Първата година от живота на бебето е изпълнена с голям брой важни събития. Това, което може да се отличи с изключителна важност, е сънят.
Днес напомняме както за механизмите, по които сънят играе роля в развитието на детето, така и за начините, по които можете да му помогнете да заспива по-бързо и да спи по-спокойно.
Колко е важен сънят за бебето и неговото развитие?
Сънят на вашето бебе е изключително важен както за умственото, така и за физическото му развитие.
По време на сън, около нервните влакна се образува миелин. А миелинът е богато на липиди вещество, което заобикаля аксоните на нервните клетки. То ги изолира и увеличава скоростта, с която електрическите импулси, наречени потенциали на действие, се предават по аксона.
От теорията към практиката – това означава едно по-спокойно бебе с по-правилни реакции на околната среда и възможно най-балансирани темпове на развитие.
Също така :
- Последни изследвания показват, че връзките между лявото и дясното полукълбо на мозъка на децата се засилват по време на сън.
- Сънят спомага мозъчните функции да узреят и влияе на критичните способности като език, внимание, контрол на импулсите и мускулите.
- Мозъчната активност по време на сън има пряк ефект върху способността на детето да учи и дори може да повлияе за нарушения в развитието и настроението.
Просто казано – сънят изгражда мозъка на вашето бебето и гарантира правилното му развитие.
От колко часа сън се нуждае бебето през първата година?
Бебетата се нуждаят от сън, за да растат и да се развиват добре. Но от колко сън?
За новородените в сън преминават обикновено около 14-17 часа в денонощието. Повечето от тях спят на интервали от по 2-3 часа. Други могат да спят по 4 часа наведнъж.
Тези интервали на сън са продиктувани от това, че стомахчетата на новородените са малки и те се будят, за да бъдат нахранени. Едно бебе може да прекара будно около час – час и половина, а друго пък повече.
При новородените няма изграден режим и сънят при тях е равно разпределен през нощта и деня:
- През първите няколко месеца, новороденото се събужда няколко пъти на нощ за хранене.
- На възраст между един и три месеца, то започва да се буди по-рядко и да има по-дълъг период на сън през нощта.
- Нормално е на тази възраст бебето да спи непробудно по около 4-5 часа на нощ.
Постепенното приучаване на бебетов режим за спане е ваша отговорност и зависи от начина на хранене, начина на живот, и разбиранията на родителите.
Видове сън при новородените
При новородените има два различни вида сън – активен и тих (дълбок) сън.
За тях е важно да знаете, че :
- По време на активния сън, новородените се движат и издават звуци. Те могат да бъдат събудени лесно от шумове или други дразнители от околната среда.
- По време на тихия или дълбокия сън, новородените са неподвижни. Дишането им е дълбоко и ритмично, а събуждането е по-трудно.
Когато новородените спят, преминават през различни цикли на съня, които са с продължителност около 40 минути, а във всеки цикъл има и активен, и дълбок сън.
В края на всеки цикъл, новороденото се събужда за малко – тогава то може да плаче и да е неспокойно. В такива случаи се налага да подпомогнете бебето да заспи отново. За да избегнете тези етапи, бихте могли да пробвате с пускане на бял шум, който да намали безпокойството и да подпомогне преминаването в следващ цикъл на спане.
Какви са сигналите за сън при новороденото?
Новородените се уморяват много бързо. При някои умората настъпва след час – час и половина бодърстване, докато други пък могат да са щастливи и бодри над два часа.
Ако вашето новородено бебе е уморено, може да наблюдавате някои от следните признаци:
- Дърпане на ушите
- Свиване на юмруците
- Прозяване
- Трептене на клепачите
- Трудно фокусиране
- Мръщене и мрънкане
- Смучене на пръсти и др.
При естествено кърмените бебета, сученето може да играе роля не само на източник на храна, но и на начин за успокояване и приспиване. С времето, тези бебета могат да започнат да търсят гърдата тогава, когато имат нужда да се отпуснат и да заспят.
Режим на спане и бодърстване плюс сигнали за умора при бебета и подрастващи
На възраст между 3 и 6 месеца, бебето се уморява след час и половина до три часа бодърстване.
На възраст между 6 и 12 месеца, бебето се уморява след два до три часа бодърстване.
На възраст между 12 и 18 месеца, детето се уморява, ако е пропуснало сутрешната или следобедната си дрямка.
Ето и някои от сигналите за умора, които бебето или подрастващото дават:
- Непохватност
- Неотделяне от възрастния
- Плач, тръшкане и нервничене
- Стремеж за привличане на вниманието
- Отегчение от заниманията или от играчките
- Придирчивост към храната и други капризи
Тъй като повече сигнали за умора са сходни или същите като тези при глад у бебето, при появата им преценете – ако то е яло през последните два часа, едва ли е гладно, а най-вероятно е уморено. Ако не сте уверени, предложете му храна, а ако все още е кисело и плачливо – сложете го да спи.
Ритуали за здрав и спокоен сън
Бебешкият сън не винаги е толкова безпроблемно начинание, колкото би ни се искало. Важно е да помагате на вашето бебе да получи почивката, от която се нуждае, за да се развива правилно и здраво.
Ето и няколко прости съвета за приспиване на бебето:
- Осъзнайте и осмислете значението на съня. Сънят е толкова важен за развитието на бебето ви, колкото и правилното хранене. Канадско проучване установява, че тези от малките деца, които спят най-много, развиват по-правилно уменията си – включително способността да обръщат внимание, да си поставят цели и да изпълняват поставената задача.
- Научете се да разпознавате признаците на сънливост, които могат да варират в зависимост от възрастта и характера на детето ви. Някои бебета стават раздразнителни, когато им се доспи, а други пък стават придирчиви.
- Реагирайте при първите признаци на сънливост. С времето стратегията да слагате бебето да спи при първи прояви на сънливост ще заработи във ваш интерес, тъй като тогава бебетата заспиват най-лесно самички. Дори и да не е свикнало да заспива на ръце, едно силно преуморено и превъзбудено бебе трудно може да се унесе безпроблемно.
- Опитайте да повивате бебето. Някои експерти смятат, че заспиването се случва по-лесно, ако бебето е повито. Други смятат, че това пречи на правилното развитие на таза и бедрата на бебето. Ако искате да опитате техники за повиване на бебето, коментирайте с вашия лекар как можете да го направите правилно и безопасно.
- Създайте навици за спане от самото начало. Започвайте по едно и също време подготовката за сън. Например – баня, хранене, четене, увиване, пускане на бял шум и др. По този начин, бебето ще започне да свързва конкретното действие предхождащо слагането за спане със спането и ще е по-спокойно и уверено, което ще ви е от полза и в бъдеще.
- Приучвайте още от самото начало, че денем е едно, а нощем – друго. През деня дърпайте широко завесите, пердетата, проветрявайте, играйте игри, разхождайте се и не се тревожете за шумовете, докато бебето спи през деня.
А през нощта намалете осветлението, не говорете високо, не сменяйте пелените излишно, не си играйте непосредствено преди сън. По този начин ще покажете на детето, че когато е светло е ден и тогава може да се играе активно, а нощта е тъмна и тогава е време за сън и пълен покой.
- Ангажирайте по време на бодърстване. За да е здрав и добър съня на бебето, ангажирайте го с различни дейности, докато е в етап бодърстване. Така то ще се изморява и ще спи по-добре нощем.
Много често сънят започва да страда в периода на коликите или никненето на зъбките. Тогава можете да заложите на по-често кърмене или използване на залъгалка, както и на споделен сън, ако това отговаря на разбиранията ви.
Не забравяйте, че бебетата се чувстват най-спокойни и защитени в прегръдките на мама или татко. В случай, че “гледай да не го научиш на ръце” не звучи като тежка прокоба за вас – можете да бъдете сигурни, че това е най-бързият и естествен начин да приспите бебето за по-малко от минута.
Същото важи и за носенето на бебето в слинг или ергономична раница, което бързо набира популярност като начин бебето да е гушнато, а ръцете да са свободни.
Рутината като ефективен метод за приспиване на бебето
Създаването на рутина преди лягане е най-ефективния метод да приспите бебето.
Рутината може да включва доста и най-различни дейности – но най-важното е да ги извършвате по приблизително еднакъв начин всяка вечер и по едно и също време като започвате около 20 минути преди планираното лягане на детето. Така бебето ще се приучи и да заспива само.
Повечето процедури преди лягане включват занимания като къпане, миене на зъби, както и тихи, приятни дейности като четене на книга или слушане на приказка.
Целта е да се поддържа спокойна и позитивна атмосфера. По този начин и бебето естествено ще започне да усеща, че му се доспива по едно и също време. Съответно по едно и също време през нощта ще започне да се буди, за да бъде нахранено.
Пример за такава рутина:
- Бебето играе с вас тихо и спокойно около 15- 20 минути като това може да включва и четене с вас.
- После го внасяте в спалнята и пускате любимата му нощна лампа на позната мелодия.
- Гушкате бебето за малко, като това може да включва и кърмене.
- Целувате бебето и го слагате в леглото, като оставате в стаята, докато не заспи.
Можете да включите в ритуала преди сън пеене на приспивна песничка, намаляване на температурата на помещението, намаляване интензитета на осветлението и др.
Важно е да нагодите тези ритуали според бебето си и да не се разочаровате, ако те претърпят промени във времето. Коликите и първите зъбки могат значително да смутят обичайната рутина, като в този период трябва да реагирате гъвкаво, макар и под угрозата “да го научите на ръце”.
Ресурси :
- Как да помогнете на вашето бебе да заспи – https://www.nhs.uk/conditions/baby/caring-for-a-newborn/helping-your-baby-to-sleep/
- Сънят при новородените – https://www.babysleep.com/sleep-advice/month-0/
- Разбиране на бебешкия сън: основни принципи, знаци за сънливост и рутина преди сън – https://raisingchildren.net.au/newborns/sleep/understanding-sleep
- Бебешки сън – https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=infant-sleep-90-P02237
- Здрав сън за вашето бебе и дете – https://caringforkids.cps.ca/handouts/pregnancy-and-babies/healthy_sleep_for_your_baby_and_child
Коментари на читатели