Когато говорим за ангина, обикновено разбираме възпаление на двете сливици зад мекото небце. Ангините биват най-често вирусни или бактериални. За щастие, по-чести са вирусните ангини, които протичат много по-леко и могат да бъдат излекувани без антибиотик.
Какви са основните симптоми за възпаление на сливиците? Основното, разбира се, е болката и чувството за дразнене в гърлото, особено при преглъщане. Малките деца не могат да си кажат, но ние разбираме, че ги боли гърлото и че има дискомфорт при преглъщане по това, че те намаляват апетита, стават раздразнителни, започват да плачат.
Понякога могат да се държат за вратленцето. Обикновено ден или два след като са започнали тези оплаквания, се повишава и температура в една или друга степен. Понякога могат да реагират регионалните лимфни възли в областта на вратленцето.
Могат да се увеличат, могат да станат болезнени. Освен, че се намалява апетитът на детето, понякога може да има един неприятен дъх от устата. И всичко това ни навежда на мисълта, че имаме възпаление в областта на гърлото.
Много е важна консултацията със специалист, защото на базата на своя опит той ще прецени какво да се предприеме от тук нататък. Обикновено това, което се вижда, е в по-голяма или в по-малка степен зачервяване на гърлото, включително и на сливичките.
Може понякога да се наблюдават мехурчета и/или малки язвички. Това обикновено го наблюдаваме в т.нар. херпангини. Те са вирусни. Не се лекуват с антибиотик, но са много болезнени, защото става въпрос за микро ранички, които се раздразват при преглъщане на храна.
Понякога, на фона на зачервяването може да се наблюдават малки червени точици, като микро кръвоизливчета. Това често го наблюдаваме при ангина, причинена от бета хемолитичен стрептокок от група А и това е един от случаите, когато задължително се налага антибиотично лечение, тъй като тази бактерия би могла да предизвика сериозни увреждания от страна на стави, бъбреци, сърце.
А пък можем да наблюдаваме и гнойни тапички в областта на сливиците – по-големи или по-малки, и също така по-големи или по-малки гнойни налепи. Което не означава на всяка цена, че става въпрос за бактериално възпаление.
Хубаво е да се вземе гърлен секрет. Той ще покаже най-добре за какво става въпрос. Ако има бактерия, тя ще бъде изолирана. Добре е да се направят и стандартните кръвни изследвания – утайка, Ц-реактивен протеин, левкоцити, диференциално броене, които ще покажат доколко сериозно е възпалението. Хубаво е да се вземат мерки навреме, защото нелекувана адекватно и ненавременно ангина, би могла наистина да провокира редица усложнения.
Най-често, когато става въпрос за ангина от вирусен произход и нямаме гнойни налепи, нямаме гнойни тапи и нямаме нищо изолирано от гърлен секрет, хомеопатичното лечение в комбинация с други алтернативни, природосъобразни методи на лечение, е абсолютно достатъчно, за да се справи детето.
Най-често при възпаление на гърлото препоръчваме Беладона, Фитолака, Меркуриус Солубилис. Меркуриус Солубилис е един много добър медикамент, както при т. нар. червени или вирусни ангини, така и при склонност към нагнояване. Също така мислим и за Ферум Фосфорикум, Апис Мелифика. Ако сме хванали навреме т.нар. „червена“ или вирусна ангина, тоест в първите един-два дни от началото и – разбира се, Осцилококцинум в 3 последователни дни, два пъти по едно флаконче или в два последователни дни три пъти по едно флаконче.
Когато става въпрос за гнойна ангина, когато става въпрос за изолиране на бактериален причинител, тогава единствено лекарят е този, който ще прецени дали да се приложи антибиотично лечение или не, като в определени ситуации, както е тази с причинител бета хемолитичен стрептокок, който по принцип причинява и скарлатината, и за съжаление не оставя траен имунитет след преболедуване от такава бактерия. В тези случаи, задължително се препоръчва антибиотично лечение.
Стигне ли се до ангина или гнойна ангина, не бих се доверила на хомеопатията само. Не мисля, че и лекарите биха рискували да се лекува малко дете само с хомеопатия. Това е заболяване, което лесно може да доведе до усложнения и трябва да се „реши“ по – кардинално. Вероятно е това да трябва да се лекува с антибиотик. Обаче, за да е верния и точно действащ медикамент са нужни изследвания, които да дават на лекаря нужната информация, за най – точно предписание.
Малките деца не могат да понасят мазане на гърло с тинктури, не могат да се гаргарат достатъчно упорито и по – тази причина е трудно да се лекуват ангини с тези по – щадящи методи. Те изискват упоритост и постоянство, което да се постигне с малки деца е равносилно на подвиг.
Следете внимателно състоянието на детето си, консултирайте се с лекар достатъчно често, за да избегнете усложнения.