Да започнем с багажа, който трябва да подготвим, ако решим да направим този героизъм да се качим на планина с нашето дете. Какво не трябва да забравяме в никакъв случай?
Ако решите да преживеете заедно приключението „планински туризъм” заедно с вашето дете, едно от най-важните неща, които не трябва да забравяте при подготовката на багажа е, че този багаж е на вашето дете, а не ваш.
Казвам го с изключителната нагласа, че това е много трудно за една грижовна майка. Разбира се, тук играе ключова роля и възрастта на самото дете, както и подходът.
Но когато се ходи в планината, първото правило е, че носиш толкова багаж, колкото можеш да носиш. Поради тази причина, в зависимост от възрастта на детето, то задължително трябва да има отговорност към някакъв багаж. Не да знае, че мама и тати мъкнат на гърба си раницата с всичко необходимо и то да си носи просто ръчичките или любимата плюшена играчка.
Важно е, когато се отива в планината да се знае, че там има конкретни правила. Тъй като това дете впоследствие ще ходи на планина и без вас. При подготовката на багажа е изключително важно детето да вземе дейно участие във въпросната подготовка и то да знае какво е взето като негови вещи и да ги разпознава тези вещи. Така го приучвате към отговорност към личните вещи и е изключително образователно и полезно за него, защото то самото придобива ентусиазъм и съумява съответно впоследствие, с годините, да преценява и само какво и къде да носи.
Когато се ходи на планина, няма да споменавам в момента задължителните вещи разбира се, но комплектче от колекционерски колички не е подходящо за планината. Може би една-две любими играчки максимум са достатъчни, особено когато става въпрос за еднодневен преход. Или има дечица, които носят любимо одеялце, любима настолна вещ – няма значение – тя трябва да бъде лека и не бива да заема много място.
Най-важното нещо за подготовката на багажа е участието на самото дете. И на това аз лично държа да акцентирам, защото самото дете е добре да е запознато със съдържанието на собствената си раница, както и с това какво да носи.
Ще споделя един случай, в който на преход в планината дете беше сложило в раницата си халат за баня. Това е от незнание, че халатът няма нужда да е там. Разбира се, всички препоръки, които ние даваме, са базирани на практическия ни опит.
Така че, това е най важното за ходенето в планината. Разбира се – дъждобрана. Разбира се – малкатa бутилка с вода. Разбира се – слънцезащитен крем, крем против насекоми, резервна тениска, малка блуза, която да е полар, суишърт, който да пази топло, шапка. Би могло детето да сложи някакъв плод в раницата си, но ако той е много тежък може да отиде в багажа на родителя, който е с него. Когато се подготвяме за планина и за какъвто и да било друг туризъм, това е най-важното. Сега е моментът детето да бъде приучено към отговорност към личните вещи.
А сега обратно в реалността… В багажа на детето вземете това, което можете да носите ВИЕ, плюс вашия багаж, плюс самото дете. 😀 При нас самарът за носене на бебе беше най-смисленото нещо с което се сдобихме, и то след няколко отчайващо неуспешни опита да обясним за какво служат собствените крака… Факт е, че от рано правим опити и това също играе някаква роля сигурно. Та.. Желая успех на ентусиастите!