Здравейте!
Синът ми е на 1г8м, но не проявява никаква форма на самостоятелност по отношение на храненето. Яде трудно, с нежелание, не иска да опита нищо ново и нищо различно. Ако хване с ръка нещо мокро като парче плод например, веднага го оставя. Към момента ако му връча лъжица и купичката с яденето и го оставя, всичко около него ще стане в ядене, но нищо няма да поднесе към устата си и ще остане гладен.
Какви стъпки да предприема, за да го стимулирам да започне да се храни сам? Моите най-преки близки ме съветват да го оставя гладен, щом не желае и след няколко пропуснати яденета, според тях, ще започне сам. Но все не смея, защото не знам дали това е правилният подход.
Благодаря предварително!
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте и благодаря за въпроса.
Нека да започнем така – възпитанието на дете не е лека задача и макар, че има универсални правила, е задължителен индивидуален подход. Това означава, че е добре да събирате мнения, но накрая решението трябва да е ваше с оглед най-добрия интерес на детето. А кой по-добре от вас познава детето?
Конкретно по въпроса могат да се кажат няколко неща. Първо, ако усещате, че нещо не е правилно и подходящо за вашето дете – не го правете. Реализирайте друго, което не само ще работи, но и най-важното- ще виждате, че няма напрежение във вас и детето.
Очевидно има затруднения при храненето и вместо да спрете храната, я намалете. Тоест, детето да яде толкова, колкото иска. После, намалете натиска, което означава едновременно да спрете да се притеснявате и да упорствате детето да яде толкова, колкото вие искате.
Трикове, които можете да използвате, са например по време на храненията да храните и любимата играчка. Целта е детето да наблюдава поведение, което на по-късен етап да копира. Що се отнася до „мокри“ парчета, които то не иска да яде – имате богат избор, например да ги раздробявате на по- малки и да му ги давате с лъжица или под друга форма. Идеята е да прецените дали детето се дърпа поради формата, вкуса или усещането за мокро?
Разпиляването на храната ми изглежд, като начин на детето да ви спечели вниманието и излиза, че го прави много успешно. Опитайте се да не обръщате внимание на тези неща. В началото ще бъде много трудно, най-вече за вас и разбираемо, защото после идва голямото чистене. Обаче, по този начин ще демонстрирате, че не се печели внимание по този начин. В повечето от случаите подминаването на лошото поведение при детето помага, но е важно респективно доброто поведение на детето да бъде поощрявано.
Успех!
Искрено ваш
Иван Карагьозов, психолог
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.