Да поговорим за никненето на зъбките
Много родители се притесняват кога и как никнат зъбките. По принцип има наследствена обусловеност. При някои дечица много рано започва поникването – има бебета, при които започва и на тримесечна възраст.
В моя дълъг стаж съм имала и три дечица, родени със зъбки. Като в общи линии, за съжаление, ако имате такова бебче е опасно да не се изронят и да се задави. Така че е необходима веднага консултация със стоматолог, за да прецени колко са здраво закрепени тези зъбчета.
За нещо, което е стандартно при никненето на зъби, се смята между шестия, седмия месец – тогава е нормално да се появи първото зъбче на вашето бебе. Но има и дечица, при които зъбчетата се появяват чак след годинката. Може даже на годинка и три, на годинка и шест месеца съм имала дечица с първо зъбче. Тоест, всички дечица рано или късно имат зъбки, не се притеснявайте.
Родителите обикновено още към третия месец започват да казват: о, ето, на моето детенце вече никнат зъбки, защото ръцете са му в устата и има обилно слюнкоотделяне.
Зъбките и слюнкоотделянето
В повечето случаи това не е така. Обилното слюнкоотделяне се дължи на факта, че слюнните жлези е уголемяват и започват да произвеждат повече слюнка. Тъй като бебето не се сеща да я преглътне, тя изтича. А ръчичките влизат в устата по-активно, защото координацията на ръцете узрява, бебетата имат много силен сукателен рефлекс и всъщност най-лесно е да си сложиш ръката в устата.
И тази комбинация – ръчичка в устата и обилно слюнкоотделяне в повечето случаи кара родителите да мислят, че зъбчетата започват да никнат.
Всъщност какви са общите признаци при никненето на зъбките?
Общите признаци са неспокойствие, то започва обикновено около петия, шестия, седмия месец, събуждания през нощта с изплаквания, хапят всичко наред, което могат да докопат – дали ще е пеленичка, дали ще е бебешка играчка, дали ще е ръчичка, даже вашия пръст слагат в уста и си чешат венците.
Освен това обилното слюнкоотделяне си фигурира, даже при някои дечица има еднократно повишаване на температура.
Много често родителите смятат, че заради никненето на зъбките децата се разболяват. Това също е един мит, който трябва да развенчаем. Не свързвайте, скъпи родители, всяко едно заболяване с никненето на зъбите. Ако е от зъбките, то ще е еднократна температура, на другия ден няма да има температура.
А ако детето продължава втори-трети ден да е с температура над 38, трябва задължително да се посъветвате с вашия педиатър или общопрактикуващ лекар. Също много родители свързват кашлицата с никненето на зъбите. Ако е свързано с този процес, тогава покашлянето е единично – по 10 пъти, по 20 пъти за деня, а не кашлица, която да е пристъпна, мъчителна, да е честа – над 20 пъти на ден. Тогава се касае за вирусна инфекция.
Понякога може да има и по-обилно отделяне на секрети и от нослето, но това също е краткотрайно. Бистър секрет до два, три, пет дни, който не е свързан с нищо друго – нито с висока температура, нито с дискомфорт на детенцето. Тогава може да бъде свързано с никненето на зъбите и то основно на горните зъбки. Но една по-сериозна хрема, която от бистра преминава в жълто-зелена в никакъв случай не може да е свързана с никненето на зъбите.
Така че, скъпи родители, вашето дете рано или късно ще има зъбки. Не се притеснявайте и приемете нещата спокойно. Човечетата се развиват и порастват, в крайна сметка.
Докато никнаха зъбките имаш проблеми. От една страна детето беше по-раздразнително. Наистина имаше много слюноотделяне – в един период не му свалях лигавника. Брадата му се зачерви и изпръхна и не можех да уцеля период, когато е суха, за да я намажа с крем. Чесането на венците ставаше с играчки – гризалки. Ние имахме апетит и купувах специални бисквити за бебе – понеже са твърди в началото си чеше венците с тях. След това омекваха от слюнката и ги яде. Разбира се много се цапаше и беше неспокойно бебе. Имаше нощи, които бяха непоносими.
Освен това имам чувството, че в този период са по-склонни към разболяване – пада им имунитета или заради това, че всичко е в устата и бактериите буквално летят към организма се боледува – поне при нас беше така.