Здравейте. Имам момиче на 1.10 месеца. Родена е секцио, тъй като не успях да я родя нормално, беше много оплетена.
До към 1.6 месеца започнаха нашите притеснения. Не се обръщаше на име, гледаше само песнички и не се заиграваше
Преди месец я заведохме на невролог. Лекаря каза, че има очен контакт. Обича децата, спряхме й тв по нейна преценка. Има малко подобрение. Но нищо не разбира. Не изпълнява никакви команди. По цял ден й показвам, чета й, играем си.
Но бързо и омръзва. Вече започнах да се съмнявам за аутизъм. Според вас, къде бъркаме?
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте и благодаря за въпроса!
Нека първо ви поздравя за ограничаването на телевизията. Това е много добре и този проблем се среща при 99 процента от родителите. Второ, начинът на раждане няма общо в конкретния случай за поведението на детето. Що се отнася до аутизма– един от най-характерните белези за неговото наличие е липсата на зрителен контакт. Това, обаче, е елиминирано от невролога. Дотук смятам, че изяснихме една част от задачата.
Сега на въпроса, детето вече е открило или открива, че има воля, а следователно и контрол. Това е на база протичащите физиологични процеси при детето. То полага усилия да демонстрира волята си, като я противопоставя на възрастните – понякога успешно, а понякога не. Обаче, успехите и неуспехите пораждат определени чувства, които водят до срам (съмнение) или до автономност. Така е и наименувана тази фаза на психичното развитие от Ериксън. Той също я определя и като „възраст на ината“ и то не случайно, както е очевидно.
Що се отнася до родителския стил на дисциплиниране – той трябва да е едновременно гъвкав и твърд. По мое мнение изключете от речника си думи като „не може“. Веднага в главата на детето възниква защо да не може. Използвайте с „пробвай“.
Въпросът с неразбирането и командите, според мен, е въпрос на интерпретация. Вие си мислите, че детето не разбира, но аз не съм много сигурен в това, защото то е гледало телевизия, а това означава, че си разбира. Към момента много е важно детето да има успешни прояви на свободната си воля. Те ще доведат до смелост и гордост. Осигурете среда и дайте такава възможност.
С две думи – особено за губенето на интерес – нещата са ясни – то има нужда да надделява. В такива моменти е необходимо да сте гъвкави. Имам предвид да я предпазвате от безсмислени преживявания на срам и да я насърчавате да се държи като „голяма“, защото вече е голяма.
Полека, не бъркате никъде, просто се въоръжете с търпение и много любов и всичко ще е наред.
Успех!
Искрено ваш
Иван Карагьозов, психолог
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.