Здравейте, дъщеря ми е на 10 м. Нощем се събужда и ако седна до леглото й, втренчено гледа в нищото около час...цока бибка, мачка си одеалото...От 15.01 започна да се буди нощем,иска да си играе...видимо й се спи, но не може да заспи..Моля за съвет?

Отговорено
Задайте вашия въпрос

Здравейте, Дъщеря ми е на 10м. Нощем се събужда и ако седна до леглото и втренчено гледа в нищото около час, час и половина. Цока бибка, мачка си одеалото и от време на време се завърта на другата страна. Ако се преместя тя става и сяда, галейки одеалцето в лицето си, мъчейки се да заспи седнала.
Трябва ли да се притеснявам или да направя консултация с невролог? От 15.01 (когато навърши 9м.) тя започна да се буди нощем и да иска да си играе (отдавам го на многото нови неща,които научи: сядане от легнало положение,първи стъпки с наша помощ, изправяне в леглото права,лазене, всичко се случи за 2 дни). Но това сега е доста различно и за последната седмица се случи 3 пъти. Видимо и се спи, но не може да заспи. Преди да навърши 9м. Тя заспиваше към 20ч., като я оставяхме сама в стаята и се събуждаше чак към 8ч. Сега не може да заспи,без ние да сме до нея.
Благодаря Ви предварително.

D.Evtimova

03.03.2021 19:00
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Галя Кузманова

2021-03-03T19:33:00+0000
03.03.2021 19:33
Класическа медицина

Здравейте!

Проблемът с нощните периоди на будуване е свързан с режима на детето през деня и по-точно с времето на будуване, което събира за целия ден. На 10 месеца обичайно оптималното време на будуване е 10 часа и 30 минути или дори малко повече. Препоръчвам Ви да си водите таблица в продължение на няколко дни и да пресметнете колко точно будува детето (предполагам, че спи по два пъти на ден, така че сумирайте времето преди първата дрямка, времето между първата и втората, и това преди вечерното лягане). Ако е по-малко от 10 часа и половина, препоръчвам да увеличите плавно (с по 10 минути на няколко дни) интервалите на будност, за да го достигнете.

За голяма част от децата на тази възраст са подходящи интервали на будуване 3часа/3часа и 40 минути/4 часа (това съответно са първи, втори и трети интервал).
Ако след това будуванията продължават, обърнете внимание дали дневният сън не е много. За тази възраст се препоръчва всяка от дрямките да не е повече от 1 час и 30 минути, а сборът от двете да не надвишава 3 часа.
Важно е също, когато бебето се събуди през нощта, да не предлагате интересни занимания, за да не го стимулирате да будува.

Пожелавам Ви скоро нещата при вас да се нормализират!

Поздрави, 🙂
Галя Кузманова, консултант по бебешки и детски сън

00
0
  • D.Evtimova
    Здравейте, Благодаря за отговора. Сутрин се събужда изключително изморена и издържа много трудно повече от 2 часа будна. За жалост вече няма режим и понякога 1вата дрямка е около 40мин,понякога час, а днес беше 2 часа. Сумарно за деня се получава понякога час и 40мин за деня,а понякога около 3 часа. Обикновено след 2рата дрямка се буди около 16часа. Старая се след това да я изтощя на максимум, за да може да спи. За жалост колкото и да се опитвам да създам режим, това, че нощем не спи я изтощава и сутрин след закусна се опитва да си легне в леглото. Ще се опитам да удължа плавно 1вото будуване и се надявам да успея да създам режим. Притеснява ме, нощем дали е нормално час и половина просто да гледа в нищото, а всъщност видимо и се спи? Благодаря Ви, отново!
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.