Проблем с яденето, малкият е на 1г и 3м.От 2 месеца вече отказва всякаква готвена храна. Иска само зрънчо и солети, сух хляб…; салам, сурови зеленчуци.Стане ли въпрос за готвено извръща глава. Какво да направя? Притеснява ме, че не се храни правилно

Отговорено
Задайте вашия въпрос

Не иска да яде готвеното. Имам ужасен проблем с яденето, малкият е на 1 г и 3 м и от два месеца тотално вече отказва всякаква готвена храна. Десертите ги яде, понякога не, иска само зрънчо и солети, сух хляб, принцеси, месо обаче цяло парче, а не накъсано, плодове, крием сладките неща – за тях умира. Парче салам, лютеница дори яде, краставица домати, суров морков и чушка. Но стане ли въпрос за готвеното извръща глава. Не знам какво да правя, как да го накарам да ги яде, притеснява ме, че не се храним правилно и че може да седи гладен постоянно. Добавям – нощно време става, по няколко пъти да се храни, давам кисело мляко.

Nina03

12.04.2021 21:42
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Ипократис Пападимитракос

2021-04-16T15:39:00+0000
16.04.2021 15:39
Класическа медицина

Здравейте!

За съжаление картината, която описвате, е проблем, който притеснява голям брой родители. Проблем с различни страни и гледни точки, който изисква решителни стъпки.

Разбира се не бива да забравяме, че децата, колкото и да са малки, имат собствени хранителни предпочитания и определено няма да ядат храна, която им е неприятна.

Важната стъпка и това, към което трябва да се стремим, е детето да опита дадена храна или ястие.

Ако след като опита, не я хареса, не настоявайте. Но поне вече ще знаете, че отказва конкретната храна, защото не му допада вкуса.

В ролята си родители сме длъжни да сме постоянни в усилията си, които в конкретния случай трябва да насочите към това

  • да продължавате да предлагате различни храни и ястия;
  • да променяте начините на готвене на една и съща храна (печене, варене, на пара и др.)
  • да експериментирате с начините на поднасяне на храната и презентацията.

Например – нека супата да е поднесена като коктейл в чаша с подходящата декорация, вместо в традиционната купа или дълбока чиния…

Основната цел е – детето ни да опита поднесената храна.

Разбира се нормално е да изпитваме дискомфорт, когато детето ни не яде, но не бива да се тревожим, ако остане гладно. Отказва да яде – добре. Когато само поиска храна – предложете му същата. Не бързайте да предлагате алтернатива, особено пакетирана храна и сладки.

Нужна е твърда позиция, без драматизиране. Инстинктът за самосъхранение при децата е силен и когато наистина огладнеят ще ядат каквото им предложите.

В крайна сметка – бъдете готова за малка “битка”.

Много по-добре е детето да остане за малко гладно  с цел да постигнете правилно и пълноценно хранене, отколкото да расте, консумирайки некачествена и бедна на хранителни елементи храна.

Ето и няколко съвети, които ще ви помогнат в тази символична “битка” за усвояване на правилни хранителни навици:

  • Хранете се заедно (личен пример)
  • Хранете се с една и съща храна
  • Не слагайте на масата нищо друго, освен предвиденото ястие – детето не трябва да разбира, че му предлагате и храна, различна от вашата
  • Бъдете твърда и категорична, че единствената опция е сервираната храна.
  • Не забравяйте, че децата умеят да манипулират – не се поддавайте.

 

*Примерно седмично меню за вас и вашите деца можете да видите тук https://ipokratis.bg/polezno/sedmichno-meniu/

Поздрави,

Ипократис Пападимитракос, диетолог, кинезитерапевт, психолог

11
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.