Какво представлява астмата?
Астмата е респираторно хронично заболяване, което се характеризира с хронично възпаление на дихателните пътища. При дечицата астмата за съжаление все повече зачествява. Свързано е, според мен, с факта, че наследствените обременености за алергии са все по-чести, а и с много мръсния въздух в нашите градове. Освен това с начина на отглеждане – с това, че нашите деца не спортуват достатъчно, че се отглеждат в среда, в която има големи замърсявания – както от страна на въздуха, така и храната, така и водата.
Симптомите на астмата са обикновено чести кашлици и то – пристъпни кашлици
При преглед лекарят ви съобщава, че детето има свиркащи хрипчета. Те са типични, както при бронхита и бронхиолита, така и при астмата, но при астмата обикновено се влияят много често от бронходилататори и от кортикостероиди. Много често и пулмолозите, както детските, така и за възрастни, използват бронходилататорите като тест – когато един бронхоспазъм се влияе лесно и бързо от бронходилататор, значи се касае за астма.
Много е важно да имате предвид и честотата на тези пристъпи
Когато едно дете направи повече от два или три бронхиолита в рамките на три до шест месеца, тогава може да се мисли за вид детска астма. Но тази диагноза се поставя все пак от педиатър, от алерголог или пулмолог. Не трябва вие сами да си поставяте такава диагноза, защото в крайна сметка тя изисква много специално лечение.
Как протича лечението?
Обикновено протича със спазматичния пристъп, много рязко започва, с внезапна кашлица, със задух, затруднено вдишване или издишване, обикновено издишване. Може да е придружено с кихане, със сълзене на очите – това е типичният алергичен астматичен пристъп, както и със свирене в гърдите.
По-възрастните могат да ви обяснят, че имат недостиг на въздух, стягане в гърдите, ограничение на въздушния поток. Те трудно вдишват и в повечето случаи трудно издишват въздуха. Тези пристъпи могат да са както през деня, така и през нощта. По-типични са през нощта или призори. Големите дечица също могат да ви обяснят с подробности какво усещат.
Много често астмата е не само алергична, а и инфекциозна астма
Инфекциозната астма е свързана в повечето случаи с вирусна или бактериална инфекция. Има дечица, които на всяка хрема след два-три дни правят и бронхоспазъм – това е типичната детска астма.
За съжаление тя си се лекува както при възрастните, с подобни препарати, и са съжаление тя много зачестява. Но пък от друга страна, трябва да ви успокоя, че 80% от детската астма може да се излекува при правилен подход към нея. Не остават децата с астма като възрастни.
Дразнещите вещества, които са в околната среда се наричат тригери. Като тригери могат да играят роля прахови акари, хлебарки, домашни любимци, козина на гризачи и дразнещи вещества във въздуха; За съжаление такива имаме много – тютюнев дим, смог, прах от изгаряне на дървесина и въглища. Но основните респираторни причинители, това са вируси и бактерии.
Освен това за съжаление, много често други инфекции и други заболявания могат да бъдат объркани с астмата. Това може да бъде гастроезофагеалния рефлукс, много често един нелекуван и недиагностициран синузит може да наподобява астма, защото и при него може да има такива пристъпни кашлици.
Обикновената настинка или грипът, който е продължил по-дълго време и не е лекуван адекватно, също може да наподоби астма, така че обърнете се към вашия лекар, ако детето има подобни на тези симптоми, които изброихме досега.
Понякога лекарства, които приема пациента, могат да доведат до страничен ефект като пристъпна кашлица и те също могат да наподобят астма. Така че имайте и това предвид, когато вашето дете кашля продължително време.
Причините при дечицата много често са наследствени
Ако един от родителите е с астма, тогава 50 на 50 е вероятността и вашето дете да е с астма. Или ако и двамата родители са с астма или с някаква алергична нагласа, да кажем сенна хрема, атопичен дерматит, алергии към храни и медикаменти, тогава опасността вашето дете да заболее от астма е много по-голяма.
Недоносените дечица се раждат с по-незрял бял дроб и това също може да доведе до чести бронхити и бронхиолити, даже до астма в детска възраст, която за щастие в повечето случаи се израства. Някои родители, майки и бащи пушачи, също могат да причинят на децата си астма, така че не пушете в помещенията, в които отглеждате децата си.
Висок прием на сол и диети, които не са съобразени с етапа на развитие на вашето дете, също могат да доведат до астма. Понякога родителите сами решават, че детето е алергично към някаква храна и го лишават от нея, която пък храна може да бъде жизненоважна за детето. Така че и това не правете сами.
Затлъстяването и неспортуването, застоялият начин на живот на вашето дете, както казах, също могат да доведат до астма. За екологичните фактори също си говорихме вече – тютюневия дим, замърсяването и т.н.
Какви видове може да бъде астмата?
Астмата може да бъде алергична, може да бъде инфекциозна, или може да бъде смесена астма. Но това ще го определи вашият пулмолог.
Лечението на астмата е продължително. Има дългосрочни лекарства, които се използват с месеци или с години. При децата много често успяваме да ги спрем някъде около шест-седем годишна възраст и след това изключително рядко се налага да ги включваме наново.
Те са инхалаторни кортикостероиди. Могат да бъдат комбинация между:
- инхалаторен кортикостероид и бронходилататор
- кромолин натрий
- модификатори на левкотриените и т.н.
Това, което е важно в случая да споменем е, че не бива сами да спирате лечението за астма на вашите деца, защото това е много често срещано явление. Родителите решават, че детето е оздравяло, спират сами лечението и всички пристъпи започват отначало.
Необходимо е наблюдение от лекар пулмолог, който да казва кога да започвате и да спирате лечението. Но бързодействащите лекарства, които се използват при лечението на астма, са спасителни лекарства.
Щом вашето дете има астма, във всеки един момент трябва да разполагате с такива у дома или то да бъде обучено да носи в чантата си в училище например или вече като по голямо – винаги да разполага с бронходилататор или инхалаторен кортикостероид. Бързо действащите бета-агонисти се използват в такива случаи, както и антихолинергиците.
Нещо, което според мен е изключително важно – когато на вашето дете вече е поставена диагноза астма, е да имате план за действие
Той трябва да бъде изработен или с вашия педиатър, или с вашия пулмолог-педиатър, който наблюдава детето ви. Тоест вие трябва да имате ясен план как ще лекувате детето си дългосрочно и как ще го лекувате, когато има спешни случаи.
Трябва да има контрол на физическата активност, трябва да има контрол на астмата; трябва да се направят изследвания и да се правят системно, за да може да се уцели момента кога да бъде спряно лечението.
Всъщност, родители, не давайте на своя глава бронходилататор и инхалаторен кортикостероид за всяка кашлица. Те имат своето предназначение и своите странични ефекти, когато не са дадени когато и както трябва. Така че консултирайте се винаги с лекар, а ако смятате, че вашия лекар не е достатъчно компетентен – задължително консултирайте детето си с пулмолог.
Антибиотичното лечение при астмата е изключително прецизно. Тоест то винаги трябва да се прецизира след изследвания – дали е необходимо да се дава и антибиотик при астматичния пристъп. Астматичният пристъп не се лекува с антибиотик.
Това е болест, която ни наказва за нашата самонадеяност. Това е зло, което сме си докарали сами и то ни се връща по възможно най-жестокия начин – през страдания на нашите деца.
Децата ни страдат от алергии и те водят до астма. Алергиите са в следствие на индустриално обработената ни храна, в следствие на убитата ни природа, в следствие на замърсената ни околна среда.
Лошия въздух отключва астмите. Населението ни се концентрира да живее в големи градове, които могат да ни осигурят работа, прилично здравеопазване и образование. Вън от големите градове няма живот – нещо, за което политиците ни нехаят. В големите градове обаче има и голяма икономическа несправедливост и бедност. Там хората използват за отопление битови отпадъци, което води до допълнително влошаване на въздуха. Така и богатите започват да дишат тези нечистотии. Те започват да мигрират към периферията на града, където в стремежа си за по-качествен живот градят нови домове. Обаче продължават да работят и да бъдат обслужвани в самия град и започват да пътуват по-дълго до там. Така увеличават вредните емисии във въздуха и влошават положението. По-късно откриват, че този модел на живот отнема много време и за да спестят време го заменят за пари – наемат хора, които с още коли и срещу заплащане да свършат определени неща в града – така те отварят работни места за още бедняци, които отново пристигат в града и така омагьосаният кръг се затваря.
Финалът е болести. За тях няма значение дали си беден или богат. Глобално това е причината за болнавите ни деца.