Прехвърляне на майчинство: процедури и важна информация от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 247
2024 02 12 11h15 34

Голяма част от дамите заемат отговорни и изключително високи позиции. Те не спират да се развиват професионално и постигат завидни кариери, като са натоварени с много отговорности. 

Често се случва заради биологичния период и желание за дете жените да са изправени пред трудното решение как да организират кариерата и отглеждането на рожбата си

Има и една възможност, която набира все по-голяма популярност –  прехвърляне на майчинство от майката на бащата, бабата, дядото и други лица

Какво представлява прехвърлянето на майчинство и кога се предприема?

Прехвърлянето на майчинство е една прекрасна опция, а и в закона има точки, които дават право на майките след навършване на 6-месечна възраст на бебето да прехвърлят остатъка от платен отпуск от 410 дни на бащата на детето.

Според чл. 164 (1) от Кодекса на труда, след използване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяка следваща рожба. Условието е детето да не е настанено в детско заведение.

Според същия член алинея 3 и 4, такъв отпуск може да  се ползва и от страна на бащата (осиновителя) или от един от техните родители, когато работи по трудово правоотношение – разбира се със съгласието на майката (осиновителката). 

За целта на родителя или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение. Условията и размерът са определени в отделен закон. Това време се зачита за трудов стаж.

2024 02 12 11h15 34

На кого може майката да прехвърли грижите за детето?

До 1 януари миналата година майките можеха да прехвърлят ползването на отпуска за бременност и раждане след шестия месец от раждането на детето само на татковците. Законът обаче не позволява прехвърляне на майчинство на бащата без брак. 

След направените промени в началото на 2023 година, грижите срещу възнаграждение могат да се поемат вече и от баба/дядо. Условието обаче е да имат трудов договор. Прехвърляне на майчинство на пенсионер, който не работи, не е възможно. 

Същото право имат жените, които ползват отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.

Кодексът на труда предвижда след навършване на 6-месечна възраст прехвърляне на майчинство на бащата за остатъка до 410 дни (2-годишна възраст на детето). 

Право на отпуск по бащинство обаче имат само татковците, работещи на трудов договор, които имат сключен брак с майката на детето или живеят в едно домакинство с нея (чл. 163, ал.8 от Кодекс на труда). По време на този отпуск продължава да тече трудов стаж.

При прехвърляне на майчинство на баба или дядо, те имат право на обезщетение от НОИ, докато детето навърши 1 година. Размерът му е 90% от средния им осигурителен доход за последните 24 месеца.

В момента майките имат право на две години платен отпуск за отглеждане на дете. След като минат първите две години, майката и бащата могат да ползват по половин година отпуск за детето си, но това време няма да им се заплати. 

Ако бащата прехвърли този отпуск на другия родител, реално той има още една цяла година право на неплатен отпуск. Трите години на майчинство се зачитат за трудов стаж, ако се пенсионирате в условията на пълен осигурителен стаж. 

2024 02 12 11h15 42

Каква е процедурата и какви са изискванията

Отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда се ползва въз основа на писмено заявление в свободен текст. То се подава от бащата, бабата или дядото и е отправено до неговия осигурител. Предприятието е длъжно да го разреши от деня, посочен в заявлението. 

Ако лицето няма право на такъв отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си. Прилага се и декларация – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 и справка № 3 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Декларацията се попълва от майката (осиновителката), даваща съгласие за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете, и от лицето, което поема грижите и ще ползва отпуска. Представят се два еднообразни екземпляра, които се съхраняват от осигурителите на майката (осиновителката) и на лицето, поело отглеждането на детето. 

Тя се попълва от предприятието, където работи майката. Тя има право по всяко време да оттегли с писмено заявление до предприятието, в което работи, даденото от нея съгласие по чл. 164, ал. 3 от Кодекса на труда и да продължи да ползва лично отпуска за отглеждане на дете. 

В този случай се подава документ до предприятието, в което работи майката (осиновителката), към което се прилага и декларацията – приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от Наредбата

Екземпляр се представя и в дружеството на лицето, поело отглеждането на детето.

2024 02 12 11h15 50

Ако има писмено съгласие от работодателя, родителите трябва да потърсят съдействие от НОИ. Необходимо е да подадат следните документи:

  • Заверени копия от разрешителната заповед от осигуряващото предприятие, както и от акта за раждане на детето в случаи, когато то не е български гражданин.
  • Заявление-декларация за изплащане на обезщетение за майчинство, която е по образец, след като детето е навършило 6 месеца, като декларация важи за останалите 410 дни. В нея се попълва банковата сметка, към която ще се превеждат средствата от НОИ за изплащане на майчинство. Тя трябва да е спестовна, лична и в български левове.

Лицата по чл. 164, ал. 3 също могат да прекъснат отпуска с писмено заявление до предприятието, в което работят, в следните случаи:

  • При настаняване на малчугана в детски заведения; 
  • При даване на детето за осиновяване; 
  • При смърт на детето; 
  • При прекратяване на правоотношението на майката (осиновителката).

Отпуск по бащинство или този на бабата или дядото не се прекратява, когато майката (осиновителката) ползва такъв за временна неработоспособност, за бременност и раждане на друго дете. 

Това важи и ако е пуснала друг платен или неплатен отпуск, който се зачита за осигурителен стаж. Размерът на изплащаното обезщетение е различен за всяка календарна година.

2024 02 12 11h16 01

Какво е финансовото обезщетение при прехвърляне на майчинство

Всяка майка може да ползва платен отпуск по бременност и раждане в продължение на 410 дни. Обезщетението за този период се изчислява като 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигуровки. 

За самоосигуряващите се използва сумата за внесените осигуровки за общо заболяване и втора година майчинство преди  началото на ползване на отпуск поради бременност и раждане. 

Финансовото обезщетение по време на майчинството обаче не може да е по-малко от минималната заплата. 

По една минимална работна заплата ще получава и баща, който ползва допълнителния отпуск от два месеца до навършване на 8-годишна възраст на детето, независимо върху каква сума е осигурен. 

Условието е той да не е ползвал отпуските при раждане (след 6-месечна възраст на детето), отглеждане на малчугани до 2 г. и при осиновяване. 

2024 02 12 11h16 10

Ценни съвети и препоръки

В интернет пространството има много материали и статии по темата  майчинство в България и трудово правоотношение, но ще се опитаме да обобщим всичко, което майките, които отглеждат децата си, трябва да знаят.  

Ето и най-важното:

  • Майките имат право да ползват натрупания платен годишен отпуск до 2 години от датата, на която са се върнали на работа. 
  • При индексиране на заплатите на служителите във фирмата, изключение не правят и възнагражденията на майките в тяхно отсъствие.
  • Ако работодателят е въвел технологична промяна в отсъствие на майка, е длъжен да осигури обучението ѝ след нейното завръщане.
  • Всеки родител има право на 40 дни годишно болничен, ако детето му се е разболяло. Отделно от това има и отпуск за гледане на здраво дете, в случай, че е наложена карантина в детска градина или училище.
  • При кърмене на дете до 8 месеца, се полагат по два часа на ден платен отпуск. Ако детето е недоносено или са близнаци, разрешените часове са 3. След осмия месец на детето се полага по един час на ден.
  • Можете да използвате данъчни облекчения при годишното облагане на доходите на родители, които работят по трудово правоотношение.

Не на последно място – майката на дете до 3 години не може да бъде уволнена от работа, освен в случаите, когато работодателят получи предварително разрешение от Главна инспекция по труда и то на едно от следните основания:

  • Съкращаване на щата; 
  • Намаляване обема на работа; 
  • При липса на качества на служителката за ефективно изпълнение на работата, в случаи на промяна на изискванията за изпълнение на длъжността 
  • Дисциплинарно уволнение.

Също така, всеки един от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск след майчинството, докато детето стане на 8 години. Той може да се ползва наведнъж или на части. Единият може да прехвърли 5 от своите 6 месеца на другия родител.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар