6 важни съвета срещу преумора при майките от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 2953
6 важни съвета срещу преумора при майките

Преумората у майките е често срещано състояние, особено когато децата са все още малки. 

Радостта от родителството и безграничната обич към мъника не винаги могат да предотвратят физическото, психическо и емоционално изтощение, които настъпват в определени периоди. 

Отглеждането на детето винаги е съпроводено с поредица от отговорности, които нерядко довеждат до майчинско претоварване

Ето защо, в редовете по-долу даваме няколко ценни съвета към тези от вас, които в момента се опитват да се справят с последствията от родителската преумора.

Родителско прегряване, следродилна депресия или просто нужда от време за себе си?

Причините за родителската преумора са колкото общи, толкова и строго индивидуални. В масовия случай наистина се касае за физическо изтощение и напасване към новия режим, който е свързан с появата на малкото човече вкъщи. 

Понякога това е съпътствано от психическо и емоционално “прегряване” и признаци на преумора, заради поредицата от предизвикателства пред майките и татковците. 

При жените може да се касае за следродилна депресия, която е в резултат на новите отговорности пред майката най-вече в първите месеци след появата на бебето.  

Родителското прегряване е свързано с физическа преумора и понякога с емоционално дистанциране от детето. Според психолозите причината на едно родителско прегаряне се крие в несигурността, която изпитват някои майки в новата си роля на родител. 

Това състояние е съпътствано от неувереност в собствените сили, липса на достатъчно информация как да се справим в определени ситуации, домакинските задължения и настъпването на паническо безпокойство. 

Степента на т.нар. “прегряване” може да достигне до депресивни прояви, които се изразяват в безсъние, хронична преумора, отпадналост и липса на енергия и дори отказ за полагане на грижи за бебето. 

6 важни съвета срещу преумора при майките

Следродилната депресия също може да е в по-лека форма или да се задълбочи, ако майката не потърси специализирана помощ. 

Симптомите при жените  със  следродилна депресия вариарат, като най-общо се характеризират с раздразнителност, отпадналост и сънливост, мрачни мисли, съмнения в майчинския капацитет, страх за здравето и живота на бебето и т.н. Следродилната депресия може да се диагностицира от лекар и той е в състояние да назначи съответното лечение.

Не винаги родителските тревоги са свързани с депресивни прояви. Много често се касае за системна умора, която изисква намиране на време за себе си. 

Отмяната на майката в нейните задължения об близките ѝ хора е понякога напълно достатъчна, за да може тя да възстанови физическите и емоционалните си сили в тази деликатна фаза.

6 стъпки за редуциране на стреса и преумората по време на майчинство

Понякога са достатъчни няколко лесно постижими промени в ежедневния график на родителите, за да се чувстват те достатъчно адекватни към новата ситуация с появата на детето вкъщи, както и да преодолеят различните симптоми на преумора.   

Стъпка 1: Тишина

Тишината е удачен начин за понижаване нивата на стреса при майчинството. 

Ако родителят има възможност да остане поне по няколко минути на ден в пълна тишина и спокойствие, това ще доведе до бързо възстановяване на организма и възвръщане на физическите, психически и емоционални сили. 

Най-добре е да поверите грижите на детето на другия родител или близките и да се отдадете на пълноценен релакс.  

6 важни съвета срещу преумора при майките

Стъпка 2: Позитивни утвърждения и визуализация

Отдавна е известна ползата от позитивната нагласа и мислите, които разсейват негативните ни реакции. Лошото настроение, раздразнителността и депресивните състояния се лекуват с положителна нагласа към всяка ситуация. 

Психолозите препоръчват визуализация на картини, които ни карат да сме спокойни и щастливи. Това определено блокира отрицателните емоции и помага на родителите да възстановят емоционалния си баланс след стреса и нервна преумора по време на майчинството. 

Стъпка 3: График и приоритети

Графикът винаги помага за по-лесното справяне с безкрайно многото задачи, пред които е изправен всеки родител на по-малко дете. 

Ако съставите план за ежедневните ангажименти и определите ориентировъчно време за хранене, хигиена и разходки на мъника, ще се убедите как денят няма да изглеждат като пълна лудница. 

Разпределението на приоритетите дава възможност да се отделят най-важните отговорности, за да не се стресира допълнително родителят. Така ще можете да прецените в коя част на денонощието ще намерите време за отдих и почивка за себе си.       

6 важни съвета срещу преумора при майките

Стъпка 4: Физически упражнения

Добрата физическа форма е ключът към издръжливостта на организма при по-високи нива на стрес. Ето защо е важно да се намира време за ежедневни упражнения дори в рамките на няколко минути. 

Редовните тренировки тонизират тялото и възстановяват енергията на мускулните групи. Доказано е, че физическите активности подобряват настроението на човек. 

Може да си наложите режим в рамките на дни и часове от седмицата, за да практикувате лесни упражнения вкъщи, докато бебето спи или е с някои от помощниците в грижата за него. Ако пък имате възможност да отидете до фитнес залата, това  би било малко бягство и разнообразие, което предпазва от депресивни състояния, следродилно изтощение и родителско “прегряване”.  

Стъпка 5: Пълноценна диета и сън

Без пълноценна почивка нито един организъм не може да издържи дълго на свръх натоварване. Здравословното хранене и балансът между ангажименти и сън са правилният начин за справяне с напрежението. 

Когато бебето е още много малко, родителите често страдат от недоспиване, защото са принудени да се будят често. Но затова пък може задачите през нощта да се разпределят между майката и таткото. 

Когато те могат да се редуват, то другият ще има възможност да се възстанови достатъчно добре. Храната като вид пълноценна диета също не е за пренебрегване, защото богатите на витамини,  минерали и на други ценни съставки продукти дават необходимата енергия.

Доказано е, че има храни, които директно влияят върху емоционалното състояние и нервната система и допринасят за ведрото настроение на човек.

6 важни съвета срещу преумора при майките

Стъпка 6: Време за личните интереси и хобита

Хобитата и личните интереси са начин за човек да избяга от ежедневните грижи и напрежение

Независимо колко много са привързани майките към своите бебета и колко силно желаят да ги обгрижват ежеминутно, понякога трябва да направят здравословна за себе си пауза. Именно любимите им занимания от преди раждането, могат да ги заредят най-бързо и качествено от рутинните грижи около бебока. 

Затова не се колебайте и намирайте минути за да правите повече от онова, което харесвате да правите. Подобни занимания дават усещане за пълноценност и личностно израстване. Те помагат още за преодоляване на постоянната сънливост, статичните болки в ръцете и дават енергия за мозъка. 

6 важни съвета срещу преумора при майките

Бонус стъпка 7: Знайте кога да потърсите помощ

Усетите ли, че напрежението нараства и “стъпвате по тънък лед”, не се чудете дали да потърсите компетентна помощ. 

Понякога само разговора с близки хора за усещанията, които ви тормозят, може да доведе до трайно справяне с проблема. От друга страна, специалистите имат компетенциите да определят точно състоянието на човек и да дадат нужните съвети, за да излезе от емоционалната клопка, в която се намира. 

Така ще сте полезни не само за себе си, но и за малкото съкровище вкъщи. Колкото един родител е по-спокоен и уравновесен, толкова и детето е по-спокойно и израства здраво и уверено в собствените си сили.

Снимки: pixabay.com

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар