Д-р Мариян Иванов

Конюнктивит в детската възраст от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 10119
Видео Текст
Kokljush (custom)

Конюнктивитът в детската възраст е често срещано оплакване. Всъщност най-общо можем да кажем, че става въпрос за инфекциозен и алергичен конюнктивити, като инфекциозните най-често са от вирусен или бактериален произход. Горе-долу, в зависимост от съответните оплаквания, можем да се ориентираме за какъв точно конюнктивит става въпрос. 

Почти винаги, когато имаме конюнктивит, имаме оплаквания от болка и/или чувство за дразнене в областта на очите, парене, сърбеж. Когато имаме сърбеж, обикновено подозираме и алергична компонента. Имаме зачервяване на очите, непоносимост към светлина, също така почти винаги имаме и някакви секреции. 

Когато се касае за вирусни или алергични конюнктивити, обикновено секрециите са воднисти и бистри, а когато става въпрос за бактериални конюнктивити – обикновено секретите са по-гъсти, жълтеникави или жълто-зеленикави. Понякога правят и гурелчета в очите. При малки деца понякога имаме и трудно отваряне на очичките от слепване на миглите от тези гурелчета

Какво можем да направим с хомеопатия – имаме прекрасни хомеопатични лекарства, с които бихме могли да повлияем острите конюнктивити, независимо дали става въпрос за вирусни, бактериални или алергични. Най-често това са Беладона, Ферум Фосфорикум, Еуфразия Официналис, които се дават по определена схема през определен период от време. 

Ако имаме алергичен конюнктивит, винаги предписваме Апис Мелифика – един прекрасен медикамент, който едновременно повлиява алергичното възпаление и стимулира общата противоалергична защита. Обикновено го препоръчваме в разреждане 15 или 30 СН няколко пъти дневно в зависимост от интензивността на оплакванията. 

Разбира се, ако конюнктивитът е съпроводен от някакви други оплаквания – било то в областта на носа или гърлото, предписваме медикаменти и за това, а пък понякога един и същи медикамент може да покрие симптоми и от страна на очите, и от страна на носоглътката. 

Важно е да се изтъкне, че хомеопатите препоръчват и хомеопатични лекарства за профилактика. Тоест, ако конюнктивитите при детенцето са много чести, не чакаме то да дойде с поредния епизод на конюнктивит. 

Може да се препоръчат хомеопатични лекарства, които да стимулират имунната защита, ако става въпрос за инфекциозни конюнктивити. Най-често това са медикаментите Силицея, Ехинацея, Фитолака, които стимулират най-специфичния имунитет на организма

Назначаваме ги обикновено в разреждане от 5 до 15 СН един-два пъти дневно или през ден по пет гранули. 

При вирусни конюнктивити, разбира се, мислим и за Осцилококцинум – един прекрасен хомеопатичен медикамент за профилактика не само на грип, но и на всякакви вирусни инфекции. Обикновено го препоръчваме веднъж седмично, по едно флаконче. 

Дължа да изтъкна, че това е независимо от възрастта на детето, тъй като съм имал случаи, в които се препоръчва една втора или една трета от флакончето, защото детето било мъничко – няма такова нещо. Еднаква е дозата и за деца, и за възрастни, тъй като хомеопатията не е дозозависим метод на лечение – той просто дава сигнал на организма да отключи тези възможности, които притежава, за да се справи с едни или други състояния или заболявания. 

Ако се касае за алергични конюнктивити, също бихме могли да правим профилактика, стимулирайки противоалергичната защита. Освен Апис Мелифика, който споменах, и който много често използваме и при остри конюнктивити, бихме могли да мислим и за Поумон Хистамин и Хистамин. Ако имаме изолиран причинител за конюнктивит, да речем стафилококова инфекция, назначавайки Стафилококцинум 15 СН по 5 гранули веднъж дневно или през ден, а в някои случаи и по повече от 5 гранулки, ние стимулираме специфичната имунна защита спрямо тези бактерии. 

Чести са случаите, когато алергичните конюнктивити се дължат на алергии към полени. В тези случаи пък назначаването на Поленс 15 или 30 СН по същия начин, както и Стафилококцинум, намалява чувствителността на детския организъм към полени. Разбира се, много е важно, когато става въпрос за чести конюнктивити да назначим медикамент и за този „чувствителен тип“ или „тип реакция“ на детето, което става след продължително хомеопатично интервю. 

Също така съществуват и едни абсолютно безвредни капки, защото пак са на хомеопатична основа, които се казват Хомеоптик и които можем да прилагаме локално, когато имаме възпаление. 

Разбира се, освен хомеопатия можем да прилагаме и други, особено природосъобразни методи и средства, които също до подпомагат организма в борбата с конюнктивита. За стимулиране на имунната защита е добре да се приемат хранителни добавки, съдържащи витамин С, витамин Д, цинк, селен. Има и редица растения, които имат изразено имуностимулиращо действие, като ехинацеята, котешкия нокът или саментото, женшена и редица други, които също бихме могли да си ги използваме съвсем спокойно. 

За промиване на очичките: особено подходящо, когато става въпрос за инфекциозни конюнктивити е да използваме сребърна вода – много добър антисептик, унищожава всякакви вируси и бактерии директно. А за общо имунно стимулиране на детето, можем да използваме и мед, и пчелни продукти – знаем, че стандартният мед от цветен прашец можем да използваме спокойно след 4-5 годишна възраст, ако нямаме данни за алергия. 

Иначе има манов мед, който може да се използва по-рано, а клеевата тинктура можем да използваме още от самото начало, като профилактично даваме по една капка клеева тинктура на година – например ако детенцето е на 2 години – да му даваме на гладно по 2 капки дневно на това детенце, за да се стимулира имунната защита. 

Можем, разбира се, да кажем още много неща – относно общите хигиенни мерки и други средства и методи за лечение, но смятам, че на първо време това е достатъчно да се знае и би могло да помага в почти всички случаи с конюнктивит. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Happy_bird
    Happy_bird

    Минали сме и през тази болест. Моето впечатление беше, че когато е в контакт с други деца, тогава се получава. Никога през лятото, когато не ходи по детски ясли или градини не е имал оплаквания.
    Най неприятно беше, когато очите текат докато спи и сутринта, за да ги отвори промиваме засъхналите гурели с преварена вода и памук. С много чистене и капки за очи отминава бързо.

Вашият коментар