Здравейте,Този юни родих 3то си детенце /трето секцио/. Все още не съм се възстановила-коремчето ми стърчи,имам още 5 кг да свалям...откриха ми "раздути черва",имам сериозен косопад...пия пробиотик,храня се доста здравословно,какви друго да направя?

Отговорено
Преглеждания (2k)
Задайте вашия въпрос

Здравейте,
Този юни родих третото си детенце с трето секцио, след 08.2017 и 02.2019г
Все още не съм се възстановила … коремчето ми продължава да стърчи и имам още 5 кг да свалям. Храня се доста здравословно, не консумирам млечни продукти и правя упражнения освен грижите за прекрасното голямо семейство. Имах болки в бъбреците и след консултации с много специалисти се установи, че имам раздути черва, което затруднява честото ми изхождане.
В момента изпитвам сериозен дискомфорт в областта на скалпа. Имам доста сериозен косопад 🙁 Изхвърлям огромни шепи коса непрекъснато 🙁 Фронталната част над очите и върха на главата ми прозира много неприятно и парещо боли.
Последната седмица доста често ми прималява и даже измерих кръвно налягане 75/60. Едва стоях на краката си. Пия пробиотик, витамини ако не забравя …
Предвид пандемията, в която живеем вече почти година, ще съм много благодарна, ако ме консултирате какво да направя, за да се чувствам отново добре в кожата си, в тялото си … да отслабна, да съм свежа и с красива коса и кожа. Какви изследвания да си направя? Какви мерки да предприема? Питам тук, защото смятам, че сте изключителни специалисти и ако вие не можете да ми помогнете бихте ме насочили към ваши колеги.

Благодаря предварително за отделеното време и компетентно мнение!
Поздрави
Елена

Ellen

12.12.2020 19:50
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Д-р Даниела Савова

2020-12-15T11:58:00+0000
15.12.2020 11:58
Класическа медицина

Здравейте,

Имайте търпение. Минали са само 6 месеца от третото оперативно родоразрешение. Организмът почти  е възстановил хормоналното си състояние след раждането. Коремната Ви стена е преразтегната от бременността и по-трудно се прибира, особено след трето раждане. Трябват много усилия и упражнения, за да се върне в първоначалния си вид. Натрупаната мастна тъкан около корема и ханша трудно се стопява. Кожата също е преразтегната и отпусната. Освен упражнения, препоръчани от специалист, физиотерапията също дава добри резултати.

Вие сте млада и ще се възстановите бързо. Имайте търпение.

Относно косопада: Обикновено след третия месец след раждането започва физиологичният косопад. Причините са хормонални и  наличие на дефицити в организма на родилата жена, независимо дали кърми или не. При кърмещите е по-силно застъпен. Наблюдението показва, че след второто раждане косопадът е по-засилен. След всяко раждане има косопад, но той е с различна интензивност.

В България все по-рядко ще срещнеш семейство с три деца. Адмирации!

След изследвания, промяна на хормоналния статус и лечение, косопадът изчезва след 2-3 месеца. Без вземане на мерки, обаче може да хронифицира. Причините за косопад основно са хормонални, дефицитни, но и стресови. Спад на естрогени след раждане води до по-малко космени фоликули в активна фаза. Лактацията (кърменето) – също.

Хормоналните фактори при здрава родилка са обратими и по-кратки, докато дефицитните и стресови състояния водят до по-продължително и по-неефикасно лечение. Препоръчвам хормонални изследвания след 1, 2, 3 менструации. След около 6 месеца след раждането организмът на родилата жена се „освобождава“ от хормоните на бременността – основно естрогени и прогестерон. Ако кърменето продължава, пролактинът остава висок и се нормализира по-бавно.

Пиенето на комбинирани препарати с витамини и минерали могат да доведат до повишаване на едни за сметка на други. Необходими са изследвания преди това, за да се установят дефицитите. Препоръчвам да се вземат навременни  мерки  и грижи при наличие на вече започнал косопад. Според научните данни, косопадът  обикновено продължава от 6 до 24 седмици. Кога точно ще бъде пикът, зависи от индивидуалния цикъл на косата.

Непълноценно хранене и  хранителен дефицит: Вие пазите диета. Необходими са Ви  белтъци, омега-3 мастни киселини, желязо, калций, фолиева киселина, витамин Д.

Пряка връзка с растежа на косата имат протеините (белтъчини) – те са градивният материал на нашите клетки.Споделяте ,че не консумирате млечни произведения… Важен е и витамин C, който тялото използва, за да произвежда колаген – протеинът, който прави косата ви силна. Нивата на йод пък са свързани с възможни проблеми с щитовидната жлеза, за чието заболяване косопадът е симптом. Косопадът може да е знак за дефицит и на фолати (B9), както и на цинк.

Изкуственото добавяне на витамини, минерал и други хранителни вещества може да доведе до  дисбаланс помежду им.

Косопадът след раждане  се провокира и от едновременното влизане на много косми във фазата на почивка (телоген). Допълно се задълбочава след хирургична операция, значителен психологически стрес, екстремна загуба на тегло, екстремна промяна в диетата, хормонални промени, дефицит на желязо, заболявания на щитовидната жлеза. Недостигът на желязо води до умора, неравномерен сърдечен ритъм, задух при поактивни движения и главоболие и ниско кръвно налягане.

Предлагам Ви да изследвате пълна кръвна картина, кръвна захар, бъбречни, чернодробни ензими, общ белтък, албумин, микроелементи, витамин Д, В 12, щитовидни хормони.

Да промените диетата със здравословно  и балансирано хранене. Намалете стреса, ако изобщо е възможно, и напрежението при отглеждане на децата.

Ако не отмине до година, потърсете съвет от  специалист– трихолог.

Мисля,че състоянието Ви е обратимо, но вземете мерки.

Успех!

Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и специалист репродуктивно здраве

00
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.