Злоядо бебе 10 месеца-Дъщера ми отказва категорично да яде през деня, яде единствено АМ или кисело и явно не и стига все пак и вечер се събужда да пие мляко по 4-5 пъти. Вече съм страшно уморена и притеснена, моля ви дайте съвет как да нормализирам нещата

Отговорено
Задайте вашия въпрос

Дъщера ми отказва категорично да яде през деня, яде единствено АМ или кисело и явно не и стига все пак и вечер се събужда да пие мляко по 4-5 пъти. Вече съм страшно уморена и притеснена, моля ви дайте съвет как да нормализирам нещата поне малко.

Vessela.dim

05.08.2020 16:17
Споделете:
  • Трябва да , за да публикувате коментари
1
Най-добър отговор
Искра Ангелова

2020-08-08T14:53:00+0000
08.08.2020 14:53
Журналист

Здравейте,

Спокойно! Всичко ще се оправи! От въпроса Ви разбирам, че Вие се опитвате да започнете захранване на бебето с нормална храна, но то отказва:

Ето няколко съвета от експерти, а и от моя опит:

Най-естествено е детето да отказва непозната храна. Често се случва при опитите на майката да захранва детето с друга храна (извън кърмата) то да плюе и да плаче. Ето няколко отправни точки, които да спазвате:

Бебето знае кога е гладно и не бива в никакъв случай да го храните насила.

Не го залъгвайте с филмче или песничка, оставете го да участва съзнателно в храненето си. Вашето дете трябва да може да разпознава кога е гладно и кога не, а залъгването може да създаде вредни хранителни навици.

В никакъв случай не хранете насила бебето, защото ще си отгледате злоядо дете. По-добре изчакайте и предложете храна след около 1 час.

Изследвайте внимателно кои храни детето отбягва – не му ги предлагайте пак за известно време. Аз лично започнах захранването с плодови пюрета (с банан и други плодове) на една немска фирма, в които нямаше добавена захар, както и с каша от грис с банан. Моето бебе толкова ги хареса, че после беше трудно да мина на зеленчукови, затова преходът беше през пюре от пащърнак (което също е сладичко) и пюре от тиква. Разбира се, по-екологично настроените родители ще ви съветват сами да смилате пюретата – това изисква повече усилия, но те определено си струват. С каква храна, различна от млякото, опитвате да го захраните?

Ако бебето отказва по-твърда храна, просто значи не е готово за захранване – изчакайте го. Давайте му мляко и пробвайте от време на време с по-различни храни. Но на 10 месеца вече трябва да е напълно готово.

Не настоявайте бебето да яде повече – като количество. Нека свикне, че освен течна храна, има и по-твърда. Така или иначе през първата година основна храна на детето трябва да е кърмата или адаптираното мляко. Не се паникьосвайте – има време. Опитите за захранване в тази година не са за „наяждане“ – в тези месеци се дава твърда храна, по-скоро за да се научи детето, че има различни храни, вкусове, лъжици, дъвкане и т.н.

Детето ви може да усеща по-голяма сигурност в млякото. Не му го отказвайте. Нашето дете например си пиеше вечер ритуално своята бутилка с АМ до 2 годишна, просто така се чувстваше по-сигурна и заспиваше непробудно. А през деня си ядеше пюрета и каши.

Понякога бебето не иска да се захранва с по-твърда храна заради болка с растящите зъби, попитахте ли вашия педиатър как да постъпите, ако това е случаят?

Поначало експертите казват, че периодът от 4 до 6 месеца е времето, през което захранването задължително трябва да започне. Растящото ви бебе не може да си набави всички жизненоважни хранителни вещества само от кърмата или адаптираното мляко, така че не се отказвайте – просто пробвайте с по-сладки пюрета и каши.

А ето и една рецепта за първи стъпки в захранването – разбъркайте бебешки ориз с кърма или с адаптирано мляко. Нека сместа е по-рядка, за да е по-лесно бебето да я преглътне. Твърди се, че бебешият ориз и безглутенови каши са най-добрата първа храна за захранване на бебето.

Ето и един примерен календар на храните по месеци:

Между 5 и 8 месеца:

Между храненето с кърма и АМ, плодови и зеленчукови пюрета, зърнени каши. Първо след каша и бебешки ориз въведете плодово, а после – зеленчуково пюре. Започнете с по 1-2 лъжички. Нека бебето има закуска, обяд и вечеря, а през останалото време давайте колкото и когато иска кърма или АМ.

Между 8 месеца и 1 година:

На тази възраст давайте закуска, обяд и вечеря, с по няколко лъжици пюре и каша, но направете и „2 закуска“ в 10-11 часа и следобедна каша или овесени ядки към 16 часа. Вече е добре да включите пюрета с риба, млечна каша за вечеря, както и бебешки гризини, бебешки макарони, бебешки бишкоти или бисквити. Киселото мляко се препоръчва за след 11-ия месец, но има различни школи, така че не се притеснявайте, че сте го дала по-рано.

След 11-ия месец вече трябва да включите крем супа, попара със сирене, месо – в пюре, но не му слагайте сол.

Надявам се съм ви била полезна. Но при всички случаи – допитайте се до вашия педиатър! Успех!

Искра Ангелова

 

00
0
  • Трябва да , за да публикувате коментари
Показва се 1 резултат
Твоят отговор

Моля, първо, за да ги изпратите.