Здравейте д-р Савова. Бих искала да благодаря за тази подробна статия и да споделя колко по-спокойни се чустваме..И при нас майката е с RH -, а бащата c RH +. Бременността е в 5ти месец, всичко е ок засега.Има ли нещо още, което трябва да знаем ..?

Отговорено
Преглеждания (2k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте д-р Савова. Бих искала да благодаря за тази подробна статия и да споделя колко по-спокойни се чустваме след като я прочетохме. Ние сме от тези случаи в които майката е с RH отрицателен, а бащата c RH положителен. За съжаление не всички лекари имат търпението да обяснят с какво се сблъскваме и понякога попадаме на информация , която за съжаление вместо да ни научи и успокои , ефекта е противоположен. Бременноста е в 5 месец и за сега всичко е добре. Бихме искали да попитаме има ли нещо което трябва да знаем и което трябва да проследяваме в случай, че доктора при който сме картотекирани пропусне. Благодарим от сърце за спокойствието , което ни дадохте. Бъдете здрава!

Savana

30.01.2021 14:59
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2021-01-31T13:39:00+0000
31.01.2021 13:39
Класическа медицина

Здравейте!

Вероятно сте бременна за първи път?

При Rh (-) майка и Rh (+) баща приблизително половината от децата унаследяват бащиния Rh фактор.

Хемолитичната болест на новороденото, обичайно се развива при втора или последващи бременности на Rh-отрицателните жени, ако бащата и плодът са Rh-положителни.

Rh-несъвместимостта НЕ е проблем при първа бременност на майката.

По време на всяка бременност на жената определено количество кръв от плода може да навлезе в кръвообращението на майката. Смесване на кръвта на бебето и майката може да настъпи по време на бременността или раждането.

Производството на антитела се предизвиква от контакт между кръвта на бебето и кръвта на майката. Тъй като кръвообращението на майката и бебето са разделени от плацентата, такова смесване на кръвта може да се получи при: Аборт по желание; спонтанен аборт; извънматочна бременност; коремна травма по време на бременността; кървене по време на бременността; вътреутробни изследвания с различни цели – амниоцентеза и хорионбиопсия; раждане – нормално или чрез цезарово сечение. Rh-несъвместимост може да възникне при първа бременност, ако преди това на Rh-отрицателна жена е била прелята Rh-положителна кръв и тя е бременна с резус положителен плод.

Ако по време на бременността на Rh (-) майка изследваните антитела са отрицателни, т.е. майката не е сенсибилизирана и тя роди Rh (+) бебе, на майката в рамките на 72 часа след естествено раждане се прилага анти-Д имуноглобулин интрамускулно. Анти-Д глобулинът се поставя до 4-я час след секцио или травматично раждане. Така се предотвратява появата на Rh-несъвместимост при следваща бременност с Rh(+) плод. Ако, обаче, поради някаква причина не се спази посочените срокове, анти-Д имуноглобулинът може да се приложи в рамките на 10 дни след раждането и да доведе до известна превенция.

Резус факторът започва да се появява по повърхността на феталните червени клетки още след 38-мия ден след оплождането, а взаимодействието на кръвта между резус-положителен плод и резус-отрицателна майка оказва своето константно влияние. Първоначално отговорът на имунната система на бременната е бавен. Той представлява многоетапен процес на сенсибилизация и образуване на антитела срещу антигена на резус фактора за период понякога на повече от 6 месеца. Затова първата бременност остава неусложнена и детето се ражда здраво. 

Рискът от сенбилизиране на майчиния организъм е 1% възможност за образуване на антитела след раждането на първото дете, 7% след второто, 17% след третата бременност.

Резус несъвместимостта е една от малкото причини за аборт, раждане на мъртъв плод или усложнена бременност, която е абсолютно предотвратима, защото съществува ефективна профилактика.

И в заключение мога да кажа: Бъдете спокойни за вашата бременност.

В около 50% Вашето бебе може да бъде с отрицателен резус фактор, т.е. да унаследи Вашия.

Нямате в миналото горепосочените причини за сенсибилизация преди и по време на бременността.

За Ваше спокойствие може да извършите при някое рутинно изследване на кръвните показатели и тест за автоеритроантитела чрез дир. Coomb.

Съществува и  пренатален тест за генетично определяне на резус-фактора на плода чрез кръвна проба на майката. Препоръчително между 9-25  гестационна седмица. Скъп е и , ако липсват еритроантитела, не е необходим.

Успех!

Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и спец. репродуктивно здраве

11
0
  • Savana
    • Savana
    • преди 3 години
    Благодаря ви от ❤️
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.