Щом става въпрос за чести инфекции, за чести възпаления, разбира се прибягваме и до хомеопатични лекарства, с които стимулиране общата имунна защита на децата. И най-често това са Силицея, Фитолака, Ехинацея, разбира се и популярния Осцилококцинум.
Съществуват и други медикаменти, с които, ако бъдат изписани по подходящ начин, ние стимулираме имунната защита на детето. То престава да боледува толкова често и съответно третата сливица претърпява обратно развитие.
Хубавото е, че в хомеопатията разполагаме и с медикаменти за така наречените провокиращи фактори. Много често, възпаленията зачестяват през есенно-зимния период от годината, когато е студено, когато е влажно и медикаменти като Силицея, Дулкамара, Натрум Сулфурикум, Туя биха могли, когато бъдат изписани по подходящ начин, постепенно да пренастроят реакцията на организма, така че той да престане да бъде толкова чувствителен към метеорологичните условия.
Също така съществуват медикаменти като Стафилококцинум и Стрептококцинум, с които стимулираме специфичната имунна защита, когато става въпрос за чести стафилококови или стрептококови инфекции. Най-често, когато децата посещават ясла или градина, от носоглътката се изолира Стафилококус Ауреус, така че изписването на Стафилококцинум, заедно с другите медикаменти, за които споменах, постепенно стимулира организма да се справи с този проблем.
И разбира се, не на последно място е добре да се използват т. нар. „медикаменти за определен чувствителен тип“ или за тип реакция, с които предотвратяваме тези чести възпаления и чести усложнения, и постепенно детето престава да боледува два-три пъти в месеца, а боледува, както останалите, да ги наречем „нормални“ деца, които боледуват два или три пъти в годината.
Това е целта – с тези медикаменти за чувствителен тип или за тип реакция. Това детенце, което боледува иначе по няколко пъти в месеца, да започне да боледува по няколко пъти в годината, което се счита за нормално.
Освен хомеопатията, разбира се, съществуват и редица други алтернативни, пак природосъобразни, щадящи организма методи и средства за лечение. Аз много обичам и прилагам в моята практика различни етерични масла. Те директно унищожават много вируси и бактерии.
И едно от любимите ми етерични масла е чаеното дърво с манука и канука. Мануката и кануката от една страна увеличават антисептичния ефект на чаеното дърво, а от друга страна намаляват неговото дразнещо действие върху кожата и лигавиците, поради което може да бъде прилагано локално, чаеното дърво с манука и канука.
Най-често препоръчвам на родителите да разтворят 4 капки в десетина милилитра зехтин и два-три пъти дневно да капват по две-три капки във всяка ноздра. По този начин от една страна дезинфекцираме носоглътката, а от друга страна се създава един защитен филм от вътрешната страна на ноздрите, върху лигавицата, който пречи на захващането за нея на бактерии и на вируси.
Между другото това е и древна аюрведическа рецепта. Дори само чист зехтин да използваме, успяваме да постигнем този изолиращ ефект. А пък като прибавим и чаеното дърво, вече имаме и директен антисептичен ефект. Хубавото на чаеното дърво е, че то има и известни противоалергични свойства, така че е подходящо и при склонност към алергии.
Между другото, в хомеопатията също съществуват хомеопатични лекарства, с които бихме могли да стимулираме собствената противоалергична защита. Може би най-известното от тях е Апис Мелифика. То е прекрасно за децата с трета сливица, защото до голяма степен повлиява и отока на лигавиците, освен че стимулира противоалергичната защита. Така че много, много често го предписваме в такива ситуации.
Да не забравяме клеевата тинктура, сребърната вода, прополисовия мехлем за хрема, който също можем да втриваме във вътрешната страна на ноздричките – все изпитани природосъобразни средства и методи, с които бихме могли да профилактираме евентуално новото появяване на трета сливица, след като е била оперирана. А пък, ако не е прекалено голяма, бихме могли да стимулираме организма и постепенно тя да се прибере.
Цялата хомеопатична палитра помага при начални състояния. Действително с внимание и упоритост Вашия хомеопат може да предотврати много усложнения и главоболия за родителите.
Когато обаче се стигне до антибиотици вече смятам, че е късно за хомеопатия. Тогава не бързайте с връщането на детска градина, а излекувайте изцяло инфекцията. След това отново можете да включите хомеопатията, които да поддържат имунитета и да укрепват общото състояние.
Винаги твърдя, че хомеопатичните практики са много щадящи, но изискват време и търпение. Не носят краткосрочен резултат.