- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте и благодаря за въпроса!
Аз лично не мога да се ангажирам с абсолютно точен период. Има различни предположения, но недостатъчно стабилни данни. Въпреки всичко ще дам перспектива, която смятам, че ще помогне в случая.
Първо – по отношение на депресията. Основни симптоми са: загуба на интерес и удоволствие от живота, чувство, че си нещастен, загуба на интерес и угнетено настроение. Като допълнение обикновено има и безсъние, липса на апетит, чувство за вина, умора, мисли за самоубийство. Най-вероятно сте чели достатъчно информация за депресията, но нека да припомня, че почти всеки на земята в определен момент е страдал или страда от депресия. Дотук с обясненията, следват отговорите.
Колко ще продължи една депресия зависи от човека, който страда (или си мисли, че страда) от депресия. Рязката промяна в настроението, ако имате предвид от една крайност в друга, се отнася към друг вид разстройство. При всички положения, ако настроенията се сменят без да има очевидна причина за това – рязко, противоположно и неадекватно, бих посъветвал да се посети специалист.
За депресията бих Ви препоръчал да използвате техниката на Аарон Бек, чиито методи работят успешно срещу това разстройство. Накратко той се съдържа в няколко компонента:
Себенаблюдение, което включва записване на настроенията при изпълнение на ежедневните задачи. На по-късен етап тези записки се използват, за да се отчете и установи връзката между определено събитие и настроението, което в много от случаите не се забелязва от записващия.
Записване (отделно) на мислите, които действат разстройващо на лицето.
Следва етап на разследването. Този етап е труден за самостоятелно действие, но работи. Той включва, след като са налице и са описани депресивните мисли – да се работи върху тях. Това се осъществява, като за всяка мисъл има три въпроса, на които трябва да се отговори. Те са най-общо в следния порядък: Какви са данните, с които разполагате, че това е верният начин на мислене? Има ли друг начин да се погледне на това? Дори и да е вярно, толкова ли е лошо, колкото изглежда? Тази задача е трудноизпълнима самостоятелно, но не и невъзможна.
Разписание за задачите. Това включва записване на контакти (социални), които да направите. Задължително задачите започват с не напрягащи и не заплашващи контакти. Върви се към по-сложни социални взаимодействия, например покана към някого да се излезе в неговата компания и т.н.
Подкрепа на себе си. Това е последният етап от тази тактика и тя включва възпитаване в умения към самонаграждаване. Разбира се нямам предвид да изкупите някой магазин, а да се наградите. Това означава да си кажете на глас, че сте добри при изпълнение на някоя от задачите, поставени при етап разписание на задачите. Също включва и купуване на десерт (не цяла торта), а и гледане на филм и т.н.
И така, нека да обобщим. Една депресия ще продължи толкова, колкото искаме да продължи, а резките промени в настроението, ако попадат в по-гореописаните критерии, стават предмет на посещение на специалист. Техниката на Бек е чудесна и лесна за изпълнение. Ако се подходи отговорно, тя може да е много ефективна, дори и да нямате достатъчно умения.
Успех
Искрено Ваш,
Иван Карагьозов, психолог
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.