Здравейте, моете дете е на 1 и 7м, от 2 седмици упорито отказва да се храни. Предлагам любими храни, нови за да бъде итересно.Хапва единствено краставици, домати и с голям зор хляб. От дете,което хапваше без проблем само, сега не мога да я накарам да хапне какво и да е било. Моля помогнете ми наистина се притеснявам
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте,
И с нашето дете се случи така, много е странно, наистина. Като начало – направете му всички изследвания, за да сте сигурна, че проблемът не е здравословен, посъветвайте се и с педиатър.
След като се убедите, че детето е здраво – има няколко други важни неща, които можете да опитате. Опитайте да му давате само нещата, които то казва, че обича. В края на деня винаги можете да добавите домат и краставица, за да си набави нужните вещества, но все пак е много важно да поема и друга храна. Колкото и неприятно да е – децата обичат по 3 неща. Това, че вашето обича и яде и зеленчуци си е направо чудо.
По мои наблюдения и в детската градина, и в къщи, децата харесват главно макаронки със сирене и масло, пилешка супа, кексчета, филийка намазана с детска лютеница, а някои харесват пасирани зеленчукови супи, но повечето не. Моето дете например отказва да яде неща, в които има нещо зелено – затова и избягвам да слагам пресен лук, магданоз или копър, да не говорим за броколи и др. в храната. Вашето дете какво харесва?
Не го залъгвайте с филмче или песничка, оставете го да участва съзнателно в храненето си. Вашето дете трябва да може да разпознава кога е гладно и кога не, а залъгването може да създаде вредни хранителни навици.
В никакъв случай не хранете насила детето, защото ще си отгледате злоядо дете. По-добре изчакайте и предложете храна след около 1 час. Нашата педиатърка казва: „Никое дете не е умряло от глад!“
Изследвайте внимателно кои храни детето отбягва – не му ги предлагайте пак за известно време.
Не настоявайте детето да яде повече – като количество. Не се паникьосвайте – има време. Давайте му да опитва различни вкусове – нека пробва и избере само какво му харесва и какво не.
Понякога детето не иска да яде по-твърда храна заради болка с растящите зъби, попитахте ли вашия педиатър как да постъпите, ако това е случаят?
Забранено е хапването между основните яденета – това разваля апетита.
Опитайте да привлечете детето в процеса на готвене, то да се чувства ангажирано, да ви помага. Може само да бърка с лъжица яйце, но да участва. Децата ядат с особен апетит нещата, които „сами“ са приготвили. Може да реже с формички за бисквити парченца сирене или кашкавал, да прави топчета от тесто или кайма, да участва в изрязването на бисквитките от тесто.
Децата не харесват, когато храненето прекъсва играта им. Опитайте да не го прекъсвате, а да го подготвите от по-рано: „Хайде, сега си поиграй още малко, а след това ще вечеряме“, за да може то да разпредели времето си. После го повикайте, за да ви помогне в слагането на масата.
Важно е всички да седят на масата заедно и да се хранят заедно. Ако детето не иска да яде – нека седи с вас, нека участва, нека се смее и се чувства обичано. А рано или късно то ще огладнее, нали?
Надявам се съм ви била полезна. Но при всички случаи – допитайте се до педиатър! Успех!
Искра Ангелова
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.