В нашето обедно меню предлагаме често и бобени варива. Битува схващането, че те са трудно смилаема храна, но подготвени по подходящ начин те са полезни за всеки. Дори тогава, когато имаме стомашни-чревно заболяване като гастрит или колит, те могат по подходящ начин да бъдат включени в менюто.
Най-леката бобена култура, това е лещата
И тука ще каза нещо интересно във връзка и с кулинарията. Когато сваряваме зърнени култури или бобени варива, нашата практика показа едно изключително нещо. Ако ние сваряваме тези варива във вода, дори с подправки, тогава ние разреждаме веществата и вкусът показва, че нещо започва да липсва. Тогава ако не добавим сол или подправки, много пъти и нежелани неща, които се слагат в подправките, както е натриевият глутаминат да кажем, ако ги няма тях ни се струва безвкусно.
Това е именно, защото разреждаме съставките и в частност солевия състав. И тук ние имаме един много сполучлив кулинарен трик, но той не е само кулинарен феномен, защото по този начин ние гарантираме един много добър солеви и минерален състав.
За какво става дума? Когато варим някаква зърнена или бобена култура, леща, нахут, грах, зрял фасул, бакла – варим тези варива в изцеден сок от стъблена целина, от селъри.
На пръв поглед това е странно. Икономично е, не касае голям ресурс. Изстискваме на сокоизстисквачка сок от стъблена целина и вместо да варим варивата във гола вода, ние го варим в сок от селъри. И тогава всеки от нас може да опита резултата от това ястие. И когато го сварим по този начин, с подбрани подправки включително, ние можем да добавим и сок од друг зеленчук, от морков.
Можем да добавим сушени зеленчуци без консерванти и други подправки по вкус. И когато това ястие вече е сварено и готово и отместено от огъня, можем да добавим малко лимон. В тази реакция се получава изключителен вкус. Получаваме изключително ястие със солен вкус, без да добавяме натриев хлорид допълнително.
Това е изключително преимущество на системата, която предлагаме, защото когато добавяме сол, натриев хлорид, ние добавяме всъщност една единствена сол. Дори така прехвалените соли, които виждаме да се продават по диетичните магазини – вижте техния състав. Те са всъщност 97% натриев хлорид, дори и тези, които са изключително промотирани.
Когато ние добавяме натриев хлорид, тогава той измества другите соли от нашето меню
Парадоксът е, че когато солим със сол, с натриев хлорид, ние губим соли – губим калциеви, магнезиеви, цинкови, калиеви и т.н. соли. Тоест ако ние не добавяме натриев хлорид, ако не добавяме сол, ние ядем по-солена храна откъм биологично активни соли.
Е, когато варим и приготвяме храната в сок от селъри, с тази малка особеност, с този кулинарен детайл, променяме коренно нашето меню. Ние осигуряваме солевия състав без да нарушаваме оригинала. Ние получаваме изключително вкусно, солено ястие, богато на много соли, не само на натриев хлорид, а и на много други, с изключителни вкусови качества.
Така че, нека да повторя. Когато варим зърнени, бобени култури не ги варим във вода, а в сок от селъри. Когато обаче ястието е сгъстено, ние си позволяваме да добавим и малко вода много пъти в края на самата процедура.
Все пак тук става дума за хранене на деца. Техните стомаси са по-чувствителни и твърде много варива и бобови култури могат да доведат до подувания, газове и стомашен дискомфорт. Не бива да се прекалява с такъв тип хранене при деца.
По отношение на солта – безспорно е бяла отрова. Ясно е, че трябва да бъде избягвана. Ако детето е привикнало да се храни от ранна детска възраст без сол или с по-ниско съдържание на сол, това ще остане негов навик завинаги. Ролята на родителите е да създават тези навици докато детето расте. Хубаво е, че има хора като доктор Гайдурков , които ни пмагат да приучим децата си как да се хранят по-здравословно.