Тереза Алексиева

На какво се дължи сълзенето на очите при бебето и как се лекува? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 15316
2022 02 01 10h09 44

Някои бебешки сълзи са очаквани и сравнително лесни за овладяване – те идват при болка, тъга и плач, точно като при възрастните. 

Има, обаче, и ситуации в които сълзенето излиза извън нормите на очакваното и започва да буди въпроси и притеснения от страна на родителя. 

Като например: 

  • Кое сълзене е нормално и как да разпознаем евентуален проблем?
  • Кои са най-често срещаните причини за извънредно сълзене на очите при бебето?
  • И как да подходим към разрешаването на този проблем отговорно и безопасно?

На всички тези родителски въпроси и колебания се опитваме да отговорим в редовете по-долу. 

Зрителната система и сълзенето при бебетата

Зрителната сетивна система спомага възприемането на светлинни дразнения и преобразуването им в нервни импулси. Импулсите, от своя страна, се предават до мозъчната кора, където информацията се обработва.

Това е една от най-сложните системи в човешкия организъм и се нуждае от специално внимание и профилактика още от най-ранна възраст. Затова в детската педиатрична грижа са заложени задължителни прегледи при детски очен лекар, когото бебето е на 6-месечна възраст, на 1 година, на 3 и на 7 години. 

Медицинските специалисти, които се грижат за очното здраве се наричат офталмолози. Навременните срещи с тях могат да диагностицират и коригират редица зрителни смущения при бебетата, така че детето да може да расте здраво и да общува пълноценно със света около себе си. 

2022 02 01 10h09 50

Относно сълзенето на очите при бебетата, все още няма единно становище относно “нормалното” количеството сълзи и връзката им с възрастта на бебето. Все пак е прието да се смята, че до първата седмица след раждането, възможността на новороденото да отделя сълзи се увеличава с 95%. 

Възможността за отделяне на сълзи е също и в пряка връзка с това дали бебето е недоносено или доносено. 

Функционално отделянето на сълзи при новородените започва, когато са на около две седмици. Влагата, която се отделя поддържа очите им влажни и тя не представлява истински сълзи. Такива могат да бъдат наблюдавани при навършване на два месеца.

Кои са най-разпространените причини за сълзене на очите при бебе?

Сълзенето на очите на бебето най-често е причинено от запушване на слъзния канал. 

Слъзните каналчета са малки каналчета, които отвеждат сълзите от вътрешния ъгъл на окото в носа. Освен слъзни, тези малки каналчета се наричат и назолакримални.

Възможно е причината за сълзенето на очите на бебетата да се корени и в други състояния като:

  • Бактериална или вирусна инфекция;
  • Сенна хрема или друг вид сезонна реакция;
  • Обикновена настинка
  • Алергия и др.

Ето и как действат механизмите на най-често срещаните причини за сълзене на очите на детето.

Сълзене, предизвикано от алергия

Червени и постоянно насълзени очи могат да са симптом на алергичен конюнктивит. Дразнителите, които причиняват алергична реакция на очите могат да бъдат прах, дим, цветен прашец и др. Освен червени и насълзени очи, бебето може да изпитва сърбеж или парене, както и да има подпухнали или подути клепачи.

Сълзенето на очите може да се появи и при сенна хрема или алергичен ринит, при които е характерно наличието на следните симптоми: 

  • Сърбеж и постоянна хрема
  • Постназално капене
  • Болка или усещане за натиск в ушния канал

Състоянието може да бъде сравнително лесно диагностицирано от лекуващия лекар на бебето, офталмолог или алерголог. 

2022 02 01 10h09 55

Сълзене, предизвикано от бактериална или вирусна инфекция 

Инфекции като конюнктивит също могат да са причина за сълзене на очите на бебето. Конюнктивитът по своята същност представлява възпаление на обвивката на очната ябълка, наречена конюнктива. Основната характеристика на заболяването е зачервяване на окото.

Причината за конюнктивита е вирус, а в по-малко процентно съотношение – бактерия. 

Симптомите в този случай са:

  • Червени, насълзени очи
  • Гнойно течение от очите (характерно при бактериален конюнктивит)
  • Подуване на очите и др.

Полово предавани инфекциите могат да бъдат предавани на бебето по време на раждането. Затова дори и да нямате симптоми или оплаквания, ако ако те се наблюдават при бебето, добре е да потърсите лекарско мнение. 

Медицинският специалист ще прегледа очите на Вашето бебе за зачервяване, разширяване на кръвоносните съдове и подуване. При нужда ще се назначат допълнителни диагностични изследвания, за да се предпише правилно лечение.

2022 02 01 10h10 00

Сълзене от запушен слъзен канал

Най-често срещаната причина за сълзене на очите при бебетата е запушването на слъзния канал, който се диагностицира при над от 30% от случаите с оплаквания за обилно сълзене. 

Механизмът е прост – запушването на слъзния канал блокира движението на сълзите от вътрешната част на окото към носната кухина, което води до натрупването им в очите. Натрупаният секрет от сълзенето е забележим и понякога дразни окото на детето. Това състояние отшумява в 90% от случаите от само себе си. 

При наличие на запушен слъзен канал могат да се наблюдават и други симптоми:

  • Гноен секрет
  • Образуване на корички на клепачите и миглите (гурели)

Възможно е в следствие на запушения слъзен канал бебето да получи инфекция, която се нарича дакриоцистит. 

За нея е характерно:

  • Зачервяване във вътрешния ъгъл на окото
  • Подутина отстрани на носа

При притеснения свързани с тези симптоми е добре да посетите офталмолог и педиатър, тъй като понякога симптомите, с които се характеризира запушването на слъзния канал, са сходни с тези на глаукомата.

В повечето случаи, запушването на слъзния канал се дължи на недобро развитие до момента на раждане на детето, а проблемът изчезва до няколко седмици или месеци. 

Важно е обаче доброто функциониране, защото сълзите са важна предпоставка за здравето на окото – те го овлажняват, премахват прах и мръсотия, както и неволно попаднали твърди частички, които биха наранили склерата.

2022 02 01 10h10 13

Сълзене, предизвикано от обикновена настинка

Обикновената настинка също е една от много често срещаните причини за сълзене на очите при бебетата. Те са по-податливи към такива състояния, защото все още не са изградили имунитет, а и често докосват носа, устата и очите си, което улеснява разпространението на микроби. 

Разбира се, ако забележите, че освен сълзене на очите има и кихане, кашляне, намален апетит, треска, хрема или запушен нос, това означава, че трябва да посетите педиатъра на детето. 

В обобщение: кога е редно да се обърнете към лекар?

Запушения слъзен канал при бебета причинява натрупването на сълзи по повърхността на окото. Може да отнеме около седмица или две след раждането, за да започнат слъзните жлези да произвеждат сълзи, така че в началото може и да не се забелязва, че има сълзене. 

Но след този период, симптомите стават по-видими и лесно разграничими:

  • Дори когато бебето не плаче, по бузките му се стичат сълзи, а секрецията е увеличена, когато времето е по-студено или детето е настинало.
  • Понякога след сън засегнато око изглежда лепкаво или покрито с коричка, но самата очна ябълка е бяла и изглежда здрава.
  • Когато не се лекува, може да се получи зачервяване на склерата и да се инфектира външната част на окото – развитие на конюнктивит.
  • Когато инфекцията се развие в слъзния канал, където сълзите преминават от вътрешния ъгъл на окото към носа, инфекцията се нарича дакриоцистит и причинява зачервяване и подуване в областта между вътрешния ъгъл на засегнатото око и носа.

Всички тези индикации идват за да покажат, че консултацията с лекар е силно желателна. 

2022 02 01 10h10 21

Лечение на сълзене на очите

Запушването на слъзния канал при бебетата много често отзвучава в рамките на няколко седмици след раждането от само себе си, тъй като слъзния канал се доразвива. В някои случаи той остава запушен за по-дълъг период от време, така че се препоръчва посещение на офталмолог, ако проблемът не изчезне за около 10-12 месеца.

След консултация с лекар, можете да процедирате по няколко начина:

  • Правете лек масаж на външната част на носа при вътрешната част на окото. По този начин бихте спомогнали отварянето на запушения канал.
  • Препоръчва се и топъл компрес на засегнато око на бебето, за да се почисти и да се осигури комфорт и удобство.
  • Възможно е да се препоръча ползване на капки за очи, съобразени с причината за сълзенето.
  • В други случаи, ако се развие инфекция и се стигне до конюнктивит, лечението, което ще предпише Вашия лекар, ще включва антибиотици и изплакване на очите с изотоничен разтвор, за да се изчистят натрупванията.

Когато блокирания слъзен канал не се подобри от само себе си, възможно е лекарят да предприеме хирургично сондиране, при което специалист вкарва малка сонда през слъзния канал на носа на бебето, за да отвори препятствието. Тази процедура се прави при местна или обща анестезия, според лекарската преценка. 

Във всички случаи, силно препоръчително е да не експериментирате, а да се доверите на преценката на лекар, който ще препоръча най-правилния подход според индивидуалния случай.

2022 02 01 10h10 26

Ресурси:  

 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар