Здравейте, имам мисед в 10г.с преди 5 месеца и сега отново възобновихме опитите забебе с партньора ми. На терапия съм с Аспирин протект 100мг от овулация до МЦ и също така два последователни МЦ вливки на Привиген 2.5 , порани завишени антифосфилипидни антитела. Имам и мутации 4g/4g, хаплотип А2 и неусововане ня нормалната форма на витамин Б, поради което приемам метилираната им форма. Понеже цикълът ми е на около 33 дни с продължителност 6 дни, от кой ден е най – добре да започвам аспирина? Предният месец го започнах на 14ден, но четох че по – ранното му приемане от деня на овулацията водело до липса на такава и “рехави” маточни стени. Не искам да започвам с тестове за следене на овулацията, за да знам точния й ден, затова ако го приемам към 19ти ден, т.е проблем ли е че съм го пила предния месец по – рано и би ли било причина за неуспешни опити?
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари

Здравейте,
За Ковид-19 знаем все още малко.
Последният научен материал не дава конкретен отговор дали вирусът атакува сперматозоидите. Има, обаче изследвания, които откриват вируса в спермалната течност.
Антибиотичната терапия по време на лечение и високата температура е възможно да имат по -голямо значение за нарушаване на сперматогенезата и качеството на сперматозоидите.
Така че изчакайте известно време!
Поздрави
Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари

Здравейте!
Една от причините за Missed ab. е възможно да бъде предразположение към тромбофилии, неусвояване на Витамин В12 и фолиева киселина. Вие приемате точните медикаменти.
В 50-60% от случаите спиране на развитие на бременността се отдава на хромозомни и генетични дефекти на ембриона. Нарича се Естествен подбор.
Относно аспирина: Аспиринът е антиагрегант, а не хормон. Не зная каква литература сте чели, но той няма отношение към овулацията. Пие се през цялото време на менструалния цикъл без да оказва влияние на хормоните в организма на жената и промени на матката.
Като антиагрегантq може да повлияе кървенето по време на менструация – по-обилна и по-продължителна.
Ако се притеснявате от приема на аспирин, може да го замените с хранителната добавка Nataspin H.
Забременели сте веднъж, ще забременеете пак!
УСПЕХ!
Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и спец. репродуктивно здраве
- Благодаря Ви за отговора. А смятате ли, че преди забременяване е нужно витамин б12, витамин Д и витамин б9 да са на горна граница, за да има запаз, понеже при бременност спадат? Моята АГ каза, че няма нужда понеже моите стойности са си в норма без дефицити, и също така каза, че не трябва да се прекалява с фолиевата, моята стойност е 10 единици при референтни 20. Благодаря!
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари

Здравейте,
Най-често употребяваните добавки са фолиева киселина и фолатите с цел предотвратяване на вродени дефекти на плода и усложнения, свързани с бременността.
Най-известната функция на витамин Д е свързана с абсорбацията на калций в червата. Само че неговото действие не спира дотам.
В женската полова система има рецептори за витамин Д. Активната форма на витамин Д (калцитриол) повлиява гените, свързани с производството на естрогени . Калцитриолът оказва влияние върху имплантацията на ембриона, както и върху имунните клетки в маточната кухина, които го предпазват от инфекции по време на бременността.
Б12 е водноразтворим витамин, който играе ключова роля във формирането на червените кръвни клетки, клетъчния метаболизъм, функцията на нервната система и производството на ДНК.
Липсата на достатъчно количество витамин Б12 (познат още като кобаламин) в организма на майката има неблагоприятен ефект както за нея, така и за плода. Той е ключов фактор за поддържане на периферната и централната нервна система. Намаленото му количество в организма може да доведе до нарушение на почти всички когнитивни функции. Дефицитът на Б12 затруднява зачеването или износването на бебето до термин. Ниските нива на кобаламина възпрепятстват овулацията и нормалното клетъчно делене на оплодената яйцеклетка. Понижените нива на витамина увеличават нивото на хомоцистеина, което по време на бременност увеличава риска от повтарящи се аборти, преждевременно раждане, ниско тегло на новороденото, както и отлепяне на плацентата. Дефицитът на Б12 може да предизвика и дефекти на невралната тръба на плода.
В тялото на бременната жена настъпват физиологични промени, които допринасят за спада нивата на кобаламина . Заради по-бързото филтриране на кръвта от бъбреците, чрез урината се изхвърля по-голямо количество витамин от обикновено. През плацентата активно се прехвърля количество и към бебето. Нивата на витамин Б12 в пъпната връв и кръвта на плода са значително по-високи от тези в кръвта на майката. Това обаче не означава, че тя страда от липса. При балансирана диета и добро чревно здраве, организмът на майката наваксва необходимото количество кобаламин от храната.
Нивата на витамина се измерват с кръвен тест. За дефицит на Б12 се смята серумно ниво под 180 pg/ml.
При балансирано, пълноценно и разнообразно хранене организмът получава необходимите витамини и микроелементи.
Съществуват различни генетични предразположения към недостиг, непълно и недобро усвояване на различни витамини .
Генетичен тест за Фолат включва анализ на генетични варианти в MTHFR гена, свързани с правилното усвояване на фолиева киселина и възможен риск от дефицит на витамина, което често е съпроводено с покачване нивата на хомоцистеин. Тестът намира приложение за определяне нуждата от допълнителен прием на фолиева киселина .
Предразположение към липса на витамин B12 увеличава 5 пъти аномалиите на невралната тръба. Генетичен панел Витамин B12 включва анализ на генетични варианти, свързани с нарушения в усвояването на витамина в тънките черва, намален транспорт към черния дроб и по-бързо изчерпване на активната му форма.
Тези 3 витамина могат да се усвоят чрез консумация на определени храни, в които се намират в по-голямо количество.
За да функционира правилно организмът на човек е необходимо да има баланс. Затова залитането по определени диети и консумиране само на един вид храна води до натрупване или до недостиг на витамини и микроелементи.
При бременност нуждата от тях е по-голяма.
Има разнообразие от добавки с витамини и микроелементи за бременни. Не напразно те се дават около 3 месеца преди планирана бременност.
Моят съвет е да използвате добавки с минимален брой съдържащи такива, които са с оптимално количество витамини и микроелементи.
При Вас липсват дефицити и не е необходимо да приемате допълнително от тях.
Успех!
- Благодаря за съвета! Аз относно Ковид, мъжа ми е болен вече към края на карантината, не сме правили опити през този период, мислите ли че е редно да се изчака известно време след преболедуване или това не е проблем?
- Благодаря! Не е имал температура и не е приемал антибиотици, единствено Байкавир по схема, витамин Д и комбинирани мъжки витамини. Предполагам в този случай няма да има проблем с опитите?
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.