Здравейте, претърпях неуспешна бременност. Започна с кървене в 5 г.с, овладяно за 2дни, но в последствие ембриона изостана в развитието си ,нямаше сърдечна дейност и ме насочиха за абразио. Претърпях две такива манипулации, бременността не беше прекъсната след първата, защото на прегледа след нея лекаря, който я извърши/и не ме беше преглеждал преди това/ установи наличие на двурога матка. От общо 5-ма лекари от болничното заведение, които ме прегледаха, само един видя аномалията. Това е първа бременност, естествена, над 35 г съм. Какво ще препоръчате като стъпки-хистероскопия, изследвания, препоръчани след задържан аборт /след първия цикъл/ са първите, към които съм се насочила. Каква физическа дейност бих могла да извършвам, минали са 20 дни от манипулацията, полов живот ?Благодаря предварително!
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Здравейте!
Съжалявам за неблагоприятната ситуация при Вас. Не винаги може да се визуализира двурога матка и бременност в единия рог, ако преди това не е констатирана такава аномалия.
Двурогата матка е аномалия, която се получава в резултат на непълното сливане на мюлеровите канали по време на вътреутробното развитие на плода, което води до оформяне в маточната кухина на две ниши.
Най-често срещаната аномалия. Диагностицира се само при 0.1-0.5% от жените.
Двата рога на матката могат да бъдат както с различна, така и с еднаква големина. Във всеки от тях могат да протекат пълноценни маточни цикли и да настъпи бременност, която да завърши с раждане.
Често при двурогата матка има една шийка и едно влагалище, но е възможно удвояване на шийката и наличие на непълна влагалищна преграда.
Наличието на двурогост на матката е възможно и да не съпровожда от значителни клинични изяви.
Често жените с тази аномалия преживяват спонтанни аборти или страдат от безплодие. Въпреки това не е изключено бременността и раждането да преминат без усложнения.
При двурогост на матката бременността обикновено се развива в един от наличните рогове, а в редки случаи едновременно и в двата рога.
Бременността при такава аномалия на матката често е съпроводена с повишен риск от кървене и спиране на развитието си, поради което изисква внимателно лекарско наблюдение.
Спонтанните аборти при матка с двурога форма обикновено се случват през първия триместър, поради недобро кръвоснабдяване и намален обем на кухината на маточния рог.
Често възникват аномалии на местоположението на плацентата – плацента превия или необичайно ниско разположение, което обуславя преждевременно отлепване и анормално кървене през бременността.
Наличието на матка с двурога форма увеличава вероятността от истмикоцервикална недостатъчност, седалищно предлежание на плода, преждевременно раждане и нарушения на съкратителната активност на мускулите на матката и от следродово кръвотечение.
Най–често лечението се третира чрез хирургична намеса и корекция на кухината на матката. Много е важно този вид малоформация да се установи преди забременяване.Предварително да се коригира и при евентуално зачеване, рисковете да се сведат до минимум за майката и плода.
Оперативното лечение се прилага само в случаи на спонтанни аборти или безплодие. Целта на операцията е възстановяване на единна пълноценна маточна кухина. Хирургичната корекция на матка с двурога форма може да се извърши чрез хистероскопия. Изрязва се преградата между двата рога и се оформя достатъчно голяма маточна кухина.
Когато капацитетът на деформираната матка е достатъчен, износването на плода и раждането преминават без усложнения.
Детайлно наблюдение на бременността при жени с двурогост на матката има за цел предотвратяване на спонтанен аборт, истмикоцервикална недостатъчност и кръвотечение.
Аномалията на матката се визуализира чрез ултразвуков преглед, 3D ехография на маточната кухина, хистеросалпингография (т.н. цветна снимка).
Аз бих препоръчала първо – обстоен ултразвуков преглед с измерване на преградата между двете маточни кухини. 3D ехография с добра визуализация на големината на двата маточни рога. При недостатъчна информативност -да се извърши хистеросалпингография.
Тези методи ще дадат информация за обема на хистероскопията, изрязване на преградата и възстановяване на дефекта.
След това износването на бременността ще бъде без проблем.
След абразиото може да правите всичко. Минали са вече 20 дни. Вие сте се възстановила напълно.
Успех!
Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и спец. по репродуктивно здраве
- Благодаря за изчерпателтата информация! Към Вас за преглед мога ли да се обърна д-р Савова?
- Здравейте. Сега виждам вашият коментар относно двурогова матка и бременост. Аз съм бременна в 14 гс и на първата фетална се видя , че имам двурогова матка. Доктора който ме гледа не вижда проблем с бебето, шийката и матката въпреки проблема които му споделих ме имам. А той е кървене което спира много бързо .Каза ми че това е изкющване на матката тъй като не е запълнена все още изцяло от бебето. Но аз продължавам да се притеснявам защото моят АГ до сега не е казал че имам двурогова матка и съответно ми постави диагноза ниска плацента и леко отлепена от където според него идва кървенето. А доктора който ми прави феталнага каза че е ниска но нямам никакво отлепяне. Ако е удобно може ли да споделихе вашето мнение. Благодаря.
- Трябва да влезте , за да публикувате коментари
Моля, влезте първо, за да ги изпратите.