Здравейте ,
Имам проблем с 3 год. Си дете , отказва да яде все повече видове храни- грозни били, щял да повърне от тях и такива обяснения. Почти сме останали на картофи и хляб . Много трудно яде нещо различно.
Също така сякаш напук не казва когато му се ходи до тоалетна по голяма нужда , цапа си гащите и чак след това казва, по малка нужда казва винаги . Преди казваше и всичко беше нормално,сега по два пъти на ден сменяме бельо.
Какви може да са психологическите причини за този вид поведение, според Вас?
Ще добавя, че има брат на годинка, но който много ревнува, дори понякога удря, когато му обръщаме внимание .Мисля че може и това да допринася.
Благодаря предварително
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте и благодаря за въпроса.
Разбирам притесненията Ви и правилно сте се насочили за основната причина за поведението на детето. Обаче, освен това тази възраст (трета година) се характеризира с някои особености. Едно важно условие е сега детето да овладее хигиенни навици и в процеса на научаването се пораждат конфликти. Искам да отбележа, че говорим за психологични конфликти, които разбира се „излизат“ на повърхността, чрез поведението на детето.
Вашето дете, както пишете, вече е имало такива навици, които изведнъж се прекъсват и то минава на минал (предишен) етап на развитие. Това поведение може да се интерпретира в две посоки. Първо, като защитен механизъм (психологически), който се нарича регресия или в случай на тревожност, която заплашва така наречения „аз“, преминаваме на предишен етап от психичното си развитие, когато сме били по-спокойни. Този защитен механизъм е често наблюдаван при деца, но и възрастните го използваме.
Втората посока е чисто компенсаторна, тоест детето има нужда от Вашето внимание и си го „набавя“, като не съобщава, и вие сте принудени да му обръщате по един или друг начин внимание.
В конкретния случай смятам, че поведението на детето има и от двете посоки, защото е тревожно. Това е съвсем естествено и в случая закономерно, а и няма как по друг начин. Представете си, изведнъж детето е имало изцяло Вашето внимание, а сега трябва да се бори, за да го има отново и, от друга страна, борбата в психическия апарат, която е във връзка с овладяване на новите изисквания, които му се налагат.
С две думи – аномалия в поведението на детето няма. Сега обаче стои въпросът как да се преодолее това поведение. Най-добре е да се стремите към резултат, в който детенце да се грижи за по-малкото си братче. Това ще стане бавно и с много разговори, които в общи линии да са в посока: и ти беше такова бебе, но порасна голям, защото имаше грижи за тебе или – знаеш ли колко е хубаво, защото като помагаш, брат ти ще порасте и ще има с кого да си играеш и т.н.
Що се отнася до храната – това си е форма на протест и смятам да не насилвате нещата. Забележете – “..храната е грозна”, а не невкусна. Аз бих пробвал с малко по-суровия вариант – ще се яде каквото ядем всички. Не е задължително да следвате съвета ми и смятам, че ще отшуми този проблем във времето. Важно условие си остава да въвлечете детето в процеса на гледане на братчето му, за да минимализирате конкурентостта между тях.
Искрено Ви желая да се наслаждавате в отглеждането на Вашите разкошни деца и, разбира се, много здраве.
Успех!
Искрено ваш
Иван Карагьозов, психолог
-
Благодаря Ви!
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.