Здравейте преди месец родих нормално ,въпроса ми е след като правихме секс с моя приятел не чувствах нищо,това нормално ли е ?Колко ще продължава да е така ? Дали не са ме зашили както трябва ,чувствам че съм много широка и абсолютно никакви усещания няма

Отговорено
Преглеждания (2k)
Задайте вашия въпрос

Здравейтеq преди месец родих нормално. След като правихме секс с моя приятел, не чувствах нищо,това нормално ли е?Дали не са ме зашили както трябва ,чувствам, че съм много “широка” и абсолютно никакви усещания нямам като преди, притеснявам се дали ще остане така вече ,трябва ли да ме шият наново или?Благодаря

mariana97

08.08.2020 15:01
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2020-08-12T13:45:00+0000
12.08.2020 13:45
Класическа медицина

Здравейте,

Правилото е след месец от нормално раждане да се направи контролен преглед.Лекуващият лекар установява бързината на възстановяване на големина на матката, маточната шийка, влагалище и шевове. Той най -добре може да направи преценка на процеса на обратно развитие на промените след раждане и да ви даде указания за по-нататъшно пълно възстановяване.

Последствията от бременността и раждането са в много посоки ,резултат от хормонална пренастройка, които водят до  вътрешни и външни изменения в тялото на жената. За щастие, повечето трансформации са временни. Въпреки това, в повечето случаи промяната е почти незабележима и за жената, и за нейния партньор. И все пак, усещанията по време на секс в началото ще бъдат малко по-различни, отколкото преди раждането.

Обикновено възстановяването на сексуалната функция в дородовия обем става след осем-десет месеца от раждането. Кърменето води да рефлекторно по-бързо възстановяване на женските полови органи. Препоръчва се въздържане от секс през първите шест седмици след раждането. Опасност от възходяща инфекция.

Макар че възстановяването след раждане е индивидуално, днес се смята, че за пълното възстановяване след раждане на дете е нужна около една година, колкото тялото се е променяло и приспособявало през бременността. Младите, слабите и спортувалите преди бременността се възстановяват по-бързо и напълно. Появата на детето е прекрасно, но и стресиращо събитие, затова всяка жена се нуждае от помощ и разбиране след раждането. Дори жената да се възстанови бързо физически, трябва да се има предвид и нейното психическо възстановяване, което зависи до голяма степен и от подкрепата на околнитите.

След раждането повечето жени нямат същото желание за секс както преди бременността. Умората и кърменето са част от причините. Организма на жената се освобождава от хормоните на бременността след около 6 месеца. Нормално е да има известни промени след раждането.  Бебето преминава през мекия родилен канал. Той се разширява, за да позволи на бебето да излезе .При първо раждане, за да не се разкъса влагалището и да се даде път на бебето, обикновенно се прави епизиотомия. Случва се по време на раждането перинеумът – кожата между вагиналния отвор и ануса – да се разкъса.На мястото на шева се образува съединителна тъкан, която почти не се забелязва с времето, но води в началото до неприятно усещане при полов контакт.

След раждането чувствате вагината си по-широка, мека, отпусната, подута.  Това е нормално. Но не се безпокойте, тя ще започне да възвръща предишното си състояние няколко дни след раждането. Възможно е обаче това да не се случи на 100%.П репоръчително е да правите упражнения за укрепване на тазовото дъно, известни като упражнения на Кегел. Така ще стегнете тазовите и вагиналните си мускули. Освен това тези упражнения са много полезни за предотвратяването на изпускането на урина, често срещан проблем при много жени след раждането.

Упражненията на Кегел: Можете да ги правите навсякъде и по всяко време, без значение дали сте седнали, прави или легнали. Те се изпълняват по следния начин: Започнете бързо да стягате и отпускайте ануса и вагината си едновременно, сякаш се опитвате да ги издърпате нагоре. Правете стягането много бързо и отпускайте мускулите си веднага. За тези, които са практикували йога, това движение няма да е непознато.

Започнете да правите стягането по-бавно, като държите мускулите си стегнати колкото можете издържите, но не по-дълго от 10 сек. Изпълнявайте по 10 повторения на всяко упражнение по 4-6 пъти дневно. Представяте си, че се опитвате да прекъснете уриниране. Хубавото на тези упражнения е, че могат да се правят почти по всяко време  и навсякъде. Помогнат на перинеума и влагалището да се възстановят по-бързо. Подобрят циркулацията на кръв към перинеума, което ще намали отока.

Обикновено, първите няколко дни след  започването на упражненията, не се чувства особена промяна в тазовата мускулатура. Това е напълно нормално и се случва, защото нервите там са били разтегнати по време на раждането. Бъдете упорити,постоянни и търпеливи с тренировките и усещането за здрава тазова мускулатура скоро ще се усети.

Нормално е след раждането да чувствате вагинална сухота. Това се дължи на рязкото понижаване на нивото на естроген в тялото в сравнение с нивото му по време на бременността. При кърмещите майки нивата на естроген са по-ниски отколкото при некърмещите, така че при тях и вагиналната сухота може да е дори по-силно изразена.

След като менструацията ви се върне, нивата на естроген ще се стабилизират и вероятно вагиналната сухота ще изчезне. Ако сте започнали да правите секс и изпитвате дискомфорт, използвайте лубрикант. Ако използвате презервативи, си вземете лубрикант на водна основа. Ако вагиналната сухота не отмине с връщането на менструацията, консултирайте се със своя лекар.

Непосредствено след раждането е повече от обичайно да чувствате болка във вагиналната област. Обикновено тя преминава. В случай, че сте имали разкъсване на перинеума или епизиотомия, ще усещате известна болка след раждането. Някои обезболяващи могат да облекчат усещането, но се консултирайте с лекар, тъй като те трябва да бъдат съобразени с това, че кърмите.

Важно е да поддържате перинеалната област чиста, така че винаги измивайте ръцете си преди и след честа смяна на превръзките и взимайте душ всеки ден. Ако се притеснявате как зарастват шевовете ви, се консултирайте с лекаря си, особено ако изпитвате болка или усетите неспецифична миризма.

Няма точен момент, в който да се върнете към сексуалния си живот. Не бързайте, ако усещате болка.

Не бива да се безпокоите, пониженото либидо е провокирано от раждането, болката, умората покрай грижата за бебето и т.н. Много е важно да говорите с партньора си за това. Така той ще е наясно, че проблемът не е в него и можете заедно да се справите. Не забравяйте да взимате предпазни мерки по време на секс, тъй като 3 седмици след раждането, можете отново да забременеете.

Моят съвет е да направите контролен преглед при водилия Ви раждането лекар и да спазвате изброените указания.

Бързо възстановяване!

Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог

00
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.