Здравейте, интересува ме възможно ли е да има прекомерен прием на Витамин Д ( АМ в което има вит. Д, пробиотик с витамин Д3 и витамин Д3 отделно), заради който да се затвори по-бързо голямата фонтанела и да е причина за сраснати шевове на черепа?
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте, госпожо,
Преждевременното зарастване на шевовете на черепа /краниостеноза/ се свързва с различни наследствени и вътреутробни заболявания /инфекции, хормонални нарушения, проблеми в обмяната на мукополизахаридите, калциевия метаболизъм, хромозомни аномалии/. Растежът на мозъка води до нарастване на черепа към отворените шевове, което може да доведе до деформация и притискане на мозъка, особено ако зарастването настъпи до 6 – месечна възраст.
Според някои учени, в гастро-интестиналния тракт се всмуква такова количество от приетия като добавка витамин D, каквото е необходимо за попълване на резервите на организма. Макар определени като рядкост, случаите на предозиране на витамин D, особено при децата, имат тенденцията да зачестяват. Това се обяснява с нарастващата информираност на родителите и тяхното желание децата им да са максимално профилактирани от всякакви болести.
Дневната нужда от витамин D в кърмаческия период е 400 международни единици (МЕ). Ако детенцето Ви няма рахит, храни се разнообразно, извеждате го редовно на слънце, не е необходимо да покачвате допълнително дозите на витамина.
Мнението ми е, че самостоятелно високият прием на витамин Д не би предизвикал краниостеноза, а по-скоро би ускорил развитието и при наличието на изредените по-горе причини. Ако има поставена такава диагноза на детето, консултирайте се с детски неврохирург! Необходима е своевременна оперативна намеса преди навършване на едногодишна възраст.
Поздрави
Д-р Жейнова, педиатър и хомеопат
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте,
Плазменото и тъканното насищане с вит. Д зависят от множество фактори: консумация на храни съдържащи витамина (при кърмене, включително приема на такива храни от майката), инсолация (излагане на слънце), усвояемост от чревна лигавица и др.
Макар и в практиката да се наблюдава най-често дефицит на вит Д, предозирането му при комбинирана и неконтролирана суплементация (добавяне) не е изключено и може да доведе до ранно затваряне на фонтанелата и др. нежелани ефекти.
Препоръката е да се провежда стриктен контрол на добавките от страна на педиатъра, като най-точно си остава плазменото проследяване на витамина, особено на активната му фракция 1,25-дихидрокси витамин Д.
Д-р Г. Гайдурков, специалист “Вътр.болести”, психолог и нутриционист
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.