Дъщеря ми си направи изследване за кръвна група. От лаб-та й казаха, че е кръвна група А. Относно резус фактора - ако дарява кръв е положителен, а ако й преливат кръв е "-". Възможно ли е това и какъв е нейния резус фактор накрая?

Отговорено
Преглеждания (3k)
Задайте вашия въпрос

Дъщеря ми си направи изследване за кръвна група. След 6 дни от лаборатория Рамус й се обадиха и й казаха, че е кръвна група А. Относно резус фактора й казаха, че ако дарява кръв е положителен, а ако й преливат кръв е отрицателен. Възможно ли е това и в крайна сметка какъв е нейният резус фактор? Благодаря Ви

Desislavapopova

17.02.2021 12:51
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2021-02-21T16:06:00+0000
21.02.2021 16:06
Класическа медицина

Здравейте,

Ще се опитам да обясня така, че немедицинската аудитория и Вие да разберете точно:

За разлика от кръвните групи, Резусът е положителен или отрицателен.

Резус фактор  е липопротеин (белтък) на повърхността на червените кръвни клетки. Определението за резус фактура  зависи от наличието на този  протеин. Ако протеин присъства на повърхността на еритроцитите, тогава резусът се счита за положителен, ако няма протеин, отрицателен.

Хората с положителен резус са много повече, около 85% от общото население на планетата, а с резус-отрицателни  са само 15%.

Всъщност има повече от 40 такива антигена и всеки от тях е обозначен със собствен код, състоящ се от цифри, букви и / или други знаци. Но при определянето на Rh фактора ключова роля играят антигените от така наречения  Тип D и в по-малка степен от типове C, E..

При дъщеря Ви е наличен така нареченият слаб D антиген (Du). Антигенът Rh(D) е много слабо проявен. Фенотипът Du се среща при 0.2-1% сред европейците.

Хората, носители на този фенотип, могат да образуват алоимунни (срещу чужди антигени) анти-D антитела при бременност и кръвопреливане спрямо липсващите епитопи в тяхната структура (Плода може да бъде RhD положителен и в този случай могат да се образуват антитела ).  Затова бременната жена се третира като Rh(D) отрицателна.

Определяне на слаб D антиген се извършва при:

Всички бременни жени, които притежават слаб Du антиген се определят като Rh(D) отрицателни. Те се профилактират по време на бременността и след раждането с анти-D имуноглобулин. В периода на бременността и след раждането се проследяват за наличието на антиеритроцитни антитела.

Кръводарители, които са Du положителни, се регистрират като Rh положителни. Тяхната кръв се прелива само на Rh положителни индивиди. Слабият D-антиген е имуноген и може да предизвика образуването на антитела при Rh отрицателни индивиди в случай на кръвопреливане и бременност.

Du положителни пациенти, които се нуждаят от кръвопреливане, се регистрират като Rh(D) отрицателни, и получават изогрупова Rh отрицателна кръв, за да се избегне образуването на антитела срещу липсващите епитопи в тяхната антигенна структура.

Никакво притеснение. Това е разновидност на Резус фактора. Всеки път при изследване на кръвна група се изследва и Резус фактор с неговите разновидности и се взима под внимание при кръвопреливане и бременност. И е добре дъщеря Ви  да го знае.

Поздрави

Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и специалист по  репр. здраве

11
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.