Арт терапия за деца – видове, методика и ползи от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 1611
2023 12 04 15h09 55

В арт терапията изкуството е основният инструмент за подобряване на комуникацията, намаляване на стреса и подпомагане на психичното здраве

Хората се вдъхновяват, творейки изкуство, защото така променят гледната си точка, което им действа успокояващо.

В редовете по-долу говорим за арт терапията като метод за работа с деца и обобщаваме какво е необходимо за извличане на максималните ползи от процеса. 

2023 12 04 15h09 28

Какво е арт терапия и на какви принципи се основава?

Арт терапията е форма на психотерапия, която използва изобразителното изкуство като основен начин на комуникация. Тя предоставя възможност за индивидуално участие в творчески процес. 

В практиката на всяка арт терапия присъстват разнообразни дейности като рисуване, грънчарство, различни форми на музика, фотография и др. Има също арт терапия с приказки, писане, актьорска игра и други. Изработките от глина често облекчават процеса на терапия и насърчават свободното споделяне на проблемите. 

Областите, в които арт терапията може да помогне са много разнообразни. Част от тях са свързани с междуличностни конфликти, травма (включително посттравматични стресови състояния), психосоматични разстройства и кризисни ситуации.

Арт терапията подпомага по-доброто изразяване на емоции, проблеми и вътрешни конфликти, особено сред хора, които са изправени пред трудности и травматични преживявания. 

Не е задължително хората, които се насочват към арт терапевт, да разполагат с опит или умения в изкуствата. Арт терапевтите не оценяват естетическото качество на произведенията на пациентите по време на терапията. Те не провеждат диагностика на образите и символите, създадени от посетителите. 

Целта на арт терапевта е да насърчи пациентите да направят положителни промени и да развият своя потенциал, като използват изкуството и методи в сигурна и подкрепяща среда.

Отношенията между арт терапевта и пациента са ключови, но арт терапията се отличава от другите форми на психотерапия по това, че взаимодействието има тройна насоченост. В този процес участват пациентът, терапевтът и произведението, създадено от пациента. 

Това създава множество възможности за изразяване и комуникация, особено за хора с доказани затруднения в споделянето на своите мисли и чувства чрез вербални средства. Експресивна арт терапия осигурява свързване с ресурсите, вътрешните сили и потенциали на пациента. 

2023 12 04 15h09 36

Арт терапевтите разполагат с дълбоки познания за изкуството и са способни да работят както с индивидуални пациенти, така и с групи.

Сферите, в които често се използва арт терапия са:

  • Психично здраве;
  • Образование;
  • Медицински център за деца, възрастни и семейства;
  • Съдебна медицина и служби и програми в затвора;
  • Палиативни грижи и хосписи;
  • Обучителни затруднения и психични заболявания;
  • Групи и центрове за алкохолно и наркозависими;
  • Социални служби;
  • Доброволчески служби и др.

Работата на арт терапевтите е изключително предизвикателна и изисква специфични умения и чувствителност. В Обединеното кралство от 1997 г. арт терапията е обявена за официална професия. 

В САЩ art therapy е популяризирана от Маргарет Наумбург, която вярва, че изкуството може да изрази нашето несъзнавано и да ни помогне да се справим с вътрешните си проблеми. 

В България може да се каже, че арт терапията навлиза през 70-те години на миналия век. Това се случва след провеждането на няколкогодишен обучителен проект на български специалисти по арт терапия по линия с терапевти от Великобритания.

Следва да се отбележи, че в Англия практикуването на арт терапия е незаконно без официална регистрация в Съвета на здравните професии. При това, Британската асоциация на арт терапевтите изисква от практикуващите приложна арт терапия да подлагат своята клинична работа на редовна супервизия, провеждана от лицензирани супервайзори. 

Важна част от професионалното развитие на арт терапевтите включва ангажираност за продължаващо професионално обучение, като това гарантира съответствие с Етичния кодекс на Британската асоциация на арт терапевтите.

2023 12 04 15h09 42

Видове арт терапия за деца 

Арт терапията за деца с дефицит на вниманието е най-лесната форма за достъп и трансформация на вътрешните им нужди и проблеми. 

Сесиите са предимно основани на практически упражнения (творчески задачи), чрез които децата натрупват умения, преодоляват своята хиперактивност, развиват се моторните им способности, въображението и социално-емоционалното израстване.

Най-разпространените видове арт терапия при деца с аутизъм са:

  • Пясъчна терапия;
  • Изотерапия с рисуване, моделиране с пластелин и глина;
  • Арт терапия с вълна и други естествени материали;
  • Терапия с музика и танц;
  • Оцветяване;
  • Терапия с приказки, библиотерапия;
  • Театър и др.

Терапията чрез книга за оцветяване също е популярна във всички възрасти. Използването на такава антистрес книга за оцветяване е нов метод, който активно противодейства на стреса. От антистрес книгите има и доказани медицински ползи – те подобряват фината моторика, развиват творческото мислене и стимулират сетивата.

Приложение на арт терапията за деца със СОП

В хода на работата със специалните деца, приложното изкуство като арт терапевтичен метод също има огромен потенциал. То подобрява фината моторика и речта през работата с ръце,  стимулира въображението и символното мислене, насърчава креативността и проявата на инициатива. 

Практиката включва няколко стъпки, като се започва с избор на приложна техника (квилинг, декупаж и т.н.) и вид изделия, които децата ще изработват и украсяват. Може да се изберат различни предмети – конструктори и пъзели, както и гоблени или бижута. 

Следващият етап е с помощта на подходящи видеа, които може да се открият в интернет, да се покаже как пациентът да изработи и украси избрания предмет. Желателно е за всяко дете да се избере различно произведение, така че да му създаде усещането, че сътворява нещо красиво.

Работата най-често е индивидуална, но понякога едно изделие се сътворява от екип от две деца. Така децата с интровертно поведение или които имат трудности с речта ще могат да общуват помежду си. 

Специалното дете и терапевтът гледат предварително подготвеното видео заедно, след което детето изработва изделието, следвайки визуалните инструкции. Когато красивият предмет е готов, е желателно той да получи име, а детето да бъде снимано с него. 

Арт терапия за деца със СОП създава условия за обогатяване на социалния опит и развиване на социалните умения. Нарисуваната от детето творба вече е негова собственост, то може да прави с нея, каквото пожелае.  Това вече  го поставя в равностойно положение с другите деца, което го удовлетворява, поставяйки го в свой собствен свят, който е само негов. Този подход е базиран на сетивността.

Това дава възможност на децата да се опитат да общуват на няколко нива – чрез тактилни усещания, кинестетично, слухово и визуално. Така децата ще могат да общуват с други деца, да трупат житейски опит и да експериментират. 

2023 12 04 15h09 50

Ползи от терапията чрез творчество и изкуство 

Ползите от терапията чрез творчество и изкуство са многобройни са и включват:

  • Емоционално изразяване: Арт терапията предоставя уникална възможност за изразяване на сложни емоции и страхове, които понякога трудно изричаме с думи. Когато думите не са достатъчни, процесът на създаване на изкуство се използва за да помогне на индивида да се освободи от емоционално напрежение и да изрази себе си.
  • Подобряване на самоконтрола: Арт терапията насърчава съсредоточаването и дисциплината. Този процес изгражда здравословни навици и помага на хората да постигнат по-добър контрол над себе си, като се преодолява и натрупаната агресия при децата.
  • Облекчаване на симптомите на депресия: Изследванията показват, че арт терапията може да помогне в подобряването на настроението и да насърчи позитивния възглед към живота, което е от съществено значение в борбата с депресията и свързаната с нея социална тревожност.
  • Подобряване на комуникационните умения: Арт терапията насърчава самоизразяването и помага на индивидите да развият по-добри комуникационни умения, като им предоставя възможност да се свържат с другите на емоционално ниво.
  • Адресиране на минали травми: Мнозина се борят с травматични спомени, които често е трудно да се изразят. Арт терапията позволява на индивидите да споделят своите чувства и мисли относно минали травми и постепенно да се изправят пред тях.
  • Намаляване на стреса: Арт терапията помага да се преобрази отрицателната енергия в положителни навици, които насърчават физическото и емоционално здраве. Този процес намалява стреса.
  • Подобряване на уменията за решаване на проблеми: Правилната практическа арт терапия насърчава хората да разглеждат проблемите си по-креативно и интелигентно, търсейки иновативни решения.

Не на последно място, арт терапията се използва като метод за помагане на индивидите да изградят по-силно самосъзнание и самочувствие. Тези фактори могат да бъдат от решаващо значение за справяне с различни социални ситуации и житейски предизвикателства.

Какви резултати постигат децата чрез арт терапевтичната дейност

Тук съвсем не е важно може ли детето да рисува, да пее, да танцува, да съчинява стихове и приказки. Важното е, чрез спонтанно и  свободно творчество детето да има възможност да изразява себе си, да получава емоционална освобождаване и удоволствие от процеса. 

Спрямо избраната за арт терапия методика, лявото и дясното полукълба на мозъка работят заедно. Вследствие на това се случва осъзнаване на детето и коригиране на неговите вътрешни комплекси, задръжки и страхове. То се научава на концентрация над собствените чувства и усещания. 

Чрез работа с логопед и психолог се формират комуникативни умения. Развива се въображението, творческите способности и се повишава самочувствието на детето. Във всеки логопедичен център също се предоставя подкрепа и съдействие на родителите и техните деца за подобряване на речта им.

2023 12 04 15h09 55

Идеи за арт терапия у дома

Най-лесният и на пръв поглед ненатоварващ начин на творчество е, като останете отпуснати и със затворени очи. Вземете лист хартия и започнете безцелно да драскате по него, без да мислите каква рисунка ще се получи. Може да стартирате този метод на терапия след няколко минути медитация или слушане на спокойна музика.

Необходими са ви следните материали: голям лист хартия, цветни моливи или пастели и креативност.

Сложете хартията на масата, затворете очи и драскайте. Останете така 30 секунди и след това погледнете какво сте сътворили. Завъртете рисунката на всички страни, за да сте сигурни, че сте видели целия ѝ потенциал. Довършете детайлите от изображението и оцветете прилежно. Не се задълбочавайте в крайния резултат – тук търсим оригиналност и емоции.  

Същата терапия можете да приложите и на детето си. Така то ще се лекува, забавлявайки се.

Друга идея е да използвате старите, прочетени вече списания, вестници или брошури, от които можете да направите интересни творби. Ако ги съберете и вложите творческа мисъл, с помощта на ножица и лепило ще направите колаж, превръщащ дейността ви в изключително ползотворна арт терапия. 

Съчетайте смислово заглавията, снимките и други изображения и това ще ви накара да се почувствате свободни и успокоени. Добрата новина е, че колкото повече колажи се получат, толкова по-умели ще бъдете в изразяването на емоционалното състояние и идеите си. 

По същия начин можете да използвате и детски книжки с лъскави или мъхести корици, гланцирани страници и пр. Специалистите са достигнали до извода, че плюшените тъкани успокояват, а грапавите повърхности подтикват към по-бурни и агресивни усещания. 

Изработвайте колажи от различни материали, за да ви носят различни възприятия. Можете да ги сложите в папка и да пишете под тях. 

Усвоявайки все нови и нови техники, с помощта на арт терапията вие ще подобрявате самочувствието си и ще се чувствате все по-добре. 

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар