Здравейте,
С мъжа ми искаме бебе, но имам СПКЯ и хипофункция на ЩЗ. Скоро ми предстои стимулация на овулация, тъй като съм с нередовен цикъл още от тинейджър (почти липсва) и бих искала да попитам доколко според Вас ще бъде ефективен този метод в моя случай?
ПП: От година и половина опитваме да имаме дете по естествен път, но не се получава, на 27 г. съм.
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари

Здравейте,
Синдромът на поликистозните яйчници е обменно ендокринно заболяване и е комплекс от хормонални разстройства, които въздействат върху цялото тяло на жената и нейното здраве.
Установява се при 5-10% от жените в репродуктивна възраст и е една от водещите причини за стерилитет и безплодие.
КЛИНИЧНИ ПРОЯВИ
1.Менструални разстройства. Най-честата проява са редки до липсващи менструални цикли. В други случаи се наблюдава обратното – по-чести цикли /менструален цикъл по-малко от 22 дни/ или по-силни кръвотечения по време на цикъла или извън него.
Ановулация – при всеки цикъл се развиват фоликули в яйчниците, но те не достигат необходимия размер за настъпване на овулация и се превръщат в малки кисти. По правило жените имат липсваща или много рядка овулация.
Хиперандрогения – повишаване на нивото на андрогените /мъжките полови хормони/ в кръвта.
Стерилитет – неспособност за забременяване в продължение на 6-12 месеца при редовен полов живот. При повече от 70% от жените стерилитетът се дължи на ановулация или дизовулация .
Инфертилитет – неспособност да се износи бременността до раждането на жизнеспособен плод – най-често се дължи на лутеинова /прогестеронова/ недостатъчност в първите три месеца от бременността – 30% от случаите.
Хирзутизъм /в 80 % от случаите/ – увеличаване на окосмяването на типични за мъжете места /лице, около ареолите и между гърдите, по срединната линия на корема, гърба, бедрата, пръстите/. Степента на изява на окосмяването е в пряка зависимост от нивото на андрогените, наследствено обусловената чувствителност на космения фоликул към действието им.
Оплешивяване и разреждане на косата.
Акне, омазняване на кожата и себорея /т. н. пърхут/ – повишената продукция на мъжки полови хормони води до повишаване на секрецията на мастните жлези, което при наличие на бактериални или гъбични инфекции често води до акне и себорея.
Яйчникова микрополикистоза /в 70% от случаите/. Класически поликистозата се описва като “огърлица от перли” или „пчелна пита“ от фоликули в яйчниците.
Уголемяване на яйчниците – обемът им се увеличава обикновено от 1,5 до 3 пъти.
Хронична тазова болка /болка, която продължава повече от 6 мес./ – дължи се на уголемяването и напрежението на яйчниците и дразненето на болковите рецептори в обвивката им от повишеното отделяне на тъканни медиатори на болката.
Затлъстяване – в 40 % от случаите . Не винаги има повишаване на телесното тегло, обратно, възможно е поднормено тегло.
Инсулинова резистентност и хиперинсулинемия – от 50 до 70 % /или по – точно от 30 до 50 % от слабите и от 60 до 80 % от пълните/ жени имат инсулинова резистентност и хиперинсулинемия.
Нарушен глюкозен толеранс и захарен диабет тип 2.
В медицинската практика се използват няколко основни подхода за лечение на поликистоза и/или подобряване на шансовете за забременяване, когато става дума за жени, които планират бременност:
Изключване на други причини за безплодие у жената (непроходими маточни тръби) или лоши показатели на спермограмата при партньора,.
Основен метод за лечение е стимулация на овулацията.
Стимулацията може да се извърщи с таблетки и с инжекции.
Таблетна форма – Кломифен цитрат (Кломид, Клостил бегит) или Ароматазен инхибитор-Фемара, Летрозол.
Инжекции-FSH препарати.
Лекуващият Ви лекар ще прецени спрямо Вашият хормонален профил с какъв препарат ще Ви стимулира овулацията.
Доверете му се!
Метформин – Стандартно се използва за лечение на диабет от втори тип, но може значително да подобри и симптомите при поликистозни яйчници. Метформинът подобрява инсулиновата чувствителност, понижава кръвната захар и може да регулира както нивата на инсулина, така и тези на андрогените. След няколко месеца употреба метформинът може да помогне за възстановяване на овулацията, като с него се наблюдават и други положителни ефекти като редуциране на телесното тегло и подобряване на липидния профил.
Мио-инозитолът е добре изучена хранителна добавка с доказана безопасност, която се използва за подобряване инсулиновата чувствителност и при приложение от 3 до 6 месеца е възможно да възстанови овулацията.
Асистирана репродукция: тук попада най-вече ин витро оплождането, което значително подобрява шансовете за зачеване в сравнение със самостоятелната употреба на лекарства. Не винаги е успешно при жени с твърде високо телесно тегло и/или нездравословен начин на живот. Затова винаги се препоръчва промените в начина на живот и отслабването да предхождат опитите за асистирана репродукция.
Предполагам,че ендокринолог е извършил необходимите изследвания на щитовидната жлеза и ако е необходимо е назначил адекватно коригиране на функцията и.
Успех !
Д-р Д. Савова, Акушер-гинеколог
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.