- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте,
Високото кръвно налягане през бременността е тревожен симптом.
Повишено кръвно налягане на майката неминуемо води до промени в съдовете на плацентата и бебето, и намалява притока на кръв към тях. Тези изменения наричаме фетоплацентарна недостатъчност. Поради липса на кислород и хранителни вещества (заради намаления приток на кръв) се забавя развитието на плода и това е сериозна причина за безпокойство.
Високото кръвно налягане през бременността при жени, които не страдат от това състояние, се проявява около средната или късната фаза на бременността, обикновено след 20-та седмица. В началото, до средата на бременността обичайно се наблюдава ниско кръвно налягане.
В зависимост от симптомите можем да разграничим три вида високо кръвно налягане по време на бременност:
Гестационната хипертония представлява високо кръвно налягане, което се развива по време на бременност, обикновено след двадесетата седмица на бременността. Протича асимптоматично и изчезва след раждането. Въпреки това тази хипертония може да повиши риска от хипертония в дългосрочен план, да предизвика преждевременно раждане, да провокира ниско тегло при раждане и да доведе до развитие на прееклампсия.
При хроничната хипертония жената е страдала от хипертония преди бременността или високото кръвно налягане се е появило преди 20-та седмица.Това състояние, точно както и горепосоченото, също може да провокира прееклампсия.
Прееклампсията представлява внезапно повишаване на кръвното налягане, което обикновено се проявява в края на бременността, в последния триместър.Може да застраши живота на майката и детето. По тази причина е изключително важно да следите кръвното си налягане по време на бременност.
Понякога повишаване на кръвното може да бъде неколкократно в зависимост от различни ситуации.Но повиши ли се, трябва да се наблюдава по-стриктно.
Кръвното налягане в края на бременността не трябва да надвишава 140/90.
Продължете да го измервате и ако се повиши пак, имате главоболие, оттоци – трябва да се консултирате с лекуващия лекар и кардиолог, за да се избегнат усложненията, описани по-горе.
Лекуващият лекар ще Ви назначи серия от изследвания, за да определи наличие или отсъствие на прееклампсия и да действа съобразно с това, за да защити Вас и бебето ви.
Успех!
Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и спец. по репродуктивно здраве
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.