Здравейте, планирам бременност, но ми откриха херния около пъпа. Как да постъпя, първо да оперираме хернията или може да се пристъпи към бременност? Какви са рисковете? Благодаря!

Отговорено
Преглеждания (2k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте, планирам бременност, но ми откриха херния около пъпа. Как да постъпя, първо да оперираме хернията или може да се пристъпи към бременност? Какви са рисковете? Благодаря!

KoseBose

18.12.2020 10:23
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2020-12-22T10:51:00+0000
22.12.2020 10:51
Класическа медицина

Здравейте,

Хернията е резултат от слабост или дефект(малък отвор или дупка) в съединителната тъкан, която заобикаля мускула. Тази слабост  може да доведе до излизане на  част от съдържимото на коремната кухина (черва или мастна тъкан)  извън нея. По-често е вродена отколкото придобита. Видимо изглежда като подутина около пъпа, особено при кашляне, напъване, вдигане на тежко.

Дали да оперирате хернията? Това може да ви посъветва хирургът след извършен преглед и според състоянието на хернията.

Много рядко хернията може да предизвика болка и усложнения по време на бременност. Най-добре е да обсъдите възможните варианти със специалист. Така ще се чувствате най-спокойни и уверени в избора си.

Характерното за всички видове коремни хернии е това, че, за съжаление, няма друг начин за тяхното излекуване, освен оперативният. В днешно време операцията се извърша лапароскопски – с по-малко кървене, няма големи и грозни белези и се възстановявате много по-бързо и безболезнено в сравнение със стандартната отворена операция.

Първоначално хернията може да е много малка и да не предизвиква нежелани симптоми, но с времето е възможно да нарасне и да предизвика болка и дискомфорт. В тези случаи е препоръчително навременното хирургично коригиране на дефекта, тъй като ако хернията се заклещи, би могла да доведе до животозастрашаващо състояние, което налага спешна оперативна намеса.

Бременността обикновено не води до нейното нарастване. Осигуряването на добра физическа подкрепа на мястото на хернията при кихане, кашляне и смях може да предотврати влошаване и по-нататъшен дискомфорт. За целта можете просто да притискате с ръка самата херния по време на някое от гореизброените действия. Ако е необходимо,  до минимум интензивна физическа активност.

По време на бременността може имате дискомфорт в зоната на хернията. От друга страна уголемяващата се постепенно матка избутва коремните органи назад и нагоре и се ограничава възможността за заклещване на хернията. Така наличието на херния не бива да ограничава режима на бременната.

Пъпната херния не е индикация за оперативно родоразрешение, но ако дефектът е голям и има опасност хернията да се „заклещи“ при напъните при нормално раждане, се обсъжда заедно с хирург оперативно родоразрешение /секцио/.

Не се съветва едновременната операция на коремна херния при извършването на секцио и  да се направи секцио поради херния.

Около 2 седмици е периодът на възстановяване след оперативно отстраняване на хернията. Забременяването може да стане почти веднага. Бременността е 9 месеца, знаете отлично. Това е достатъчно време за сигурното зарастване на операцията.

След раждането, операция на херния се обсъжда най-рано 6-8 месеца, когато хормоналната буря е преминала и тъканите на родилката са се възстановили.

В моята практика до сега не съм имала бременна пациентка с пъпна херния. Имам пациентки с пъпна херния след раждане. След раждане на едър плод, преразтегната коремна стена, рязко отслабване след напълняване по време на бременност. Вероятно да са имали пъпна херния преди бременност, незабелязана, неустановена. Но не са имали проблем по време на бременност.

При ингвиналната херния е друго.По време на оперативното родоразрешение, след раждане на бебето и възстановяване на матката, хирурзи отстраняват хернията и ние продължаваме с възстановяването на коремната стена.

Моят съвет е да се консултирате с хирург за големината  и състоянието  на пъпната херния и дали ще доведе до усложнения по време на бременност. Той ще Ви даде съвети дали да се оперирате преди да забременеете, след раждане или как да следите състоянието на хернията и какво да спазвате, за да не се увеличи.

Успех!

Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог

00
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.