Тереза Алексиева

Колко трябва да е влажността на въздуха при бебе? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 8548
2022 03 08 16h16 26

Изграждането на перфектната среда за новороденото може да бъде сложна задача с много неизвестни. В нея трябва да намерите идеалната температура на въздуха, идеалното ниво на влажност в стаята на бебето, идеалната температура на водата за къпане и така нататък. 

Решаваща роля за цялостно здравословно състояние и качеството на съня на най-малките играе именно влажността на въздуха в дома.

Направени са редица проучвания по въпроса каква е идеалната влажност на въздуха в бебешката стая и как това влияе на ранното развитие на бебетата. Публикуваното в американския Национален център за биотехнологична информация проучване, проведено сред ученици в Испания, показва, че прекалената влажност предразполага към появата на атопична екзема. 

Освен това, тя може да е причина за развитието на различни кожни раздразнения и алергии към влага, мухъл, плесен и акари. 

Ето защо, по-долу ще откриете детайли за това какъв трябва да бъде въздухът в стаята на бебето и как най-лесно да постигнете препоръчителните стойности.

Каква е оптималната влажност на въздуха според експертите?

Оптималната влажност на въздуха според специалисти е между 40% и 50%, а понякога и до 55% за бебета.

Не забравяйте, че влажността и температурата на въздуха имат пряка връзка помежду си. Когато в стаята на бебето влажността е по-ниска от обичайното, температурата на въздуха се усеща по-студена. И обратно – ако влажността е по-висока, температурата също ще се усеща по-гореща.

От Американската агенция за опазване на околната среда препоръчват нивото на влажност да не надвишава 60%. А посоченият оптимален интервал (40%-55%) е за помещения на закрито. 

Как да регулираме влажността на въздуха възможно най-бързо?

Като за начало, ще имате нужда от специален уред, който измерва нивото на влажност на въздуха вътре в помещението. Това може да бъде обикновен хигрометър или комбиниран термо-хигрометър, който прави постоянен мониторинг нг влажността.

А ето и как да реагирате, ако измерените стойности са под 40% или съответно над 55%:

  • Ако влажността на въздуха в стаята на бебето е твърде висока, е хубаво да използвате изсушител за въздух. Можете също и да включите климатика за кратко, но много внимавайте да не духа точно към бебето. 

Така ще намалите влажността, с което ще намалите и риска от разпространяване на прах, мухъл и други вредители. 

  • Ако пък  влажността в стаята на бебето е твърде ниска, значи въздухът е по-скоро сух. В такива периоди е препоръчително да използвате овлажнители за въздух.

Сухият въздух може също да доведе до проблеми като напукване на кожата, суха и сърбяща кожа и неспокоен сън. 

При продължителни ниски нива на влажността в стаята, може да се появят проблеми със синусите, изтичане на назален секрет и дразнене. А всичко това предизвиква суха кашлица и затруднено дишане.

Различни проучвания, направени от специалисти, сочат, че нивото на влажност в стаята на бебето оказа значително влияние върху качеството на съня му. Така че редовно проверявайте стойностите и опитайте да поддържайте средна идеална влажност, за да може цялото семейство да взема нужната за деня почивка.  

2022 03 08 16h16 32

Как да се справим със сухия въздух?

Обикновено през зимата въздухът в помещенията става по-сух заради всички включени отоплителни уреди – парно, климатици, електрически печки тип “духалки” и т.н. 

Честото проветряване може да помогне само донякъде, но ефектът му може да намали енергийната ефективност на дома и често да не доведе до задоволителни резултати.

Опитът сочи, че най-добрият начин да се справите с ниската влажност и сухия въздух в стаята на бебето е като се оборудвате с модерен и лесен за използване овлажнител за въздух. 

Трябва ли да слагате овлажнител в стаята на бебето?

Поставянето на овлажнител в стаята на бебето определено може да облекчи симптомите на дразнене и сухота, характерни за зимния сезон. Така бебето ще спи спокойно и няма да изпитва дискомфорт от изсушаване на лигавицата или дихателните пътища.

Други симптоми, предизвикани от сухия въздух, които овлажнителят може успешно да адресира включват:

  • Сърбеж, суха кожата и сухота в очите.
  • Изсушаване на гърлото и влошаване на кашлицата по време на болестен процес.
  • Неблагоприятно действие и при деца с екзема по кожата. 
  • И дори кървене от носа при някои по-екстремни случаи.

За щастие, поддържането на нормални нива на влажност на въздуха е успешна превенция на изброените странични ефекти, а овлажнителните за въздух са достъпна и дългосрочна инвестиция.

Овлажнител за въздух – заслужава ли си инвестицията?

Модерните пречистватели и овлажнители за въздух комбинират много функции в една. 

Според избрания модел това може да включва:

  • Цифрово отчитане на влажността и температурата на въздуха.
  • Непрекъснато овлажняване на въздуха до 24 часа.
  • Въртящ се на 360 градуса разпръсквател на влагата.
  • Керамични филтри за  омекотяване и пречистване на водата.
  • Допълнителна функция за йонизиране на въздуха и т.н.

Разбира се, на пазара са налични и точно обратния тип устройства – обезвлажнителите. Те изземат влагата от въздуха и я съхраняват в специален резервоар, като от мощността на устройството и капацитета на резервоара зависи и крайната цена на всеки продукт.

2022 03 08 16h16 38

Дали инвестицията си заслужава? Можете да разберете, ако използвате хигрометър, за да измерите влажността в дома си и да имате представа за нейните стойности. Ако те хронично излизат над или под нормата, то за цялото ви семейство би било добре да вземете мерки. 

Толкова ли е важно да поддържаме идеална влажност за бебето?

Важно е, да. Особено при бебета, които са по-деликатни и податливи към алергии и различни заболявания, свързани с белите дробове и дишането като цяло. 

Изборът между овлажнител и изсушител трябва да направите след измерване на стойностите, а работата му трябва да продължи до тяхното нормализиране. 

Ето за какво да внимавате, когато купувате овлажнител :

  • Да може да се почиства лесно. Важно е да не ви отнема от времето почистването на този уред. Смяната на водата трябва да става лесно и бързо. Препоръчително е на всеки три дни да почиствате овлажнителя.
  • Тип мъгла – топла или хладна? Реално няма никакво значение. Правени са проучвания дали това оказва някакво влияние, но на практика стриктното почивстване се оказва най-важната процедура.
  • Каква вода да използвате? Ако водата от чешмата е много замърсена, можете да използвате дестилирана вода – това е по-щадящо и ефективно както за устройството, така и за самото овлажняване на въздуха. Винаги поддържайте овлажнителя си чист. 
  • Не слагайте дезинфектанти или други препарати в овлажнителя. Най-вероятно ще попаднете на онези продукти, които са специални дезинфектанти за овлажнител. Избягвайте ги. Те могат да ви причинят тежки респираторни заболявания и да навредят на белите ви дробове. Еднакво опасно както за вас, така и за бебето.

Ако в стаята на детето въздухът е сух и в същото време детето е с продължителна кашлица, суха кожа и  сърбеж, това е ясна индикация, че трябват овлажнители за въздуха.

Ако не сте сигурни дали има смисъл да инсталирате овлажнител в стаята на бебето, тогава може да поискате съвет от педиатъра на детето, за да ви даде допълнителни насоки.

2022 03 08 16h16 43


Ресурси:

  1. Влияние на влажността на околната среда върху здравето на детето: систематичен прегледhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC4264743/
  2. Какво е идеалното ниво на влажност за бебешка стая? https://www.weatherstationadvisor.com/ideal-humidity-for-baby/
  3. Най-добрата влажност за бебетоhttps://theozonehole.com/best-humidity-for-baby.htm
  4. Имате ли нужда от овлажнител в детската стая?https://www.babysleepscience.com/single-post/2019/01/22/its-winter-do-you-need-a-humidifier-in-your-childs-room
  5. Правилно ниво на влажност в стаята на бебетоhttps://www.askdrsears.com/news/sears-family-blog/correct-humidity-level/

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар