Здравейте, бременна съм 12 гестационна седмица. Преди 2 години бях на лечение с Роакутан. Сега се мажа с един крем, който съдържа 0,05 третинион, но прочетох, че трябва да го спра. Има ли опасност до този момент за детето?

Отговорено
Преглеждания (3k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте, бременна съм 12 гестационна седмица. Преди 2 години бях на лечение с Роакутан. Сега се мажа с един крем, който съдържа 0,05 третинион, но прочетох, че трябва да го спра. Има ли опасност до този момент за детето?

Vaniaa_p

05.12.2020 19:46
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2020-12-07T10:13:00+0000
07.12.2020 10:13
Класическа медицина

Здравейте!

Признавам си! Не съм запозната и не съм  срещала  бременни с тежки форми на акне. Порових се в литературата и получих изчерпаема информация за препаратите Роакутан и кремовете с 0,05 третионин.

Има вероятност Роакутан да увреди нероденото Ви бебе (тератогенно действие). Роакутан увеличава риска от аборт и не трябва да се приема по време на бременност. Препоръките са, ако сте решили да забременявате, да се спре приемът тняколко месеца преди това и да се използва контрацепция.

Вие сте го спрели преди 2 години, организмът Ви се е изчистил  напълно от медикамента.

По време на бременност жената става наистина красива – гъста коса, сияеща и гладка кожа, приятна руменина. Дължи се на повишаване на  хормоните – естрогени и гестагени. При някои обаче състоянието на кожата рязко се влошава и акнето може да се появи отново през първия и втория триместър на бременността.

Причината за появата на възпаленията е в хормоналните промени на организма – мастните жлези започват да функционират по-активно, поради което се увеличава кожния себум. Други рискови фактори са неправилно хранене и стрес. Прекаляването с въглехидратите може да стане една от причините за поява на акне.

През 2017 г. група учени от Германия публикуваха данните за акне по време на бременност. Установено е, че 90% от жените са страдали от обриви още преди да забременеят, но към момента на зачеването са били в продължителна ремисия. По време на бременността състоянието на кожата се е влошило с 60% при пациентките – появата на нови обриви.

Какво не трябва да се прави? Не трябва да изцеждате пъпките сами и да не  се предприема самолечение. Не могат да се използват всички средства, които се нанасят директно на кожата. Системните ретиноиди оказват тератогенно въздействие на плода и водят до поява на множество аномалии и пороци. Алтернативните средства са с по-бавно действие и по-слаби, но все пак са ефективни за борба с акнето и пъпките .

  • Масло от чаено дърво – само в състава на козметични продукти. В чист вид  може да предизвика раздразнение на кожата.
  • Масло от шипка – богато на антиоксиданти и  витамин С. Възстановява  кожата и намалява възпалението.
  • Лайка –  отличен антиоксидант, с антибактериален, противогъбичен, противъзпалителен и антисептичен ефект.

Не е доказано, че кремовете с 0,05 третинион причиняват проблеми при бременни жени – фармацевтичните фирми и лекарите просто са изключително предпазливи.

Салициловата киселина е друг не препоръчителен продукт за бременни жени“- твърдят дерматолозите. Тя влиза в състава на редица продукти за кожата, като почистващи препарати и тоник за лице. Малки количества, тоник за лице, използван веднъж или два пъти на ден – се считат за безопасни. Опасността  е свързана с по-честото използване на киселината, като пилинг.Този вид  прием в съставките е подобен на приема на един  аспирин. А той се използва при бременни за предотвратяване на определени предразположения почти да края на бременността.

Соевите лосиони и продуктите за лице са обикновено безопасни за употреба. Соята има естрогенен ефект и може да увеличи пигментацията характерна при бременност. Маслото от бергамот в много биологични продукти може да има същият ефект.

Безопасни са Алфа хидроксилните киселини( AHA), гликолова киселина и млечна киселина.

Кои съставки  трябва да се избягват по време на бременност?: Бета хидроксилна киселина (ВНА), Differin (Аdapalen),Retin A, Renova (третиноин), Ретиноева киселина, Ретинол,Ретинил линолеат, Ретинил палмитат, Tretinoin (лекарство сродно на ретинол, с високо съдържание на витамин А)

След 12 гестационна седмица органогенезата на плода е завършила и използването на крем с 0,05 третинион е почти безвредно. Зависи от тежестта на кожните промени при Вас.

Аз бих Ви посъветвала, след като обсъдите терапията с вашия дерматолог, да използвате по-възможност алтернативни природни средства.

Успех!

Д-р Савова, акушер-гинеколог

00
0
    • преди 6 месеца
    Здравейте аз съм момче на 22 години в момента приемат роакутан въпросът ми е дали би могло да увреди бъдещото ми дете тоест можели да повлияе на сперматузоидите въпросният роакутан, благодаря предварително
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.