Здравейте,имам момиче на 1.8 месеца.Енергично дете, говори доста,но предимно на бебешки..притеснението ми е, че няма добър очен контакт и рядко се обръща на името си..следи с поглед... Но и има моменти, в които се втренчва..Моля Ви за съвет?

Отговорено
Задайте вашия въпрос

Здравейте!
Имам момиче на точно 1г и 8 месеца. Енергично дете, не ревливо и игриво, както само, така и с деца. Говори доста, но предимно на бебешки и не и разбирам. Произнася 5-6 думи на български и няколко на английски. Имитира, поне се опитва. Притеснението ми е, че няма добър очен контакт, и рядко се обръща на името си. Когато просто стои и и викна Преси се обръща, но когато играе и се е средотучила не, даже и 10 пъти да и викна. Случва се супер рядко обръщането по време на игра. При очния контакт е, че когато и пея ме гшеда, като и говоря и гъделичкам също, през останалото време пак ме гледа но всякаш всичко друго е по-интересно, следи с поглед предмети, хора, животни. Но и има моменти в, които се втренчва. Водила съм я на проверка на слуха и УНГ няма проблем. Храни се добре, умее доста неща но много не подлежи на конди. Сяда, кляка, ляга, стои, дава ръка, сочи каде с пръст, къде с ръка, обува се, навежда се, вдига ръце, крака, съблича яке, лепи лепенки, рисива, хвърля назад, напред, донася когато иска, вдига предмет. Избоявам просто да добивиете представа, какво прави и какво не. Моля ви за, съвет, ако мислите че трябва да я заведа на доктор. Благодаря ви!

ElenaMD

04.05.2021 08:14
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Иван Карагьозов

2021-05-06T18:43:00+0000
06.05.2021 18:43
Класическа медицина

Здравейте и благодаря за въпроса.

Нека започнем с това, че по описанието на случая всичко е в норма и поведението, което описвате, е закономерно. Преди да ви дам малко разяснения да пожелая много приятни мигове, които да ви радват в приключението, наречено родителство.

Вашето дете се намира в период на преход. Този преход е между първичния психичен процес и вторичния. Преходът в най-общи граници стартира с усвояването на говора от детето. Досега може да се каже, че детето е било във „владението“ на символите, а от тук нататък му е нужно да комуникира с думи. Този процес не е лек за детето, защото на първо място то ще трябва да заяви себе си и своите нужди, чрез говор, и от друга ще осъзнава все по-ясно, че е самостоятелен индивид с потребности, различни от другите.

От дотук изброеното мога да конкретизирам някои важни момента. Именно, откритието на детето, че има различни потребности от вашите и неговото заключение, че не сте едно цяло, а различни индивиди, оправдава неговите постъпки. С две думи и разговорно – детето започва да си има негов си характер и вие ще се съобразявате с това, но ще поставяте и граници от гледна точка на поведението на детето.

Друг елемент, който е характерен и възниква отново на база описаният процес, е така нареченото „инатливо“ поведение. То се характеризира с инат от страна на детето, без обаче да има причина за това. Това са нормални аспекти за този възрастов период.

Последно, по отношение на думите, които използва. Пишете, че те са английски, но предполагам, че са научени от телевизионни предавания? Тук има нужда да сте по-внимателни в две посоки. Първо, ако сте домакинство, в което се говорят няколко езика, ви съветвам да се информирате за децата билингви. И второ, освен да очаквате детето да си проговори от само себе си, го поощрявайте да говори – бъдете негов помощен „аз“. Това означава, когато извършвате ежедневни дейности, например готвите, да назовавате действията, храните и нещата. По този начин детето се учи.

В заключение смятам, че всичко при вас е наред. Наслаждавайте се на ставането на вашето дете в отделен и пълноценен индивид. Поздравления.

 Успех!

Искрено ваш

Иван Карагьозов, психолог

00
0
  • ElenaMD
    Благодаря ви много за отговора Д-р Карагьозов. Живеем в Англия, във вкъщи и говорим на български език, но в парка, магазина и като цяло навън чува само английска реч. Като и пускам песнички или приказки иска на английски, не на български, но не прекалявам с тях. Благодаря ви за съветите. Всичко най-добро ви желая и бъдете здрав!
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.