Д-р Георги Гайдурков

Защо децата често боледуват? от Д-р Георги Гайдурков

icon Преглеждания: 3262
Видео Текст
269 Photo (custom)

Защо децата боледуват често? Защо развиват толкова често катари на горни дихателни пътища? Защо толкова често реагират с горно и долно диспептичен синдром т. е. повръщане/диария? 

В нашето хранене, в храненето на детето в частност, има две групи храни, които особено силно продуцират отпадъчна слуз и тази материя в детския организъм е най-добрата хранителна среда за патогенни микроби, включително и вируси, макар, че знаем, те се развиват интрацелуларно т. е. вътреклетъчно. И все пак, когато клетките са богати на тези отпадъчни вещества, тогава вирусите много по-лесно атакуват клетките и тогава имунната система много по-трудно се справя в своите два клона основни – клетъчен и хуморален имунитет. 

Тоест, за да е здраво детето, ако вече развива инфекции – било на горни дихателни пътища, било на пикочни пътища или кожни инфекции или на стомашно чревния тракт, да направим практически две неща. За известно време малко да преустановим приема на млечни продукти от животинско мляко. Ако детето все още е на кърмене, тази кърма продължава, разбира се, но тогава майката нека да внимава с какво се храни и по същия начин да елиминира от своето хранене млечните продукти и тестените изделия. 

Тези две групи са основния причинител децата да боледуват често. Защото и в двете най-вече се съдържат като причинители тези два фактора – казеинът в млякото и глутенът в зърнените, в частност тестените изделия. 

И двете са вид лепило, както и имената подсказват, а в организма, в обмяната, продуцират много остатъчни слузни вещества и те в един момент, когато има достатъчно депо, те се подлагат на разлагане т. е. те завъждат, така да се каже, микроорганизми, които разлагат тези вещества и това се проявява под някакви симптоми в нашия организъм. 

Нашият организъм тази инфекция ще се опита да я изхвърли и започват тези заболявания. Ринити, ангини и т. н., но ако детето боледува често, изключете тестените изделия и ги заменете със зърнени варива – варен ориз, царевица. Може би всяко малко дете обича варена царевица. Тя може да бъде направена на крем при по-малките деца, разбира се. Ориз, царевица, елда, киноа, лющен овес, лющено просо – предимно безглутеновите – но, също така, да кажем, и лимеца. 

И да изключим малко млечните продукти от животински произход, особено от краве мляко и да дадем превес на голяма част плодове и зеленчуци. Обезателно да гарантираме изхождане по голяма нужда минимум два пъти на ден. Пряка връзка има между задръжката в стомашно-чревния тракт, между неизхождането, примерно веднъж на ден изхождане или през ден, и развитието на катари на горните дихателни пътища. 

Ако организмът не се чисти през дебелото черво, ще започне да се чисти през носа. Това е простата биологична истина, защото този отпадък отнякъде трябва да излезе. 

И пак повтарям, когато имаме тези отпадъци, те не стоят като интактни депа. Те се подлагат веднага на микробно разлагане т. е. развиват инфекция. И дори когато специалистът индикира във взетата проба, примерно гърлен секрет, секрет носен или от храчка и т. н. или дори в пикочни пътища, в стерилна урина, ако индицираме патогенни микроби, не бива да се страхуваме от това и не е ефективно ние да гоним да убиваме тези микроби. 

Те се хранят с дадена храна, с дадена хранителна среда отпадъци, които те разлагат. Своего рода, те идват в нас да помогнат да изчистят тялото. Но разумният човек ще направи така: ще храни своето дете с такава храна, която да не продуцира тази отпадъчна слуз и да няма нужда да се развиват тези колонии от патогенни микроби. 

Иначе, дори да дадем подходящия антибиотик, спрямо който този микроб е сенсибилен, той ще умре за известно време. Тези популации, тези колонии от бактерии ще умрат, но след това ще се заменят с гъбички или други патогенни микроби. 

И ние даваме друг химически препарат и завъртаме един порочен химически кръг. Не. Така променяме храната, че да не дава отпадъци и всъщност нашите лигавици, лигавиците на детето, на бебето и на малкото дете са покрити с микроби. 

Устната кухина не е стерилна. Кожата на детето не е стерилна и не трябва да е стерилна. Както дебелото черво е колонизирано от сапрофитна, естествена флора, кожата трябва да съдържа тази флора. Т. е. да не използваме прекалено агресивни детергенти, които да убиват микробите в кожата. 

Да не ползваме стерилизиращи неща, които да стерилизират гърлото и да няма естествена флора. Обратно – когато има естествената флора в носоглътката, тя е естествената бариера спрямо патогенните микроби, тъй като тези бактерии са в конкуренция. 

По същия начин, когато имаме достатъчно плодове и зеленчуци, когато осигурим пребиотика, т.е. храната на пробиотика, на добрите микроби в червата, няма да имаме инфекции на стомашно-чревния тракт, защото тези микроби са около 75 % от нашия имунитет. 

Всъщност парадоксът е, че ние не трябва да усилваме по някакъв чудотворен начин или да търсим някакво чудотворно биле, което да засили имунитета. Имунитетът е добър. 

Всъщност самото заболяване, самите катари на горните дихателни пътища или другото заболяване, всъщност е израз на много добър имунитет. Защото липсата на имунитета би било обратно – тялото да не реагира на това. 

Както е да кажем примера при възрастните хора. Този човек може да има пневмония без висока температура, без никаква реакция, когато е отслабнал имунитетът. Напротив, когато има реакция, значи имунитетът си върши работата. Просто не трябва да претоварваме тази имунна система и да не и даваме тази извънредна работа, която тя е принудена да упражнява. 

Когато осигурим здраве, така че да няма отпадъчни вещества, тогава имунната система, в лицето на имунокомпетентните клетки, примерно, когато има слуз или ползваме много мазнини, те не могат да се движат в тази среда. Те са много по-бързи. 

Т-лимфоцити, В-лимфоцити и техните сложни, сложни популации. Тогава антителата ще отидат до чуждите елементи и ще ги елиминират. Т. е. здравето и имунитетът е естественото състояние на тялото ако няма причина, която да го амортизира.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Her_Majesty_the_Mom
    Her_Majesty_the_Mom

    Доктор Гайдурков ми е много интересен и отделих време да изгледам повечето негови материали, които сте качили. В този ред на мисли – страхотно е, че давате и неговата гледна точка, макар и за някои да звучи като странна и крайна. Истината е, че неговите съвети са колкото съвършено логични, толкова и изключително трудни за следване, особено ако детето вече е по-голямо и има някакви навици, които са трудни за изкореняване. Просто правилното време да се приеме неговия вариант за хранене е преди човек изобщо да има дете, за да е подготвен от самото начало как да подходи и какви нагласи да създаде… След което те да бъдат генерално съкрушени от тръгването на детска градина, където на всяко хранене се дават по две филии бял хляб, кремчета с нишесте и закуска с кренвирш… И така. 🙂

Вашият коментар