането. А ако наистина искате да опитате този метод, първо говорете с вашия лекар.
Пикантни храни
Някои хора вярват, че пикантната храна, както рициновото масло, дразни червата (но по-леко) и това може да доведе до контракции на матката. Затова много лекари съветват да не опитвате пикантна храна, тъй като може да си предизвикате стомашно разстройство. Плюс това, няма доказателства, че пикантните храни са естествен стимулатор на раждането.
Акупунктура
Акупунктурата може да стимулира маточната активност и да подтикне бебето да започне да излиза. Много експерти и бъдещи майки се кълнат, че тази техника работи. Според тях, тя е естествен начин за предизвикване на раждане.
Разбира се, дори и най-заклетите привърженици на този метод признават, че ако бебето не е готово да излезе, акупунктурата сама по себе си едва ли ще го принуди. Ако все пак сте решили да опитате, не забравяйте, че е добре първо да получите одобрението на вашия лекар.
Акупресура
Подобно на акупунктурата, това е друга вековна практика, която включва оказване на натиск върху определени точки на тялото, за да се стимулира дейността на матката. При нея обаче, вместо игли, се използват върховете на пръстите.
Известни са две точки на натиск, които могат да предизвикат естествено раждане: натискане на мястото между палеца и показалеца, както и вътрешната страна на крака на около четири пръста над глезена.
Преди да опитате акупресура, също говорете с вашия лекар.
Стимулация на зърната
Според някои, стимулирането на зърната на гърдите чрез масажиране или усукване, но не до степен на болка, също може да накара тялото ви да освободи хормона окситоцин, който предизвиква маточни контракции.
Но когато става въпрос за естествени начини за предизвикване на раждане, някои практикуващи не го препоръчват. Това е така, защото може да причини продължителни и силни контракции на матката, при това много болезнени, които потенциално биха могли да намалят сърдечната честота на плода.
Ако обмисляте да опитате този естествен начин за предизвикване на раждане, говорите с вашия лекар.
Масаж
Масажът също повишава нивата на окситоцин в тялото. Това е хормонът, който предизвика контракции при раждане. Някои масажисти се кълнат в способността си да помогнат за бързо започване на раждането. Много дори се фокусират върху определени точки на натиск, за да предизвикат раждането.
Ако все пак решите да опитате пренатален масаж, първо получете одобрението на вашия лекар.
Ако не харесвате масажите, дори простото гушкане с партньора ви може да помогне да се отпуснете и да повишите нивата си на окситоцин. Неслучайно по-голямата част от ражданията започват късно през нощта, когато бъдещата майка е на топло и в леглото – състояние, което предизвиква освобождаването на окситоцин.
Медицинско предизвикване на раждане със система
Когато очакваното нормално раждане се бави, има няколко различни метода, които лекарите обикновено използват за предизвикване на раждане.
Една от първите стъпки често е подготовката на шийката на матката за раждане. Тя е плътно затворена през цялата бременност. Когато тялото започва да се подготвя за раждане, хормоните карат шийката на матката да се отпусне и да стане по-мека, или „зряла“, както още се нарича.
Върху шийката на матката може да се приложи гел с хормона простагландин, за да се подготви раждането. Препаратът се използва и за предизвикване на контракции на раждането. Когато жената е без разкритие, понякога се използват и балонни катетри за разтягане и отваряне на шийката на матката.
Но понякога тези мерки не са достатъчни, за да започне раждането. Тогава на бременната се дава да приеме орално хормоните простагландин или окситоцин при раждане. Тези лекарства могат да се поставят също във влагалището под формата на хапче или супозитории.
Най-често обаче раждането се предизвиква чрез поставяне на система окситоцин и коктейл от други хормони. Това става чрез т.н. интравенозно вливане.
Когато започнат контракциите и родилката още не е със
спукан околоплоден мехур, амниотичният сак обикновено се пробива, за да помогне на раждането. Това е пълната с околоплодна течност торбичка, в която се намира бебето. Акушер-гинекологът може да го пробие чрез малък, безболезнен разрез – процедура, известна като амниотомия.
Понякога, когато няма пълно разкритие, раждането може да бъде предизвикано и с помощта на т.н. „почистване на мембраната“. Това е много кратка процедура, известна още като „разтягане и почистване“, при която лекарят вкарва пръста си в шийката на матката и с кръгово движение отделя мембраните, които свързват амниотичната торбичка към стените на матката.
Същата манипулация, извършена с два пръста, се нарича „разтягане“, защото така отворът на шийката се разширява малко повече и така се улеснява започналата родова дейност. Много жени се страхуват от тези манипулации, но болката е краткотрайна и си струва да се изтърпи.
След като водата на жената изтече, амниотичният сак не може да се затвори отново. Затова е важно раждането да започне колкото се може по- скоро, тъй като бебето вече не е защитено от околоплодната течност.
Индуцираното (предизвикано) раждане не причинява сериозни проблеми при повечето жени. Но може да има странични ефекти, затова трябва да има непрекъснато лекарско наблюдение. Основните странични ефекти на вливаните чрез системата простагландини са гадене, повръщане и диария. Предизвикване на раждане с окситоцин пък може да причини задържане на вода или понижаване нивото на натрия.
Количеството хормони в интравенозното вливане се коригира така, че предизвиканите контракции да са възможно най-близки до естествено раждане, т.е. не твърде чести и не твърде силни. Индуцираното раждане не трябва да форсира раждането, а да помогне то да се случи възможно най-естествено.
Когато имаме предизвикване на раждане със система, са необходими повече изследвания от обикновено. Някои жени се притесняват, че болката, свързана с индуцирано раждане, може да е по-силна от болката при едно естествено започнало раждане. Анкета с жени, които са имали преждевременно раждане, обаче показва, че това не е така. Освен това на родилката може да се постави краткотрайна венозна анестезия.
Предизвикването на раждане също не означава непременно, че всичко ще се случи много бързо: много жени са изненадани колко време отнема от началото на индукцията до влизането в родилна зала.
Кога освен при преносване се пристъпва към система за предизвкване на раждане?
Освен след преносване, има и други причини, поради които може и дори е наложително да се предизвика раждане. Те са свързани със здравето на майката и бебето, затова вземането на решение за индукция на раждането трябва да е само по медицински причини.
Извън преносването, индукционно раждане може да се предприеме по следните медицинските причини:
- Плацентата се отделя от матката (наричано също отлепване на плацентата ) или имате инфекция в матката.
- Околоплодните води изтичат преди началото на раждането.
- Майката има съпътстващи заболявания – диабет , високо кръвно налягане или прееклампсия, проблеми със сърцето, белите дробове или бъбреците.
- Бебето е спряло да расте, или има олигохидрамнион. Това означава, че няма достатъчно амниотична течност около плода.
- Майката има Rh заболяване и то причинява проблеми с кръвта на вашето бебе.
- Плодът е мъртъв. Когато това се установи недвусмислено, е необходимо да се предприеме спешна индукция. В противен случай мъртвият плод ще започне да се разлага в тялото на майката и да настъпи натравяне, което може да има фатален край.
Какви са рисковете от насрочване на предизвикано раждане по немедицински причини?
Планирането на предизвикано раждане може да създаде проблеми за вас и бебето ви, тъй като вашият термин може да не е точно определен. Ако разликата с реалната дата е повече от 1 или 2 седмици, вашето бебе може да се роди твърде рано и да бъде недоносено.
Известно е, че недоносените бебета може да имат повече здравословни проблеми при раждането и по-късно в живота от родените навреме.
Ето защо е важно да изчакате поне до 39 гестационна седмица, преди да ви се предизвика раждане. Това дава на белите дробове и мозъка на бебето необходимото време да се развият напълно, преди то да се роди.
Предизвикването на раждане преди 39-та гестационна седмица от бременността се препоръчва само ако вие или бебето имате сериозни здравословни проблеми.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели