Тереза Алексиева

Кои са най-добрите помпи за кърма и как да ги използваме правилно? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 7154
Manual,breast,pump,and,mother,feeding,at,background,,mothers,breast

Когато говорим за помпи за кърма, трябва да започнем с едно твърдение, да продължим да го повтаряме до безсъзнание, а след това и да завършим с него. А накрая, да го повторим още веднъж, просто за всеки случай. Помпата за кърма се използва само при нужда. 

Тя не е нито задължителен, нито неизменен аксесоар в ежедневието на кърмещата майка, освен при определени обстоятелства. И ако при определени обстоятелства тя е безценна, то при неправилна употреба може да създаде повече проблеми, отколкото решения. 

Когато се придържате към този фундаментален принцип през цялото време, днес говорим в детайли за видовете, марките и моделите помпи за кърма, които се предлагат на пазара. Какво представляват, какви са предимствата и недостатъците им, и какви са обстоятелствата, при които следва да се използват? 

В следващите редове ще намерите възможно най-простите отговори на иначе сложните екзистенциални ситуации, в които може да се озове една кърмеща майка. 

Кога се налага използването на помпа за кърма?

Едно изключително зловредно за кърмещите майки схващане е, че кърменето на бебето абсолютно винаги е 100% естествено, безпроблемно, безоблачно и идилично. Разбира се, то може да бъде такова. Но може и да не бъде. 

В реалния живот, стотици хиляди майки изпитват затруднения по отношение кърменето на бебето. Те са породени от два типа ситуации, а именно – въображаеми и реални.

Най-често срещаната въображаема ситуация е “кърмата ми не е достатъчно, бебето ми е постоянно гладно и затова иска постоянно да го кърмя”. А най-често срещаната реалност зад тази ситуация е  “бебето иска да е постоянно на гърдата, не защото е гладно, а защото е бебе”. 

Реалните проблеми, от друга страна, могат да са десетки, като :

  • неправилно засукване 
  • неправилна поза за кърмене 
  • тих рефлукс 
  • физиологични проблеми на майката 
  • продължителна физическа раздяла с бебето и т.н.

За щастие, за целта съществуват сертифицирани консултанти по кърмене, които имат експертизата да установят дали проблем съществува, а ако съществува: как следва да бъде разрешен той. 

В България, тези специалисти са достъпни абсолютно безплатно с едно позвъняване по телефона и оперират в организации като Ла Лече Лига и НАПКНационална асоциация “Подкрепа за кърмене”

Нашият искрен и настоятелен съвет е – винаги, когато имате съмнения и притеснения, отнесете ги към консултант по кърмене. Не към педиатъра, не към комшийката, не към друг, а към специализиран консултант по кърмене, който може да ви даде най-добрия възможен съвет според индивидуалната ви ситуация. 

В този ред на мисли, използването на помпа за кърма също е препоръчително единствено при препоръка от подобен специалист, който първо ще оцени нуждата от нея, а след това ще ви инструктира точно как, кога и колко да я използвате. Ето затова ще ви споделим най-честите ситуации, в които това се налага.

Стимулиране на лактацията

Да, съществуват ситуации и периоди, в които количествата кърма могат да се окажат недостатъчни. По време на така наречените “скокове в растежа”, бебето започва да има нужда от по-големи количества мляко, за да расте и да се развива правилно. 

Най-правилната тактика в тези ситуация (а впрочем и във всички останали) е кърменето на поискванетака тялото на майката бързо се пригажда към новите нужди на бебето. Един допълнителен начин за стимулация на кърмата тук е доизпразването на гърдата с помпа, след като кърменето приключи. 

Това, разбира се, не следва да бъде ежедневна и непрекъсната практика, тъй като може съвсем лесно да ви докара свръхпроизводство на кърма или така наречената “хиперлактация” – доста неприятно усещане, ако трябва да сме честни. 

Друг момент, в който майките често наблюдават намаляване на количеството кърма, е периодът от няколко дни преди месечния цикъл. Помпата, в комбинация с приемане на много течности и лактогонни храни, е добър инструмент за допълнителна стимулация в този особен период на хормонални промени.

Раздяла с бебето

Стотици майки на недоносени бебета ежедневно чуват присъдата “откажи се от кърменето”. Напротив – не се отказвайте. Ако се наложи да оставите бебето си в болницата и да се приберете у дома без него, можете да стимулирате производството на кърма, като изцеждате гърдите си през около три часа. 

Ако има как тази кърма да стигне до бебето ви – направете така, че да достигне. Ако не – просто продължете да поддържате лактацията, докато отново сте заедно. Това важи с пълна сила и за майките, които решават да се върнат на работното си място скоро след раждането. 

Физическото ви отсъствие не трябва непременно да означава край на кърменето, така че, ако имате желание, можете да използвате помпа за кърма, след което да запасявате бебето с необходимите количества за периода на вашето отсъствие. Не на последно място – можете да използвате помпа и при еднократни отсъствия. 

Ако до момента сте кърмили бебето редовно и на поискване, гърдите ви ще имат нужда от изпразване при всяко отсъствие от дома, продължаващо повече от няколко часа. Помпата е един лесен, съвременен и достъпен начин да се чувствате комфортно и да поддържате ритъма на лактацията, независимо къде се намирате. 

Хранене с изцедена кърма

Различни ситуации, в които се налага бебето да се храни изцяло с изцедена кърма от шише съществуват, макар и да не са правило. Това може да е както лично решение на майката, така и неизбежна ситуация при проблеми със засукването от гърда. 

Историята познава случаи, в които майката използва помпа за кърма в продължение на месеци и дори години наред, за да дава най-добрата храна на детето си, независимо от всичко. 

В този случай, ще имате нужда от доста солидна организация и самодисциплина, в комбинация с нагревател за шишета, контейнери за кърма, пликове за фризер, стерилизатор… И, разбира се, здрави нерви и здравословно количество инат. 

Какви видове помпи за кърма съществуват и кога се използват?

От теорията към практиката – съществуват два основни вида помпи за кърма, които можете да използвате (кхм-кхм) при нужда. Това са именно – ръчните и електрическите помпи за кърма.

Ръчни помпи за кърма

Ръчните помпи за кърма функционират чрез създаване на механичен вакуум. При тях, вие използвате съответния механизъм (дръжка или силиконова помпичка), за да изпомпате въздуха и да стартирате процеса на “изсмукване” на млякото от млечните жлези и каналчетата на гърдата. 

Ръчните помпи са подходящи за спорадична употреба, когато изцеждането е по-скоро еднократен акт, отколкото установена рутина. Те могат да имат различна големина на фунията и различни степени на вакуума, така че да прилягат на формата и големината на гърдата. 

За допълнителна мекота и удобство, накрайникът за гърдата има добавено силиконово покритие. То минимизира шанса от неприятно притискане и дискомфорт при използване, но следва да се подменя през известен период от време. 

Предимства и недостатъци на ръчните помпи

Механичните помпи нямат никакви допълнителни механизми, което ги прави малки, леки и компактни. Освен, че са лесни за използване, те са и сравнително незадължаващи като инвестиция, поради което често присъстват в артилерията на майката “просто за всеки случай”.

Имайте предвид, обаче, че дори и най-съвършената помпа не може да замести техниката на засукване на бебето. В този ред на мисли, основният недостатък на ръчните помпи е недостатък на всички помпи изобщо – те често не могат да изпразнят гърдата ефективно, а, в най-лошия случай, дори могат да паникьосат майката, че няма достатъчно кърма. 

За да избегнете това, просто запомнете – никога, при никакви обстоятелства, не можете да изпомпате количествата, които бебето ви би изсукало, ако е на гърдата ви. Затова – (кхм-кхм), използвайте помпата само при нужда и не си правете генерални изводи от това, което ще видите като количество в края на сесията. 

Ценови диапазон

Ръчните помпи са най-бюджетния вид помпи, като се простират в диапазон между 20 и 100 лв. в зависимост от производителя, техническите характеристики и допълнителните аксесоари, включени в комплекта. 

В онлайн и физичеките магазино на Kidso.bg можете да се насладите на текущи отстъпки и промоции, които правят ръчните помпи дори по-достъпна инвестиция, отколкото по принцип са. 

Електрически помпи за кърма

Електрическите помпи за кърма са “тежката артилерия”, която вероятно ще предпочетете да използвате, ако ви се налага да изцеждате кърма ежедневно. Тук наблюдаваме значително по-голямо разнообразие от продукти. 

Те от своя страна могат да се различават по:

  • Брой на накрайниците – единични и двойни помпи
  • Начин на захранването – с батерия, с ток директно от контакта, или и двете
  • Брой на програмите – с различна сила на вакуума и ритъм на изпомпването
  • Допълнителни екстри – двуфазна стимулация, защитен клапан против преливане, ергономична форма на накрайника и др. 

Казано накратко – покупката на електрическа помпа позволява висока персонализация според нуждите и предпочитанията на майката, така че трудностите в кърменето да не прерастват в трудности в живота. 

Предимства и недостатъци на електрическите помпи

Електрическите помпи оставят ръцете свободни по време на изцеждане. По този начин, майката дори може да извършва “процедурата” докато е ангажирана с други задачи в домакинството. 

Това е възможно стига да се запаси със специален сутиен с дупки, който придържа накрайника на помпата.  Този вид помпи са специализирани и професионални продукти, които реално предлагат възможно най-удобния начин да поддържате лактацията си, след самото бебе. 

Логично, електрическите помпи са по-тежки, по-обемни и по-задължаващи като поддръжка. Недостатък, който, обаче, по никакъв начин не може да бъде сравнен с дългосрочните ползи за времето и удобството на майката. 

Ценови диапазон

Една електрическа помпа може да ви струва между 70-80 и 400-500 лв. в зависимост от избрания модел и неговите технически характеристики. Добрата новина е, че това е един от случаите, в които най-скъпото наистина е най-доброто. 

Така че – можете първо да определите съотношението между цена и качество, което си представяте, след което да откриете най-подходящия за себе си продукт.  

Най-добрите марки помпи за кърма на пазара

Като логичен завършек на всичко казано дотук, ще ви представим някои от най-популярните марки и модели помпи за кърма, на които можете да се доверите… Когато имате нужда. 

Medela

Патентовани технологии, клинични проучвания и десетилетия опит и подобрения превръщат помпите за кърма Medela в това, което са Mercedes в производството на автомобили и Apple в производството на електроника – изцяло друг свят. И ако за колите и електрониката винаги може да се заформи спор, то хегемонията на Medela е пълна. 

Те са единодушно, еднозначно и безапелационно сочени като най-добрата марка помпи за кърма в света. В каталога на Medela откриваме както ръчни, така и електрически помпи, като фокусът на марката пада предимно върху електрическите помпи от висок клас. 

Казано възможно най-просто и възможно най-откровено – Medela е единственото смислено нещо, което можете да направите за себе си в момента, в който установите, че ще трябва да храните бебето си с изцедена кърма често и дългосрочно.

А ако високата цена ви плаши – просто си припомнете, че времето, психическото и физическото ви здраве струват много повече от това

Avent 

Philips Avent също не е марка, която можем да подценяваме с лека ръка. Технологичният бекграунд на бранда всъщност създава перфектни условия за един интелигентен, издръжлив и функционален краен продукт.

При Avent можем да открием немалко продукти, които щадят бюджета повече от Medela, като същевременно не отстъпват прекалено много като качество. Марката има отлични предложения за механични и електрически помпи, като най-предпочитани сред жените са сериите Natural Feeling и Easy Comfort. 

Tommee Tippee

Tommee Tippee заслужено си извоюва името на бранд за бебешки шишета, биберони и помпи за кърма, предлагащи най-доброто съотношение между цена и качество на пазара.

Марката попада в средния ценови клас, като ръчните помпи в каталога ѝ са абсолютно подходящи за спорадична употреба, а инвестицията в тях е доста ниска, предвид характеристиките им. 

Chicco

Италианската марка Chicco също има продукти в тази категория. Те напълно отговарят на репутацията и културата на компанията – винаги да предлага възможно най-нежната грижа за бебето и родителите. 

Наред с Avent и Tommee Tippee, Chicco се налагат като една от водещите алтернативи на Medela за майки, които не използват помпа ежедневно или искат да минимизират инвестицията без да правят компромис със себе си. 

И други

Други марки помпи за кърма, които покриват всички необходими стандарти и се радват на интерес, са например:

В Kidso.bg ще откриете не само всички гореизброени продукти, но и нещо много по-важно – насоки, грижа и подкрепа през всяка стъпка от най-простите, а всъщност особено важни избори, които се налага да правите в отглеждането на детето.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Ivanna-Yordanova
    Ivanna-Yordanova

    Най – добрата помпа за кърма е тази, която Ви е най – удобна. Докато кърмех и се виждах с майки като мен сме говорили по темата. Това, че МЕДЕЛА са най – добри не е задължително условие да Ви върши работа. Зависи и колко кърма имате и колко често се налага да изцеждате. Аз претърпях истински провал с електрическа помпа за кърма, която беше хубава, качествена и скъпа – просто не изпомпваше достатъчно. Започнаха запушвания на гърдите, буци и треска. Смених я с ръчна – по – добре се справях с нея и горе долу беше приемливо. Случайно в аптека видях помпа за кърма като голяма спринцовка – цилиндър с бутало и струваше нещо като 10 лева. Купих я и ако искате вярвайте с нея изкарах цялото кърмене. Възможно е да е свързано с анатомия на тялото, възможно е да е свързано с умение да боравя правилно, но мен ме спаси прост уред за 10 лева. Не казвам, че другите не стават, не пренебрегвам това, че в новите модели са вложени технологии и проучвания – само споделям личен опит.

Вашият коментар