Здравейте! Преди две години бях оперирана с диагноза ендометриоза. Кистата беше 6см залепена зад единия ми яйчник. Операцията е била доста тежка, доколкото разбрах след като се събудих. Имам един премахнат яйчник и тръба. След това ми беше назначено лечение със золадекс 6 месеца. От една година прАвим опити за забременяване и резултатът е нулев. Минах през куп други изследвания , диабет, Хашимото, гуша и т.н. Всичко е 6. През 4 месеца ходя на прегледи от страх за друга киста. Яйчникът ми който е единствен е напълно здрав и функционален. Казват ми, че няма причина да не мога да забременея. Направихме и спермограма на приятеля ми. Там всичко е повече от нормално. Бихте ли дали и вашето мнение ? Балгодаря ви предварително !
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте,
Ендометриозата е особено трудно за лечение и често рецидивиращо заболяване.От 10 до 25% води до стерилитет. Ендометриозата променя цялата биохимия на малкия таз. Намалява яйчниковияj резерв и влошава качеството на яйцеклетките.Диагнозата е хистологична и се доказва оперативно. Тя се подкрепя от изследвания и ехографски прегледи.
При голяма киста при Вашия случай се пристъпва към оперативно последвано от медикаментозно лечение. Медикаментозното лечение е потискаща хормонална терапия за 6-9 месеца. Цели се постигане състояние на псевдобременност или на псевдоменопауза. По този начин ендометриозните изменения регресират, но в около 60% от случаите се наблюдава рецидив.Най-доброто лечение е бременността.
Ендометриозата е комплекс от проблеми и подходът към решението им е индивидуален за всяка жена.
Правилото е: след оперативно и медикаментозно лечение на ендометриоза, ако до една година не настъпи бременност, се предприема ин витро оплождане. Най-голям успех за бременност има, когато след оперативно лечение веднага се извърши ин витро.
Моето мнение и съвет е незабавно ин витро. Останали сте с един яйчник. Установени множество сраствания в малкия таз. Не се знае състоянието на контралатералната маточна тръба. След оперативно лечение, вероятността да се образуват сраствания е голяма. Намалява яйчниковият резерв и се влошава качеството на яйцеклетките.
Ендометриоза 4та степен, какъвто е случаят при Вас, е категорична индикация за ин витро и Фонд асистирана репродукция финансира 4 опита. Единствено АМХ (антимюлеров хормон) да е над 0.5 нг/мл., т.е. да имате добър яйчников резерв.
Успех!
Сърдечни поздрави
Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог
-
Благодаря ви д-р Д. Савова!
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.