Здравейте,сина ми е на 2 г.11 мес...При забележка или нещо,което не му хареса, започва да хвърля всичко...Има случаѝ,в който удря мен и баща си. Държи се така и с дечица, не всички..Как е редно да постъпим в такъв момент?Какъв тип "наказание"..?

Отговорено
Преглеждания (2k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте,сина ми е на 2 г.11 месеца.Тревогите са ни насочени към това,че при забележка или нещо,което не му хареса започва да хвърля всичко,което види пред себе си.Има случаѝ,в които удря мен и баща си.Държи се така и с дечица,не всички.Посяга им примерно,ако вземат негова играчка(не винаги има видима причина).Как е редно да постъпим в такъв момент?Какъв тип”наказание” да приложим,за да не проявява такава агресия бих казала.Благодаря предварително!

DilyanaGK

07.02.2021 00:37
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Иван Карагьозов

2021-02-09T14:18:00+0000
09.02.2021 14:18
Класическа медицина

Здравейте и благодаря за въпроса.

Не е рядко да се наблюдава такова поведение и това си има разумни обяснения. Преди да разясним накратко, нека си припомним, че това, което прави детето, не е лично насочено към определени хора вкл. и вие като родители. Просто то не знае друг начин да проявява и канализира импулсите на неудоволствието. От там и така наречената „агресия“.

Все още на тази възраст детето няма образувани общоприети обществени и социални връзки – то е егоист и манипулатор. Тези неща се отнасят до всички деца. В същото време все още не е усвоен и говорът, за да може да съобщава кое не му харесва и т.н. С напредването на възрастта това ще се промени.

Аз лично не съм привърженик на наказанията, но съм открито за строгостта. В случая бих ви препоръчал да говорите повече на детето какво точно причинява, когато удря. На второ място е важно то да знае какви ще са последствията. Например – никой няма да играе с теб, ако правиш по този начин. И трето- какво да прави, когато нещо не му харесва и т.н. Тези посоки може да се тренират с любимата играчка.

Тук, обаче, трябва да отбележа нещо важно, което да имате предвид в процеса на възпитание и дисциплина. Никой не харесва забраните – децата още повече, и в този смисъл Вашето съкровище ще бъде много изобретателно. Може да се прави, че не ви чува, за да ви изпробва докъде ще стигнете. При дисциплинирането и обяснението, че ви боли или, че другите страдат, то може да се разплаче – с цел да се спре разяснението.

Нещо друго, когато давате разяснения, нека те са с твърд тон, гледайки детето в очите и на неговото ниво (ръст). Важно е и да демонстрирате вкъщи поведение, което детето да копира.

Що се отнася до „наказания“ нека те са в рамките: ако поведението ти (се държиш по този начин) е такова (удряш) към децата на площадката, няма да те водя там, защото тях ги боли…а никой не иска да го боли. Ти искаш ли да те боли? Това за социално поведение.

За вкъщи, когато удари, не се пита защо – детето винаги си има причина. Но може да се използва следното – с това нищо няма да постигнеш и няма да получиш това, което искаш, опитай по друг начин!

Да подчертаем за последното: тон, поглед-височина и строгост. То ще манипулира (това му е работата), а вие ще го дисциплинирате (това е вашата работа) с малки стъпки.

Искрено ви желая успех в най-вълнуващото приключение на живота – да си родител.

Успех!

Искрено ваш

Иван Карагьозов , психолог

00
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.