Д-р Захаринка Гочева

Болно дете от СКАРЛАТИНА – Важни съвети от педиатър! от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 50116
Видео Текст
Skarlatina (custom)

Скарлатината е инфекциозно заболяване, което е изключително често срещано сред децата в България и в други Европейски страни. Тя се причинява от бета хемолитичен стрептокок от група А, който също, за съжаление, е безкрайно коварно заболяване и понякога се налагат доста изследвания, за да може да бъде поставена диагнозата и за да може да се проведе адекватно лечение. 

Симптоми на скарлатината

Стандартната клинична картина започва с много висока температура – до 39-40 градуса, с много силни болки в гърлото, до невъзможност за преглъщане. Освен това много е типично повръщането един-два пъти в началото на заболяването. След като температурата се поддържа две-три денонощия се появява обрив, който е много ситен. 

Той започва от шията, подмишниците и ингвиналните гънки тип „бикини“. Много често след това той се разпростира и по лицето, като бузките и челото са по-червени, а около устата се получава един по-блед триъгълник.

Типично при скарлатината е, че сякаш самата кожа е зачервена и на фона на зачервената кожа има ситни пъпчици. При натиск с ръка зачервяването избледнява, по това също може лесно да се постави диагнозата. След изчезването на обрива кожата се залющва или пръстите на ръцете и краката се обелват, затова народното наименование на скарлатината е „лющенка“.

Причинява се, както казах, от бета хемолитичен стрептокок от група А 

Когато имаме съмнение за скарлатина или анамнеза, че в групата на детето или в класа в училище има скарлатина, задължително е вземането на гърлен секрет. Той се взима сутрин, на гладно – без детето да е яло, без да е пило, без да си е мило зъбите. 

По принцип резултатите излизат в рамките на три денонощия, ако се прави бавния тест. Ако се прави бърз тест, той може да излезе за 10-15 минути, като за съжаление диагнозата не е със 100% достоверност, но е много по-бърз и лечението може да започне веднага след поставянето на диагнозата и след като е открито наличието на бета хемолитичен стрептокок.

Защо бързаме с лечението? 

За съжаление това, което изредих като клинична картина, далеч не са всички усложнения, до които може да доведе този стрептокок. Тези деца и възрастни, които не са лекувани, могат да заболеят от ревматизъм

Засягат се големи стави. Самият ревматизъм, ако не се лекува, може да доведе до придобити сърдечни пороци. Бъбреците се засягат с гломерулонефрити и може да се стигне до бъбречна недостатъчност. Могат да бъдат засегнати и други органи като очи, уши, кожа. 

Така че, при всички положения лечението на вашето детенце е задължително и то с антибиотици от пеницилиновата група. 

Ако вашето дете е алергично към пеницилин, вашият педиатър ще избере друг антибиотик. Но лечението трябва да продължи минимум десет дни. След това е необходимо да се направят 3-4 дни почивка и наново да се пуснат изследвания, за да сме сигурни, че сме унищожили бактериалната инфекция. Тоест, трябва да се пусне наново гърлен секрет и освен това кръвна картина и урина, за да се установи дали не е дал усложнения бета хемолитичния стрептокок в друг орган. 

Ако вашият лекар прецени, той може да назначи  консултация с кардиолог и евентуално кардиограма, ако има отражение върху сърдечния мускул. Дали  консултацията с кардиолог е необходима, се решава след преглед от педиатър. 

За съжаление скарлатината има и много изтрити форми или така наречените фрусни форми. Има и много здрави заразоносители. Тоест тази клинична картина, която описахме, може да не се прояви при вашето дете. Може да протече само с болки в гърлото, само с температура. Но вашият педиатър, ако е добре обучен, ще разпознае енантема по мекото небце, тоест малките червени точици, които са силно болезнени; подутите сливици. 

Може да има даже налепи по сливиците и тогава говорим вече за аналог на ангина – ангина, аналог на скарлатината. Не е необходимо да чакаме да се появи обрив, за да предприемем лечение. Лечението е същото – десетдневен курс с антибиотици, последван от изследванията.

Третият вариант, за който говорихме – безсимптомното заразоносителство – се открива обикновено, когато в групата ви има скарлатина и се взима масово изследване на всички дечица от гърлото, тоест прави се гърлен секрет на цялата група. Тогава вашето дете може да се окаже положително за бета хемолитичен стрептокок без да има никакви симптоми. Лечението отново е десетдневен курс с антибиотик с последващи изследвания, за да сме сигурни, че сме унищожили бета хемолитичния стрептокок.

Друго, което е изключително важно и интересно е, че е необходимо да смените четката за зъби на вашето детенце, защото може да се получи самозаразяване. След излекуването на детето трябва да бъдете внимателни за нови симптоми. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Скарлатината е „гадно“ заболяване. Кара се тежко. Много е важно да сте под лекарско наблюдение през цялото време. Да следят всяка степен на заболяването, за да не се получават усложнения и вероятни по-трайни увреждания.
    Освен това когато смятате, че вече всичко е свършило трябва да се направят нови изследвания – има вероятност детето да не е доизлекувано. Нашия педиатър след това прави и консултации с други лекари, за да провери дали няма някакви увреждания от болестта.
    Като цяло много внимание, консултации с лекар и никакво подценяване на състоянието.
    И последно – при нас поне имаше и период на възстановяване след болестта. Не знам от лекарствата или от самата болест, но това ни бе оставило без сили – загуби няколко килограма и нямаше енергия.

Вашият коментар