Моето дете е на 1 год., не се обръща на името си, не ме гледа в очите, не разбира, не пляска с ръчички;опитвам да го науча и държа за ръчички -това не му харесва.Гледа детски филмчета разпознава своето по картинки и звук. Трябва ли да се притеснявам?

Отговорено
Преглеждания (3k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте Докторе моето дете е на една годинка не се обръща на името си не ме гледа в очите когато му говоря не разбира изобщо какво му говоря не пляска с ръчички не маха опитвам се да го науча като го държа за ръчички но това не му харесва не обича да го държат за ръчичките обича да гле детски филмчета разпознава своето филмче по картинките или по звука трябва ли да се притеснявам или е нормално на тази възраст при някои деца?Благодаря предварително

Sadaka

30.03.2021 10:44
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
2
Най-добър отговор
Иван Карагьозов

2021-03-31T11:55:00+0000
31.03.2021 11:55
Класическа медицина

Здравейте и благодаря за въпроса.

На първо място малко разяснения. Първата година от живота на детето е добре проучена от изследователите и се свързва с определена криза. Когато се спомене думата „криза“, се има предвид психологическият аспект и че всички хора преминават през тези периоди. Предизвикателствата в този период са свързани с овладяването на уменията за ходене и говорене.

В този възрастов период детето започва да си дава сметка, че то и майката не са едно цяло. Това разкритие довежда до изпитване на психологически страх от страна на детето да не бъде изоставено. Сега детето започва да изразява волята си, което може да доведе до опозиционно поведение от негова страна.

Настоящият момент изисква детето да има родителската любов и най-важно – родителската подкрепа. Това означава освен обичайните грижи за физиологичните нужди на детето да има и солидна емоционална подкрепа. Изразява се в осъзнаването, че детето е самостоятелен индивид със собствен темп на развитие.

В идеалния случай на тази възраст детето би трябвало да прави:

Взема играчка от кутия или чашка за пиене. Опитва се да сложи малка играчка върху друга, после я събира. Слага играчка в чашка или кутия след показ. Става в средата на пода и върви не много без поддръжка. Когато пада, не може да разбере как се е получило това. Казва 4 – 5 думи. Поставя играчка в ръката на възрастния, ако той я държи отворена. Опитва се да промуши ръката си в ръкава, ако му се помогне. Приближава играчка към своето изображение в огледалото. Имитира звуци на речта “Та-та” или “ма-ма”. Обръща се по посока на глас. Изправя се и сяда само. Стои за момент без поддръжка. Ходи, държейки се за мебелите. Удря силно две кубчета в ръце. Пинсетно хващане (с две пръстчета).  “Пляс-пляс ръчички”. Играе на топка. Пие от чаша.

Гореописаните неща може да използвате, като посоки, но единствено Ви моля да не се придържате тотално. Имам предвид, че ако детето не може или не иска да изпълни нещо това, не означава непременно нарушение или отклонение от нормата.

Бих Ви посъветвал да следите поведението на детето и то ще Ви подскаже кога е готово за действия. Единствено от Вас се иска да давате любов и подкрепа (виж по-горе). Аз разбирам притесненията Ви, но ми се струва малко рано за по-специализирана помощ. В случая следете внимателно поведението и ако в рамките на шест месеца (до година и половина – две) няма промяна, се обърнете към специалист.

Последно и най-важно, всяко дете е индивидуална личност, което означава, че развитието е индивидуално. Винаги ще имате някакви притеснения, което е тръпката на родителството, но се въоръжете с търпение. Смятам, че нещата ще се случат по най-добрия за детето вариант.

Успех!

Искрено Ваш,

Иван Карагьозов, психолог

11
0
  • Sadaka
    • Sadaka
    • преди 4 години
    Благодаря много за съветите искам да ви попитам и нещо друго!Дали детските филмчета му влияят зле, по-добре ли ще е, ако му забраня да гледа, но пък ако няма филмче, отказва да се храни? благодаря предварително.
  • Ayla
    • Ayla
    • преди 2 години
    Здравейте! Бихте ли ми казали как ви е детето сега? Моята дъщеря има същите симптоми и аз се притеснявам много
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Иван Карагьозов

2021-04-01T10:15:00+0000
01.04.2021 10:15
Класическа медицина

Здравейте и благодаря за доверието.

Що се отнася до електронни устройства – телевизор, таблет, лаптоп, телефон и т.н., моето мнение е за максимално ограничение. Обаче от друга страна времената са такива – дигитални. Нещо, което Ви препоръчвам, е да има време за филмчета, но пъти повече време за други дейности, и то с Вас. Забавлявайте се и между другото искам да споделя, че откривайки как детето Ви прави стъпки или казва нещо, или постига нещо е много по-значимо, отколкото кой да е филм по телевизията. Филма може да го гледате отново, първата думичка си е първа думичка.

Не налагайте тотална забрана изведнъж. Първо вижте кое харесва детето – картинките или песните. После може да замествате, например да тананикате песничката при условие, че харесва нея. Да показвате картинки, в случай че харесва картинките. И по този начин да го отвикнете от телевизора, но постепенно.

Всичко това, обаче, изисква Вие да знаете на какво акцентира детето – какво му харесва. И още веднъж: ЗАБАВЛЯВАЙТЕ СЕ, защото това са незаменими и най-ценни моменти във Вашия общ живот.

Успех.

Искрено Ваш,

Иван Карагьозов, психолог

00
0
  • katity9333
    здравейте Sudaka бихте ли казали как е денцето ви сега,защото и моето дете,има същото поведение,и съм доста притеснена
  • Ayla
    • Ayla
    • преди 2 години
    Здравейте! Бихте ли ми казали как ви е детето сега? Моята дъщеря има същите симптоми и аз се притеснявам много
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показване на 2 резултати
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.