Тереза Алексиева

Колики при бебето – на какво се дължат и как да се справим с тях? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 6350
2022 03 08 16h06 14

Почти всеки родител преживява стреса от внезапния и неукротим плач на бебето в продължение на часове, без да е съвсем ясно каква е причината.  Ако детето не е гладно и не е болно, но плаче без видима и ясна причина, значи най-вероятно става въпрос за колики. 

Всяко бебе може да има колики. Без значение от пола му. И без значение дали го кърмите или го храните с адаптирано мляко. Ето защо, днес говорим в детайли за коликите: какво представляват, могат ли да се избегнат, как могат да бъдат облекчени и кога можете да очаквате да спрат. 

Какво представляват коликите при бебетата?

Важно е да споменем, че появата на колики при бебето няма връзка със здравословното състояние на детето. Бебешките колики не се класифицират като болест или някаква диагноза. Те по-скоро представляват дискомфорт както на кърмачето, така и на родителите. 

Кога се появяват коликите и колко продължават?

Най-често коликите се появяват през първите месеци след раждането. Ако бебето е доносено, още към втората седмица коликите могат да започнат. При недоносените бебета, тези епизоди коликите започват малко по-късно. 

Коликите най-лесно се разпознават по резкия, неутешим плач на бебето и спазмите. Обикновено започват късния следобед или през нощта. 

Тези епизоди изнервят още повече вече изнервените и стресирани родители и обострят взаимоотношенията им, но имайте предвид, че коликите са само временно явление. Преминават от само себе си до третия или четвъртия месец от живота на бебето. 

При всяко бебе е индивидуално и продължителността може да варира. Най-интензивните епизоди на колики са около шестата седмица от живота на бебето. 

През този период детето е много неспокойно, плаче неутешително, започва да си свива краката към коремчето, обикновено лицето му се зачервява от интензивен плач и всичко това се появява внезапно, причинявайки допълнителен стрес и притеснения на родителите, които първоначално не разбират какво му има на бебето.

Много често този плач продължава повече от два часа. Добрата новина е, че всички тези симптоми постепенно отшумяват след 4-месечна възраст след раждането.

Основни симптоми при колики

Като цяло, суетенето и плачът са езикът, чрез който бебето ни подсказва, че му има нещо. При колики, плачът може да трае 3 или повече часа на ден, в продължение на 3 или повече дни в седмицата. Всичко това може да продължи три или повече седмици. 

Описани накратко, основните симптоми на колики при бебетата включват:

  • Интензивен и писклив плач
  • Плач без ясна причина – бебето не е гладно, чисто и сухо е, не е и болно
  • Изнервено настроение
  • Зачервено лице, но бледа кожа около устата
  • Физическо напрежение в тялото – сковани крачета, стиснати юмруци и т.н.
  • Обикновено коликите се обострят следобяд или късно вечер
  • Облекчават се след изпускане на газове

Съществуват най-различни техники и практики за успокояване на колики. Главната цел е да помогнете на бебчето да “пръцне”, което ще облекчи коремните спазми за известно време. 

На какво се дължат коликите?

Все още причините за появата на колики не са известни. Те протичат по сходен начин при всички бебета – получават се спазми и газове, съпроводени от неукротим плач, почти истеричен, изразяващ непоносима болка. 

Според повечето специалисти причината най-вероятно е прекомерният прием на лактоза, която се съдържа в кърмата и в адаптираното мляко. Хранителна диета с високо съдържание на лактоза може да бъде основният причинител за поява на колики. 

Това е така, защото през първите седмици от живота на детето, неговият стомашно-чревен тракт все още е недоразвит. Съотвено, тази лактоза не може да бъде обработена и усвоена изцяло. 

Така излишната лактоза започва да се трупа в организма на бебето. След което започва да ферментира в червата на бебето, а това води до образуването на газове. Именно това натрупване на газове при бебето предизвиква дискомфорт, подуване на корема и спазми. 

Затова всички добри практики при борбата с коликите се свеждат до изпускане на газове. Това моментално облекчава бебето и се успокоява коремчето му. 

Други възможни причини за коликите

Както вече споменахме, лекарите все още не знаят точните причини за коликите. 

Но ето кои са най-често срещаните теории според специалисти:

  • Разрастваща се храносмилателна система с мускули, които често се спазмират
  • Развиващ се стомашно-чревен тракт
  • Газове от въздух, погълнат с млякото
  • Хормони, които причиняват коремна болка или трескавост
  • Чувствителност към светлина, шум и друга рязка стимулация
  • Развиваща се нервна система
  • Ранна форма на детска мигрена
  • Страх, разочарование или вълнение
  • Неразвита чревна микрофлора, която не може да преработи храната
  • Първоначално “насищане” на червата с бактерии, което причинява болка

В тази връзка, често се коментира, че за силата на коликите има значение дали бебето се храни с кърма или заместител на кърмата. Статистически погледнато, кърмените бебета преживяват коликите по-леко и по-бързо, но далеч не са автоматично предпазени от тежко протичане на състоянието. 

Нещо повече – сама по себе си, кърмата не е достатъчен гарант. Необходимо е да се вземе предвид и начина на хранене, който семейството практикува. 

2022 03 08 16h06 21

Кърмене при бебетата – на поискване или по определен режим?

Преди всичко, ще разгледаме двата основни подхода към храненето с кърма – кърменето на поискване и кърменето по режим. 

Кърмене на поискване

Кърмене на поискване означава да не се тревожите за часовника. Храните бебето тогава, когато е гладно. Често срещаните начини, по които вашето бебе ще ви покаже това, включват облизване на устните, изплезвана на езика, смучене на палеца и т.н. 

В началото е нормално да се тревожите дали бебето е приело достатъчно кърма. Обикновено когато бебето се насити, то заспива още докато е на гърдата. Или се отдръпва от гърдата и не се опитва повече да се върне. По тези признаци може да се разбере дали бебчето се е наяло добре.

Кърменето при поискване е най-добрият начин да храните бебето в първите дни, седмици и месеци от живота му. Постепенно то ще си развие вътрешен ритъм и ще си оформи по-предвидим режим на хранене, което ще започва да изглежда като график. 

Винаги се съобразявайте с бебето. Не го карайте да яде, ако не е гладно, само защото по график е време за хранене. Така ще тормозите както него, така и самите себе си.

Ползите от кърменето на поискване са много:

  • Още след раждането слагайте бебето на гърда всеки път когато е гладно. Колкото повече стимулация получавате на гърдите при кърмене, толкова по-добра ще бъде и самата кърма.
  • Друга полза от кърменето при поискване е, че това гарантира, че бебето получава достатъчно мляко, необходимо за неговото развитие. Всяка майка има различни по размер гърди, съответно имат различен капацитет за съхранение на кърма в гърдите си. Нуждите на всяко бебе са строго индивидуално.
  • Не всички бебета се развиват еднакво. Някои бебета са по-слабички и имат по-малко енергия. Възможно е дори да не успяват да се събудят сами, за да се нахранят. Най-често това се наблюдава при преждевременно родените бебета. А също и при бебета с жълтеница, и тези, които по-трудно наддават тегло.
  • При такива случаи трябва да събудим бебето, за да хапва. В противен случай, то може да не наддава нормално тегло. През деня е препоръчително да се храни на всеки 3 часа, а през нощта – на всеки 4 часа. То постепенно ще започне да си нормализира теглото, след което може да преминете към кърмене при поискване.

Бебетата, кърмени на поискване са по-спокойни и получават нужната физическа и емоционална близост в периода на коликите, което може значително да подобри състоянието. 

Кърмене по определен режим

Планирано хранене е когато родителят избира времеви интервал за хранене, съобразено с теглото или възрастта на бебето. 

Ето защо това не е добра идея :

  • Кърменето по режим може да саботира връзката, цялостното здраве и модел на растеж на вашето бебе. Бебето се храни само на тези интервали, независимо от сигналите за глад или готовност.
  • Когато бебето се храни от гърда, не можем да проследим точното количество кърма, което то приема. Съответно не можем да преценим след колко време да очакваме следващото хранене.
  • В първите дни ако бебето не е слагано на гърда когато е било гладно, това може да има отрицателно въздействие върху кърмата.
  • Кърменето по режим също не позволява скокове в растежа – време, когато бебето ви ще иска да се храни много по-често от нормалното, което помага да се увеличи количеството на кърмата, докато бебето ви расте. 

Ако на бебето ви не е позволено да се храни по-често през тези периоди, количеството ви мляко може да не е в състояние да задоволи нарастващите нужди на вашето бебе.

Едно от най-големите предизвикателства относно храненето при поискване е, че майките се чувстват претоварени и уморени от това да бъдат на разположение по всяко време. Много е вероятно това да ги стресира още повече, особено в първите седмици след раждането. 

Но всъщност кърменето при поискване е най-естественият процес. Просто бъдете търпеливи и не се отказвайте от красивата възможност да се свържете с вашето бебче, а облекчаването на коликите е просто един допълнителен плюс.  

2022 03 08 16h06 27

Какво казват специалистите?

Темата за кърмене по поискване или по режим винаги води до дискусии и понякога дори до поляризиране на мненията. 

Направено е проучване, в което са взели участие малко над 14,000 майки заедно с техните новородени бебета. Целта на проучването е да проследи и да анализира двата метода на кърмене – по режим и по поискване. Цялото проучване може да го видите публикувано от американския Национален център за биотехнологична информация.

Това е първото изследване по този въпрос и има ясна необходимост проучванията за детското развитие да включват въпроси относно времето на хранене на бебето, за да се даде възможност за извършване на по-нататъшни изследвания.

Някои от по-интересните изводи от проучването са: 

  • Майките, които хранят бебетата си по график на 4 седмици, отбелязват, че се чувстват енергични и са в много по-добро физическо състояние. Много по-малък е броят на майките, кърмещи на поискване, които споделят, че се чувстват добре. 
  • Бебетата, които са хранени по график, се представят по-слабо в академичното си образование в бъдеще от бебетата, които са били хранени при поискване.
  • Бебетата, хранени по график, се справят по-слабо от бебетата, хранени при поискване в тестовете за интелигентност, направени на 8-годишна възраст.

Лесно е да направим един извод – наличието на график е по-лесно за майката и по-неестествено и неползотворно за детето. Как да бъде обработена и използвана тази информация остава в ръцете на всяка майка. 

Как да облекчим коликите на бебето?

Понеже не е ясна причината за появата на колики, а се говорят само теории и общи насоки, няма и утвърден метод, който успешно да елиминира коликите.

При всички случаи, винаги се консултирайте с наблюдаващия ви лекар. Той ще ви даде насоки за това как най-бързо да се справите с коликите и ще ви посъветва да как намалите храните, които имат високо съдържание на лактоза. 

Когато коликите на кърмачето започнат, пробвайте да го успокоите с различни техники: 

  • Първо се уверете, че бебчето плаче настина от колики, а не защото трябва да се сменят пелените или защото е гладно.
  • Ако го кърмите, но ви се налага да приемате лекарства, попитайте вашия лекар дали пък не предизвиквате някаква алергична реакция у бебето.
  • Ако бебето плаче твърде много, пробвайте да смените позицията на тялото му – накарайте го да седне или да легне. Можете да го вземете на ръце и да го разхождате докато леко масажирате гърба му – така бебчето ще се оригне по-бързо и ще се успокои.
  • Използването на бял шум понякога също помага. Пуснете вентилатор, прахосмукачка, миксер или пералня.
  • Друг вариант е да пуснете на бебето запис на сърдечен ритъм – лесно ще намерите в такива в интернет – а при някои бебета това действа много успокояващо.
  • Наблюдавайте поведението и настроението на вашето бебе. Ако то започва да се напряга след като сте го нахранили, можете да го сложите да легне по гръб и да много нежно и внимателно да му масажирате коремчето. 
  • Не неглижирайте оригването след хранене. Това може да бъде много ключов фактор при колики. След всяко хранене помогнете на бебето да се оригне. Така ще редуцирате възможните причини за поява на колики след няколко часа. 
  • Понякога докато храните бебето, то поглъща въздух. Също и докато плаче. Този въздух също може да причини газове и подуване на стомаха. Постарайте се бебето да поглъща възможно най-малко въздух когато се храните.
  • Сложете бебето да легне и сгънете нежно крачетата му по посока на коремчето. Свитата поза облекчава болката и помага на бебето да изкара газовете, ако такива са налице. 
  • Вашите емоции се предават и на вашето бебе. Ако вие сте изнервени и стресирани около него, то също ще се изнерви и ще започне да мрънка и да плаче. Поддържайте спокойна, тиха и уютна атмосфера в дома си.

Безспорно бебешките колики са голямо предизвикателство за родителите, особено ако бебето плаче и не се успокоява в продължение на часове. 

Бъдете търпеливи и не забравяйте, че вие не сте направили нищо, с което да накарате бебчето да плаче. Коликите ще минат и ще забравите какво е било. Хубаво е тежестта да не пада само върху единия родител, а да се разпределя равномерно и справедливо в течение на денонощието.

2022 03 08 16h06 32

Пози и техники за облекчаване на колики

Различни пози за държане или люлеене, в които можете да потърсите облекчение по време на колики са:

  • Дръжте бебето си през ръката или в скута си, докато масажирате гърба му.
  • Дръжте бебето си изправено, ако има газове.
  • Гушнете бебето, докато се разхождате.
  • Разклащайте бебето си на ръце или с помощта на люлка.
  • Направете контакт кожа до кожа.
  • Повивайте бебето си преди сън.
  • Пейте на вашето бебе или му говорете спокойно и монотонно.
  • Сложете го във вана с топла вода (не гореща).
  • Поставете топла кърпа или възглавничка за облекчаване на колики на корема му.
  • Масажирайте бебето и му дайте залъгалка, ако използвате такава.
  • Помислете за варианти като бебеносене и естествена бебешка хигиена, които облекчават коликите. 

Нужно ли е да се търси лекарска помощ и да се приемат лекарства?

В отчаянието си, родителите са готови да опитат почти всичко, което се предлага като продукт за облекчаване на колики на пазара. Това могат да са продукти за газоотделяне, пробиотици, хомеопатични лекарства или общоуспокояваща хомеопатия. 

Ако решите да дадете шанс на някои от тези продукти (което почти със сигурност ще е безсмислено), никога не го правете без знанието и одобрението на лекуващия педиатър на бебето. В повечето случаи коликите отшумяват без намеса и не изискват посещение при лекар или друг медицински специалист. 

Все пак, би било добре да потърсите специализирано мнение, ако забележите в бебето който и да е от следните симптоми:

  • Бебето не засуква или не пие добре от шишето/гърдата
  • Бебето повръща многократно и обилно
  • Бебето има диария или се изхожда по-рядко от обичайното
  • То е по-раздразнително когато го държите или докосвате
  • Плаче със странно звучащ вик
  • Наблюдават се промени в дишането
  • Има висока температура – 38°C или повече.

Незабавно се свържете с вашия лекар, ако видите някой от горните симптоми, за да се уверите, че бебето няма други здравословни проблеми или съответно да ги адресирате правилно и навреме. 


Ресурси:

  1. Колики – https://www.nhs.uk/conditions/colic/ 
  2. Какво представляват коликите? – https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/colic
  3. Хранене на бебета: ефектите от планираното хранене спрямо храненето на поискване върху благосъстоянието на майките и когнитивното развитие на децата – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3553587/
  4. Колики: симптоми и причини – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colic/symptoms-causes/syc-20371074
  5. Хранене на поискване или планирано хранене: кое е най-доброто за бебето? – https://www.sdbfc.com/blog/2014/12/9/on-demand-vs-scheduled-feeding-which-is-best-for-baby

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар